Odkurzacz ręczny – czym różni się od tradycyjnego? Poradnik i przegląd modeli

Utrzymanie porządku w domu to coś, co przychodzi coraz trudniej. Szczególnie, jeśli jesteśmy aktywni, dużo pracujemy, wychodzimy na miasto i zwyczajnie brakuje czasu. A gromadzący się kurz to nie tylko problem estetyczny, ale także zagrożenie dla naszego zdrowia – w szczególności, jeśli jesteśmy alergikami. Czy tradycyjny odkurzacz radzi sobie z kurzem wystarczająco skutecznie? Nie zawsze i przede wszystkim - nie wszędzie. Możemy być raczej spokojni o stan podłóg i dywanów, ale w domu jest wiele innych trudno dostępnych miejsc. To właśnie pole do popisu dla odkurzacza ręcznego!

Największe zalety takiego urządzenia to kompaktowe rozmiary oraz niewielka waga. Korzystając z małego, poręcznego odkurzacza z łatwością wyczyścimy kanapę, fotele czy położone wysoko półki z książkami, ale również blaty kuchenne czy parapety. Przenoszenie odkurzacza z miejsca nam miejsce nie sprawia kłopotu, tym bardziej, że nie musimy martwić się o zasilanie – odkurzacze ręczne napędza wbudowany akumulator, dzięki czemu nie musimy szukać za każdym razem gniazdka w dogodnym miejscu albo martwić się zbyt krótkim przewodem. Odkurzacz ręczny dobrze sprawdzi się także w sytuacji, gdy chcemy szybko pozbyć się rozsypanych drobnych przedmiotów jak szkło czy okruchy. Taki sprzęt jest więc bardzo dobrym uzupełnieniem dla tradycyjnego odkurzacza lub robota sprzątającego, takiego jak na przykład iRobot.

Odkurzacz ręczny spełni swoje zadanie także w sytuacji, gdy będziemy potrzebowali odkurzacza w miejscu bez dostępu do tradycyjnego gniazdka. Jednym z najpopularniejszych zastosowań jest odkurzanie tapicerki samochodowej – stąd kategoria tak zwanych odkurzaczy samochodowych zasilanych przez gniazdo zapalniczki 12V, niemniej jednak, można sobie wyobrazić inne zastosowania – chociażby wyjazd pod namiot.

Najtańsze odkurzacze ręczne kupimy już za 100 zł. A na co zwracać uwagę szukając najlepszego modelu?


Czas pracy


Nie należy tutaj się spodziewać imponujących parametrów. Dobrze, jeśli czas wystarcza na wyczyszczenie wszystkich miejsc, do których chcemy dotrzeć bez konieczności przerywania pracy i ładowania od początku. Długi czas pracy to między 20 a 30 minut, co jest dla wielu modeli wartością nieosiągalną, bo pracują nie więcej niż 10 minut.


Wielkość zbiornika na kurz


Pojemnik zbierający odpady może pomieścić między 0,2 a 0,5 litra. Z jednej strony, lepiej mieć większy zbiornik i rzadziej go opróżniać, z drugiej strony, masywniejszy odkurzacz z dużym zbiornikiem nie jest tak kompaktowy jak jego odpowiednik o mniejszych rozmiarach.


Rodzaj zastosowanych filtrów


Podobnie jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, w przypadku gdy posiadaczem odkurzacza jest osoba cierpiąca na alergie, najbardziej pożądanym rozwiązaniem będzie zastosowanie filtrów Hepa.


Dodatkowe końcówki


Im więcej wymiennych końcówek, tym lepiej. Dodatkowa nasadka z włosiem albo wysuwana szczelinówka pozwolą dokładniej docierać do trudno dostępnych miejsc i po prostu skuteczniej odkurzać.
powrót