O czym pamiętać przy wyborze nowoczesnego smartfona?

Smartfony w błyskawicznym tempie wyparły z rynku telefony komórkowe. Ich liczba stale rośnie, a w związku z błyskawicznym rozwojem technologicznym, coraz częściej wymieniamy stare modele na nowe, nawet wtedy, gdy te pierwsze działają całkowicie sprawnie. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na samodzielny zakup smartfona, czy korzystamy z oferty operatora, powinniśmy wybierać świadomie, zamiast decydować pod wpływem reklamy czy zdawać się na przypadek. Odkąd smartfony przejęły wiele funkcji innych urządzeń, tym bardziej powinniśmy przywiązywać wagę do tego, co będziemy nosić w kieszeni. Bo często wybierając telefon, jednocześnie wybieramy swój kalendarz, aparat fotograficzny, nawigację samochodową i odtwarzacz muzyczny. Co zatem decyduje o jakości smartfona? Zobacz nasz nowy poradnik.

Ekran smartfona – dobry, czyli jaki?

Kluczowym elementem w smartfonie jest dotykowy ekran. To właśnie sterowanie dotykowe oraz dostęp do internetu zdecydowały o nieprawdopodobnym sukcesie urządzeń mobilnych i ich niesłabnącej popularności. W ostatnich latach ekrany są jeszcze mocniej wyeksponowane, dzięki zwężeniu do minimum ramek na przednim panelu. Jak ocenić, czy wyświetlacz w smartfonie będzie dobry, czy zły? Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na technologię, w jakiej został wykonany, a także - jego rozdzielczość. Flagowe smartfony mają ekrany AMOLED lub Super AMOLED. Zapewniają one bardzo dobry kontrast oraz odwzorowanie barw. Jest to jednak stosunkowo droga technologia, dlatego zdecydowana większość ma ekrany IPS, do rzadkości natomiast należą ekrany TFT. Rozdzielczość mierzona w pikselach zaczyna się od HD, czyli 1280x720, natomiast mocniejsze modele dysponują co najmniej Full HD lub QHD. Generalnie, im liczba pikseli jest większa, tym lepiej obraz odwzorowuje rzeczywistość, dzięki większej liczbie widocznych szczegółów, zamiast rozmytych plam. Wysoka rozdzielczość często ma jednak swoją cenę. Telefony z bardzo wysoką rozdzielczością bywają energochłonne, przez co baterie szybciej im się rozładowują. Rozdzielczość będzie mieć kluczowe znaczenie podczas grania w gry czy oglądania video. Każdy nowoczesny smartfon umożliwia regulowanie jasności ekranu. Im maksymalna wartość jest większa, tym lepsze będzie doświetlenie ekranu, co przyda się na przykład na zewnątrz w ciepłe, słonecznie dni.

Obecnie popularne jest także ograniczanie niebieskiego światła emitowanego przez ekran smartfona. Taka funkcja wyświetlacza ma sprawić, żebyśmy, mimo długotrwałego wpatrywania się w telefon, nie odczuwali nadmiernego zmęczenia oczu. Prawdziwą sztuką jest nie tylko stworzenie skutecznego filtra, ale również sprawienie, aby nie zniekształcał barw, gdy jest włączony.

Aparat fotograficzny w smartfonie

Wraz z doskonaleniem aparatów w telefonach, zmniejszyła się liczba osób inwestujących w aparat cyfrowe. Dobry telefon w zupełności wystarczy do tego, aby mieć tysiące świetnych zdjęć z wakacji. Zdecydowana większość zdjęć publikowanych na portalach społecznościowych pochodzi właśnie z telefonów  i to właśnie w dziedzinie mobilnej fotografii najwięksi producenci z roku na rok wprowadzają coraz nowsze pomysły i innowacje. Liczne eksperymenty pokazały, że dwa aparaty to zdecydowanie za mało do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów, więc nikogo już nie dziwią nawet 4 aparaty w jednym smartfonie. Różne kombinacje aparatów i ich zaawansowanych funkcji, zapewniają wiele korzyści, jednak w ostatecznym rozrachunku nie chodzi o ich ilość, tylko jakość. Jak ją zweryfikować? Najczęściej podawanym parametrem w aparatach jest liczba megapikseli. Rozdzielczość matrycy ma oczywiście znaczenie, jednak jest też wiele innych istotnych elementów. Oprócz matrycy, należy zwrócić uwagę na dobry autofocus, który umożliwi uchwycenie obiektów w ruchu bez efektu rozmycia. Jeśli chcemy fotografować przy słabym świetle, kluczowe jest dobre doświetlenie obrazu. Kolejna ważna kwestia to kąty widzenia. Im większy kąt obejmuje aparat, tym więcej zobaczmy na zdjęciu. Obecnie szerokokątne aparaty potrafią uchwycić w kadrze obiekty nawet w 120 stopniach. To oznacza, że na ekranie widzimy mniej więcej tyle, ile obejmuje pole widzenia człowieka. W szerokokątnym obiektywie zmieści się każda panorama czy liczna grupa przyjaciół pozująca do selfie. Idealnie, jeśli aparat nie tylko obejmuje szeroki kąt widzenia, ale również unika zniekształceń. Taki jest na przykład Samsung Galaxy S10 z automatyczną korektą zakrzywienia obrazu.

Każdy smartfon ma predefiniowaną aplikację aparatu oraz aplikacje do przeglądania i obróbki zdjęć. Dobrze jest, jeśli to oprogramowanie nie przeszkadza, tylko pomaga w wykonywaniu dobrych fotografii. Co może okazać się przydatne? Na pewno możliwość nakładania rozmaitych filtrów, a także efektu rozmytego tła czy upiększania osoby na portrecie. Prostym i przydatnym trickiem jest także ruchomy przycisk migawki, umożliwiający łatwe wykonanie zdjęcia bez konieczności sięgania palcem w najdalszy zakamarek ekranu. W czasach dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji, pomocne są także technologie, które umożliwiają rozpoznawanie obrazów i automatyczne dostosowywanie o nich parametrów ekspozycji. Krótko mówiąc, aparat w smartfonie rozpoznaje, czy robimy zdjęcie budynku, krajobrazu czy osoby i dostosowuje ustawienia, aby zoptymalizować zdjęcie i uczynić je bardziej realistycznym.

Poza fotografią liczy się także możliwość nagrywania video. Jeśli filmy są dla nas ważne, powinien nas interesować telefon do nagrywania w 4K.

Specyfikacja smartfona – na co zwrócić uwagę?

O tym, jak działa smartfon decyduje jego system operacyjny. Obecnie na rynku zdecydowanie dominują telefony z Androidem. A jedyną alternatywę stanowi iPhone z systemem iOS. Większość aplikacji występuje równolegle dla obu systemów, niemniej istnieją także takie dedykowane tylko dla urządzeń Apple z iOS.

Jeśli chcielibyśmy, aby smartfon działał szybko i wydajnie, to patrzymy na to samo, co w laptopie. To procesor i pamięć RAM decydują o tym, w jakim tempie będą ładować się aplikacje i czy będziemy mogli mieć uruchomione kilkanaście z nich w jednym momencie.

Istotna jest także pamięć wewnętrzna w smartfonie. To od tej wartości zależy, ile zmieścimy w telefonie utworów muzycznych, filmów, zdjęć czy dokumentów. Na dziś jako wartości minimalną należy traktować 32 GB, ale lepiej sięgać po 64 GB lub więcej. Chociaż pozornie wydaje się, że to sporo, w praktyce nawet taka pamięć szybko się zapełnia. Trzeba pamiętać, że wspomniana wartość nie jest w całości do dyspozycji użytkownika. Mniej więcej 20-30% już na starcie zajmuje system operacyjny i pliki systemowe. Poza tym, pliki ze zdjęciami i filmami zajmują bardzo dużo miejsca odkąd tworzy się je coraz wyższej rozdzielczości.

Komfort użytkowania i dobry design smartfona

Smartfon powinien być nie tylko szybki, sprawny i wyposażony w dobry aparat, ale przede wszystkim funkcjonalny. Kiedy możemy mówić o tym, że korzystanie z telefonu jest komfortowe? Na pewno wtedy, kiedy wybrany model dobrze leży dłoni, nie brudzi się i ma mocną baterię, która długo trzyma go przy życiu. Pewniej poczujemy się też sytuacji, gdy jego konstrukcja będzie wzmocniona, dzięki czemu nie straszne będą mu upadki, piasek ani woda. Dobrze wybrany smartfon powinien być lekki i nie zajmować zbyt wiele miejsca, a przy tym dobrze wyglądać. Estetyka jest oczywiście kwestią gustu, niemniej jednak, wśród większości użytkowników za bardziej prestiżowe uchodzą modele z metalową obudową, wzmocnionym szkłem, które często jest wypukłe i zaokrąglonymi krawędziami. 

Do wyboru smartfona najlepiej podejść na chłodno i na spokojnie przeanalizować swoje możliwości finansowe, potrzeby, oraz dostępne na rynku możliwości. Jeśli nie kierujemy się chwilową modą, a zdrowym rozsądkiem, z pewnością łatwiej będzie dobrać odpowiedni model, który sprawdzi się nie tylko dziś, ale również za rok.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]