Nowy lepszy MacBook Pro – najważniejsze zmiany

Wprowadzony nie tak dawno w komputerach Apple touchbar wywołał bardzo dużo emocji jako ciekawa nowinka i technologia zapewniająca dodatkowe możliwości. Kolejny krok na drodze rozwoju MacBoków nie jest już tak rewolucyjny, bo producent nie wywraca już wszystkiego do góry nogami, a jedynie lekko poprawia sprawdzone modele, dopasowując lepiej do potrzeb rynkowych i dokładając kilka praktycznych funkcji z innych urządzeń. Czy warto kupić odświeżonego MacBooka? Aby się przekonać, poznaj listę najważniejszych zmian!

MacBook Pro 2018 – jakich modeli dotyczy aktualizacja?

Jeśli jesteś posiadaczem nowego MacBooka bez funkcji touchbar, to nic Cię nie ominęło. Odświeżenie dotyczy tylko modeli z touchbarem z ekranem 13 oraz 15 cali. Tańsze wersje urządzeń po prostu pozostają bez żadnych zmian w tych samych cenach, co wcześniej.


Większa wydajność i ulepszony ekran – najważniejsze zmiany

Aby pozostać w gronie rynkowych liderów wśród producentów komputerów osobistych, firma Apple musiała sięgnąć po nowe procesory Intela 8 generacji. W związku z tym, mniejszy, 13-calowy Macbook jest dostępny w wersji z procesorem Intel Core i5 lub i7, natomiast 15-calowy MacBook - z procesorem Intel Core i7 albo i9. Kolejne ulepszenie to zamiana pamięci  z DDR3L na nowocześniejszą, DDR4. Zamieniono także karty graficzne na odświeżone modele Radeon Pro 555X i Radeon Pro 560X z 4 GB pamięci VRAM. Efektem tych zmian ma być nawet 70% szybsze przetwarzanie danych! Nowy MacBook wyposażono także w zaprojektowany przez Apple układ scalony T2, który jest odpowiedzialny za lepsze zabezpieczenia komputera, w tym - za chroniony rozruch systemu, szyfrowanie danych oraz  zdolność do wychwytywania głosowego polecenia Hey, Siri w dowolnym momencie. To sprawdzone rozwiązanie stosowane już wcześniej w iMac Pro.

Ekran wciąż pozostaje jednym z najmocniejszych argumentów za tym, żeby sięgnąć po komputer Apple. Technologia Retina z doskonałym odwzorowaniem kolorów i rozdzielczością 2880x1800 robi ogromne wrażenie i wyróżnia MacBooki na tle konkurencji. Dostajemy jednak nowość, która pozwoli jeszcze bardziej uwydatnić tę przewagę. Nowy MacBook wykorzystuje technologię True Tone znaną z iPada Pro, która dopasowuje temperaturę wyświetlanych kolorów do otoczenia – zarówno na głównym ekranie, jak i na pasku dotykowym. System wielokanałowych czujników bardziej naturalny obraz z doskonałym kontrastem i to bez względu na miejsce w którym się znajdujemy i rodzaj oświetlenia.

Drobnych zmian doczekał się gładzik, który dzięki powiększonej powierzchni, będzie jeszcze lepiej nadawał się do sterowania za pomocą gestów. Cieszy także fakt, że bateria będzie pojemniejsza, przez co będziemy mogli jeszcze dłużej pracować bez podłączonego zasilania. Listę najważniejszych zmian zamyka klawiatura. Zastosowanie mechanizmu motylkowego sprawia, że klawisze chodzą znacznie ciszej.

Dla kogo nowy MacBook Pro?

Rzut oka na możliwości oraz ceny MacBooków nie pozostawia wątpliwości co do ich przeznaczenia. Wciąż nie jest to sprzęt dla masowego odbiorcy, a jak sama nazwa wskazuje  - głównie dla profesjonalistów. Potencjał tych komputerów będą mogli w pełni wykorzystać przede wszystkim graficy, programiści, twórcy internetowi. Po nowy komputer Apple powinni sięgnąć ci, którzy szukają niezawodnego sprzętu i wyjątkowych aplikacji, takich, jak iTunes czy iCloud.

Posiadacze MacBooków z touchbarem kupionych rok temu raczej nie mają powodów do kolejnego zakupu. To raczej okazja dla tych, którzy nie zdecydowali się na poprzednią wersję. Teraz w tej samej cenie dostajemy sprzęt, który obiektywnie jest lepszy i bogatszy o kilka nowych funkcji.

powrót