Nowy MacBook Air 2018 - czy warto go mieć?

Komputery firmy Apple są niezawodnymi sprzętami i doceniają je nawet najbardziej wymagający użytkownicy. Znakomity design, funkcjonalna konstrukcja i niska awaryjność sprawiają, że chociaż to kosztowny zakup to wiele osób decyduje się na MacBooka. Dlatego jeśli poszukujemy komputera nie do gier, a do pracy, MacBook wydaje się dobrym rozwiązaniem. Dla wielu jednak dużą barierą jest cena. Koszt MacBooka Pro w dobrej konfiguracji w ostatnim czasie dobił już do kwot pięciocyfrowych. Dlatego to powrót MacBooka Air jest wydarzeniem, które może przekonać do Apple tych, którzy szukają dobrego sprzętu, ale wciąż mają wątpliwości czy wydatek jest uzasadniony. 13-calowy nowy  MacBook Air to już sprzęt, na który może sobie pozwolić liczniejsze grono odbiorców. Czy warto go kupić? Zapraszamy do przeczytania recenzji.

Specyfikacja

Na nowy laptop z linii MacBok Air trzeba było czekać naprawdę długo, bo od 2013 roku. Dlatego nic dziwnego, że następca pod każdym względem przewyższa poprzednika. W zestawie dostajemy dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 1,6 GHz ósmej generacji, 8 GB pamięci RAM, 128 lub 256 GB pamięci SSD. Komunikację z innymi urządzeniami zapewniają szybkie porty Thunderbolt 3 oraz USB typu C. Komputer posiada funkcję touch ID oraz charakterystyczną kamerę FaceTime.

Bardzo wygodną i precyzyjną pracę zapewnia nowoczesna klawiatura z mechanizmem motylkowym. Pod każdym klawiszem znajduje się indywidualne podświetlenie LED, dzięki czemu doskonale funkcjonuje również w nocy. Bateria przy pełnym naładowaniu trzyma laptop przy życiu nawet przez 12 godzin.

Tak jak poprzednio, znakiem rozpoznawczym jest doskonały wyświetlacz Retina. W tym przypadku dostajemy ekran o rozdzielczości 2560 x 1600, który wyróżnia się przede wszystkim doskonałym odwzorowaniem barw. W porównaniu z poprzednikiem, otrzymujemy o 48% więcej kolorów. Ulepszono także głośniki poprzez wyraźniejsze basy.

Jak wygląda nowy MacBook Air?

Charakter pierwowzoru pozostaje zachowany także w nowej wersji. Przy takich rozmiarach, MacBook Air zdecydowanie stawia na mobilność. Ultracienka obudowa została wykonana z aluminium, a waga urządzenia to zaledwie 1,25 kg. Zmianą na plus na pewno jest zwężenie ramek wokół ekranu, a ciekawostką wartą odnotowania - zmiana ich kolorystyki – teraz nie będą srebrne, tylko czarne. Zwiększony został gładzik, co ma zachęcić do sterowania gestami z zastosowaniem technologii Force Touch.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zmiana na lepsze jest także zamiana systemu operacyjnego z macOS Sierra na macOS Mojave. Nowy system wprowadza kilka nowych funkcji, które porządkują pracę i pozwalają lepiej się skoncentrować na wykonywanym zadaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest tryb ciemny, zmieniający wygląd biurka. W tej wersji kolorystyka jest stonowana, paski narzędzi i menu dyskretnie wtapiają się w tło, a najważniejsze treści - pozostają dobrze widoczne. Użycie tego trybu przydaje się, jeśli nie chcemy żeby cokolwiek nas rozpraszało. Następna nowinka to tak zwane stosy, czyli możliwość łatwego automatycznego sortowania plików. Będą też ułatwienia dla posiadaczy iPhone. Teraz będzie można od razu oglądać na ekranie MacBooka Air każde zdjęcie zrobione smartfonem. Można będzie też sfotografować dowolną rzecz na swoim biurku i natychmiast zobaczyć ją w dokumencie Pages.

Powrót MacBooka Air to bardzo dobra wiadomość. Wydaje się, że na kolejne kilka lat zostanie zagospodarowana rynkowa luka. Bo ten komputer idealnie trafia w potrzeby osób szukających dobrego narzędzia do pracy i jednoczenie rozważnie patrzących na finanse. Cena jest konkurencyjna w zestawieniu chociażby z Surface Pro i adekwatna do możliwości, jakie oferuje ten laptop.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel