O czym nie zapomnieć, gdy jedziesz z dzieckiem nad morze – praktyczny poradnik

Wyjazd nad morze to jeden z najczęstszych wakacyjnych wyborów. W końcu najlepsze warunki do wypoczynku są właśnie w turystycznych miejscowościach z dostępem do wody. Dla tych, którzy marzą o błogim lenistwie, największą atrakcją są piękne plaże lub hotelowe baseny. Dla bardziej aktywnych pozostaje oferta sportów wodnych, całodniowe rejsy i inne wycieczki. Także dla najmłodszych znajdzie się wiele ciekawych możliwości – place zabaw z wodnymi atrakcjami, budowanie z piasku, animacje. Niezależnie od tego czy wybieramy polskie morze czy zagraniczny wyjazd do Grecji, na Maltę czy do Hiszpanii, przy pakowaniu walizki trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach, bez których trudno będzie się obyć. W tym artykule doradzamy, co należy wziąć ze sobą, aby wyjazd był udany a na miejscu nie było żadnych niemiłych niespodzianek.

Jak pilnować swojego dziecka na wakacjach – przydatne urządzenia na wszelki wypadek

Oczywiście żaden rodzic nie chce zgubić swojego dziecka, niemniej jednak, podczas wyjazdu może się zdarzyć wiele nieprzewidzianych sytuacji. Czasami trudno upilnować swoich pociech, chociażby na lotnisku albo na zatłoczonej plaży. Im więcej ludzi, tym większe prawdopodobieństwo, że w tłumie trudniej się będzie odnaleźć, a nasze wołanie nie zostanie usłyszane w ogólnym zgiełku. Oczywistą radą jest, żeby dziecko mieć zawsze na oku, jednak w przypadku chwili nieuwagi, lepiej mieć takie narzędzia, aby móc się niezwłocznie skontaktować. Dlatego dzieci, które chodzą już do szkoły, powinny mieć telefon komórkowy umożliwiający szybki kontakt. Bardzo dobry smartfonem dla młodzieży może być na przykład Samsung Galaxy A3. To model o mniejszych gabarytach, a przy tym solidny i dobrze wykonany oraz przede wszystkim odporny na wodę i pył.

Bardzo dobrym sprzętem, który sprawdzi się także w przypadku młodszych dzieci, będzie smartwatch z wbudowanym lokalizatorem GPS. Inteligentne zegarki dla dzieci są zacznie tańsze niż te dla dorosłych i oferują specjalne funkcje właśnie z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych. Przede wszystkim, specjalny alarm aktywowany po wyjściu poza wyznaczoną strefę, ale również lokalizator, monitor snu czy możliwość podsłuchiwania, co się dzieje wokół dziecka. Za mniej niż 200 zł możemy przebierać w propozycjach. Co ciekawe, smartwatche dziecięce mają szereg  zaawansowanych funkcji, znanych z dorosłych modeli. Przykładowo, smartwatch Garett G5 umożliwia odtwarzanie i kontrolowanie muzyki z telefonu, odbieranie SMS-ów, mierzenie kroków, odbieranie i odrzucanie połączeń.

Skuteczne zabezpieczenie przed słońcem

Jadąc nad morze, raczej spodziewamy się tego, że będzie słonecznie i bez opadów. W praktyce bywa z tym różnie. Wiadomo, że w krajach śródziemnomorskich prawdopodobieństwo, że pogoda dopisze, jest większa niż nad Bałtykiem, niemniej trzeba pamiętać, że upał i silne nasłonecznienie rodzą także pewne niebezpieczeństwa.

Przede wszystkim, należy chronić się przed udarem słonecznym, ale także poparzeniami czy odwodnieniem. Im starsze dziecko, tym łatwiej dbać o dyscyplinę, jednak nawet z najmłodszymi można sobie poradzić, korzystając ze sprawdzonych sposobów. Podczas nadmorskich wakacji na pewno sprawdzą się ochronne koszulki z filtrem UV. Poza tym należy pamiętać o częstym i dokładnym smarowaniu się kremem do opalania. W przypadku dzieci, które nie lubią być smarowane, często zadanie ułatwia zastosowanie preparatu w sprayu zamiast tradycyjnego mleczka. Niemowlaki można także skutecznie chronić przed słońcem we wnętrzu specjalnego plażowego namiotu. Jeśli dziecko jeszcze nie chodzi, chętnie spędzi czas w środku, zwłaszcza, jeśli będzie mieć do dyspozycji dmuchany basenik oraz ulubione zabawki do kąpieli.

Nie należy także lekceważyć komarów i kleszczy. Odpowiednie środki zabezpieczające przed ugryzieniem oraz odstraszające owady powinny znaleźć się w podróżnej torbie. Poza  tym, warto wziąć krem lub żel na ukąszenia w przypadku, gdyby jednak nie udało się ich uniknąć.

Ogromnie ważne jest także regularne nawadnianie. Na plażę koniecznie trzeba zabrać dużo wody i często podsuwać ją dziecku, ponieważ samo może nie pamiętać o tym, że w upale trzeba dużo pić. Jeśli nie chcemy mieć kłopotu z szukaniem najbliższego sklepu możemy korzystać z wody z kranu. W większości miejsc kranówka nadaje się do picia, zwłaszcza jeśli zostanie dodatkowa oczyszczona za pomocą butelki z filtrem. Jeśli w domu regularnie korzystamy z dzbanków lub butelek filtrujących, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby robić to również na wakacjach.

Idealne zdjęcia z wakacji

Nawet jeśli dziecko nie będzie w przyszłości pamiętać zbyt dokładnie wspólnego wyjazdu, zawsze na pamiątkę pozostają zdjęcia z wakacji. W erze cyfrowej możemy robić tysiące fotek, aby potem wybierać tylko najbardziej udane ujęcia. Mamy też o wiele większe możliwości niż kiedyś. Aparaty i kamery cyfrowe są już wodoszczelne i odporne na wstrząsy, więc niestraszne im ekstremalne warunki. Jeśli postanowiliśmy wybrać się do kraju, gdzie popularne jest nurkowanie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uwiecznić wspaniały świat widoczny w morskich głębinach. Wystarczy mieć odpowiednią kamerkę sportową oraz obudowę podwodną.

Na wakacjach nie może też zabraknąć zdjęć ze smartfona – zwłaszcza niezwykle popularnych fotek typu selfie. Coraz częściej w ogóle nie zabieramy osobnego aparatu i opieramy się wyłącznie na możliwościach telefonu. Mobilna fotografia rozwija się w końcu bardzo dynamicznie, więc matryce we flagowych modelach już dawno przewyższają możliwościami aparaty sprzed kilku lat. Poza tym, mając zdjęcie w telefonie łatwiej pokazać je znajomym i łatwiej od razu umieścić w mediach społecznościowych. Dobre rodzinne zdjęcie z ręki to jednak nie jest taka prosta sprawa. W zrobieniu idealnego ujęcia pomoże na pewno szerokokątny obiektyw w przednim aparacie. Poza tym, nieocenioną pomocą jest selfie stick. Kijki do selfie można kupić teraz praktycznie wszędzie, nie warto jednak ryzykować. O ile sam stick jest tani i w razie jego uszkodzenia to żadna strata, tak w przypadku upadku telefonu już tak nie jest. Dlatego jeśli chcemy zrobić użytek z kijka, lepiej na długo przed wyjazdem poszukać odpowiedniego modelu. Ważne, żeby był wykonany z odpowiednio mocnych materiałów, a uchwyt na telefon był solidny i dobrze trzymał urządzenie.

Współcześnie wyjazdy nad morze bardzo różnią się od tego, co było kiedyś. Obiekty hotelowe są na coraz wyższym poziomie, podobnie jak starania organizatorów, żeby zapewnić możliwie najbardziej przyjemny wypoczynek na miejscu. Wieczory tematyczne, animacje czy specjalne konkursy i inne aktywności dla dzieci. – to wszystko, abyśmy byli zadowoleni. Warto jednak pamiętać, że za udane wakacje nie odpowiada jedynie biuro podróży. Sami także powinniśmy zadbać o to, aby niczego ważnego nie zapomnieć.

Wyjeżdżając, powinniśmy upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty i wykupione ubezpieczenie, a także apteczkę zawierającą najważniejsze leki – na wszelki wypadek. Nawet przy ofercie all inclusive touroperator nie może pomyśleć dosłownie o wszystkim, zatem na nas także spoczywa odpowiedzialność.

powrót