Odkurzacz dla alergika – wybierz model dla siebie i pożegnaj się z roztoczami

Jak skutecznie walczyć z objawami alergii?


Objawy alergii na kurz dokuczają alergikom przez cały rok, a zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Alergia na kurz utrudnia cieszenie się regenerującym, zdrowym snem i robienie domowych porządków. Bardzo obfity, wodnisty katar alergiczny, zatkany nos, częste kichanie to tylko przykładowe objawy alergii na kurz. Kolejne to m.in. duszności, uczucie zmęczenia, a nawet zaburzenia koncentracji i uwagi. W jaki sposób alergik może się ich pozbyć z codziennego życia? Najlepszym sposobem jest wyeliminowanie alergenu. Jeżeli jesteśmy uczuleni na kurz, a nie chcemy pozbywać się z domu dywanów, tapicerowanych mebli, maskotek, narzut, czy zasłon, to powinniśmy kupić specjalny odkurzacz dla alergika. Jakie odkurzacze będą najlepsze i pomogą nam na dobre pożegnać się z roztoczami?

Odkurzacz bezworkowy


Odkurzacze bezworkowe są wyposażone w specjalny system cyklonowy, który skutecznie odwirowuje brud z powietrza. Zanieczyszczenia, które zostały wciągnięte przez odkurzacz trafiają do plastikowego pojemnika, w którym panuje ruch wirowy. Dzięki temu odkurzacze bezworkowe nie mają większych problemów z efektywnym  pochłanianiem alergenów, roztoczy, a nawet sierści zwierząt. Częstą wadą odkurzaczy workowych jest to, że ich moc ssania spada wraz z kolejnymi domowymi porządkami, podczas których zapełnia się worek. Odkurzacze bezworkowe, takie jak np. Zelmer ZVC385SP, Samsung VC07H40F0VB/GE CycloneForce Compact, czy Bosch BGS2230 nie mają takiego problemu i przez cały czas oferują optymalną moc ssania. Alergik, który ma w swoim domu odkurzacz bezworkowy musi jednak uważać przy regularnym, dość uciążliwym czyszczeniu komory. Byłoby najlepiej, gdyby robiła to za niego osoba niecierpiąca na alergię. Gdy alergik wybiera jakikolwiek odkurzacz, bardzo ważnym parametrem, na który powinien zwrócić swoją szczególną uwagę jest rodzaj zastosowanych filtrów. Nie warto rozważać modeli z najprostszymi jednorazowymi filtrami, które się czyści lub wymienia po każdym zakończonym sprzątaniu. O wiele bardziej interesujące będą zaawansowane mikrofiltry, filtry klasy S i HEPA, które skutecznie usuną z powietrza alergeny, pyłki kwiatowe, roztocza, zarodniki grzybów, a nawet bakterie i wirusy.

Odkurzacz SAMSUNG VW17H9090HC/GE

Odkurzacz wodny


Jeszcze lepszym wyborem dla alergika będą odkurzacze wodne, które w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań skuteczniej uporają się z kurzem i pyłkami. W jaki sposób działa odkurzacz wodny? Na samym początku oczywiście wsysa powietrze, które potem jest kierowane na powierzchnię wody. Tutaj namoczony brud zostaje oddzielony od powietrza. Wybrane modele mają znacznie większą funkcjonalność. Pozwalają np. myć podłogi, prać samochodową tapicerkę, dywany, czy terakoty. Odkurzacz wodny przypomina nieco urządzenie 2, a nawet 3 w 1. Wykorzystamy go nie tylko do mniejszych lub większych porządków, ale także jako nawilżasz powietrza. Odkurzacze wodne są w stanie wytworzyć bardzo przyjemny mikroklimat, a jeśli dodamy do wody nasz ulubiony zapach, to w naszym domu zapanuje jeszcze większa czystość i świeżość powietrza. Dlaczego warto wybrać odkurzacz wodny na odkurzacz dla alergika? Dowolny wybrany model nie tylko skuteczniej upora się z kurzem i pyłkami, ale także będzie tani w eksploatacji. Specjalne zabezpieczenia nie dopuszczą do tego, aby woda przedostała się do silnika. Odkurzacze wodne, takie jak np. Zelmer 829.0SP / ZVC722SP, Karcher DS 6.000, czy Samsung VW17H9090HC/GE mogą być wyjątkowo funkcjonalną alternatywą dla tradycyjnych odkurzaczy, a ich zalety z pewnością docenią nie tylko alergicy.

Odkurzacz KARCHER SE 6.100

Odkurzacz piorący


Odkurzacze piorące mają dwa pojemniki. Jeden przeznaczony jest na czystą wodę i środek czyszczący, a drugi na brudną wodę. Taka prosta konstrukcja skutecznie wyczyści, zarówno na mokro, jak i na sucho, znajdujące się w domu dywany, tapicerki i wykładziny. Odkurzacze piorące mają jednak jedną dość istotną wadę. Nie wolno zapomnieć o ich regularnym opróżnianiu i ponownym napełnianiu. W przeciwnym razie powstanie ryzyko rozwinięcia się w wodzie niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Dlatego nie warto unikać tej drobnej niedogodności. Na szczęście odpowiednio duże pojemniki, którymi dysponują odkurzacze piorące, pozwolą na ich nieco rzadsze opróżnianie i ponowne napełnianie. Odkurzacz piorący, taki jak np. Zelmer ZVC762ST (VC7920.0ST) Aquawelt Plus, Karcher SE 6.100, czy VAX 7151 SS, warto wybrać dla alergika, ponieważ perfekcyjnie pochłania wszystkie alergeny i drobinki kurzu. Przy okazji daje też możliwość wyprania dywanów, tapicerek i wykładzin.

Który wybrać, by pożegnać się z roztoczami?


Dlaczego wśród wymienionych rodzajów odkurzaczy dla alergików nie znalazły się tradycyjne odkurzacze workowe? Z jednej strony nie można odmówić im niskiej ceny i prostoty obsługi. Niestety odkurzacze workowe mają bardzo poważne wady, które dla alergików są często nie do zaakceptowania. Po pierwsze, nie pochłaniają alergenów, kurzu i roztoczy tak skutecznie, jak inne odkurzacze. Ich siła ssąca stopniowo maleje wraz z miarowym zapełnianiem worka. Czyszczenie worków tekstylnych najprawdopodobniej nie będzie przyjemnym doświadczeniem dla alergików. Korzystanie z odkurzacza bezworkowego również może być nieco utrudnione przez konieczność opróżniania worka. Odkurzacze bezworkowe przez cały czas oferują optymalną moc ssania i bez najmniejszych problemów usuwają alergeny, kurz, a nawet sierść zwierząt. Najlepszym wyborem dla alergików bez wątpienia będą jednak zdecydowanie najskuteczniejsze odkurzacze wodne i piorące.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel