MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – dla kogo jaki model będzie najwygodniejszy?

Jak ułatwić sobie rok życia?


Odkurzanie to jeden z tych obowiązków domowych, które zajmują nam najwięcej czasu. Obliczono, że niektórzy z nas mogą poświęcić na pracę z odkurzaczem aż 12 miesięcy spośród wszystkich lat swojego życia. Plątanie się kabla, szukanie gniazdek elektrycznych, ciągłe podnoszenie urządzenia i przestawianie mebli, opróżnianie worka, niemiły zapach unoszący się w powietrzu po odkurzeniu wszystkich pokoi… Tych i jeszcze innych problemów można uniknąć poprzez świadomy zakup odkurzacza lub wymienienie starego modelu na nowy. Zanim dokonamy zakupu warto jednak zastanowić się, który z dwóch najpopularniejszych rodzajów, odkurzacz workowy czy bezworkowy, będzie dla nas najwygodniejszy.

Dla kogo odkurzacze workowe?


Jeżeli zależy nam przede wszystkim na jak najniższej cenie i obsłudze tak prostej, jak to tylko możliwe, to odkurzacz workowy będzie w sam raz dla nas. Można je kupić już za około 150 złotych, choć znajdą się też takie modele, które kosztują nawet około tysiąca lub powyżej 2 tysięcy złotych. Atrakcyjna cena i kusząco proste użytkowanie to niestety najczęściej wszystkie zalety, którymi mogą pochwalić się odkurzacze workowe. Jedną z ich najczęstszych wad jest to, że ich siła ssąca stopniowo maleje wraz z miarowym zapełnianiem worka. Co gorsza, odkurzacze workowe w większości przypadków nie nadają się dla alergików. Po pierwsze, nie pochłaniają alergenów, kurzu i roztoczy tak skutecznie, jak inne odkurzacze. Po drugie, worki tekstylne należy regularnie czyścić, co najprawdopodobniej nie byłoby przyjemnym doświadczeniem dla uczulonych osób. Jeżeli mimo to skusimy się na zakup odkurzacza workowego, warto wiedzieć jakie worki najlepiej kupić. Worki papierowe są niedrogie, ale zapełniają się tylko do połowy swojej objętości, bardzo często trzeba je wymieniać i łatwo jest je rozedrzeć. Konsekwencją przedostania się odpadków do silnika najczęściej jest trwałe uszkodzenie odkurzacza. Znacznie lepsze są nieco droższe worki tekstylne. Zapełniają się niemal do pełna i są o wiele bardziej wytrzymałe.

Odkurzacz PHILIPS FC8375/09 Performer Compact

Dla kogo odkurzacze bezworkowe?


Jeżeli którykolwiek z domowników jest uczulony na kurz lub mieszkamy razem z naszym czworonożnym przyjacielem, to odkurzacze bezworkowe będą dla nas prawie tak samo dobrym rozwiązaniem, jak idealne dla alergików odkurzacze z filtrem wodnym. Zamiast do worka, wszystkie zanieczyszczenia wpadają prosto do plastikowego pojemnika. Odkurzacze bezworkowe działają w ten sposób, że dzięki systemowi cyklonowemu skutecznie odwirowują brud z powietrza. Co zawdzięczamy takiej konstrukcji i ruchowi wirowemu, w który wpada wszystko to, co znajdzie się w pojemniku? Odkurzacze bezworkowe doskonale radzą z pochłanianiem nie tylko alergenów i roztoczy, ale także sierści zwierząt. Ponadto, co równie istotne, stopniowe zapełnianie pojemnika w żaden sposób nie wpływa na moc ssania odkurzacza. Jedyne co można zarzucić odkurzaczom bezworkowym to dość uciążliwe czyszczenie komory po każdym odkurzania (czego nie powinni robić alergicy!) i wysoka cena w granicach od około 400 aż do ponad 1500-2000 złotych. Zarówno w przypadku odkurzaczy bezworkowych, jak i workowych bardzo ważne, zwłaszcza dla alergików i astmatyków, są zastosowane w nich filtry. Najprostsze z nich to jednorazowe modele, które czyści lub wymienia się po każdym zakończonym sprzątaniu. Bardziej zaawansowane mikrofiltry, filtry klasy S, czy HEPA potrafią usuwać z powietrza alergeny, pyłki kwiatowe, roztocza, zarodniki grzybów, a nawet bakterie i wirusy.

Philips FC8375/09 Performer Compact


Czym może się pochwalić dobry odkurzacz workowy, taki jak np. Philips FC8375/09 Performer Compact? Warto zwrócić uwagę na specjalne technologie, których zadaniem jest utrzymanie dużej mocy ssania. Przykładowo, technologia AirflowMax zwiększa do maksimum przepływ powietrza w syntetycznym worku, komora na kurz jest zaprojektowana tak, aby można było wykorzystać całą powierzchnię worka, a same worki są stworzone w taki sposób, że pochłonięte zabrudzenia nie zatykają porów i nie redukują mocy ssania. Dla jak najlepszych efektów odkurzania ważne jest także nasadka. Stopa TriActive przygotowuje dywan do wyciągnięcia z niego cząsteczek brudu przez otwór z przodu, a kurz z trudno dostępnych miejsc jest zbierany przez kanały powietrzne po lewej i po prawej stronie nasadki. Philips FC8375/09 Performer Compact, dzięki specjalnym łączeniom ActiveLock, umożliwia też prosty montaż i demontaż dołączonych akcesoriów, które są przechowywane w pojemniku lub zintegrowane z uchwytem.

Odkurzacz ELECTROLUX SilentPerformer Cyclonic ZSPCPARKET

Electrolux SilentPerformer Cyclonic ZSPCPARKET


Dobry odkurzacz bezworkowy, taki jak np. Electrolux SilentPerformer Cyclonic ZSPCPARKET, będzie się wyróżniał nie tylko wszystkimi zaletami tego typu odkurzaczy, ale także rozwiązaniami, które zminimalizują wady charakterystyczne dla tego typu urządzeń. Jeżeli boimy się, że przez opróżnianie pojemnika kurz w mgnieniu oka rozprzestrzeni się po całym naszym domu, to system Easy Empty zapobiegnie spełnieniu się naszych obaw. Bezpieczne i wygodne pozbycie się zebranego kurzu jest możliwe dzięki specjalnemu pojemnikowi, który można w prosty sposób opróżnić na zewnątrz wprost do kontenera na śmieci. Efektywne odkurzanie i oczyszczanie powietrza z alergenów i różnego rodzaju zanieczyszczeń jest możliwe m.in. dzięki systemom filtracji zaprojektowanym specjalnie z myślą o alergikach i pozostałych osobach, które są wrażliwe na jakość powietrza. A o to, aby oba te procesy przebiegały możliwie jak najciszej, w przypadku odkurzacza bezworkowego Electrolux SilentPerformer Cyclonic ZSPCPARKET, dba silnik zoptymalizowany w celu emisji jak najmniejszego hałasu, wyjątkowa konstrukcja pojemnika na kurz i nowa, jeszcze cichsza ssawka DustPro.

Który model będzie najlepszy?


Pod warunkiem, że nie jesteśmy alergikami lub astmatykami, bez wahania można postawić na odkurzacze workowe. Ich drobne wady zrekompensuje niska cena i prostota obsługi. Jeżeli jednak jesteśmy wrażliwi na to, jakiej jakości powietrze znajduje się w naszym domu, a dodatkowo mamy w domu psa lub kota, to odkurzacze bezworkowe będą zdecydowanie lepszym wyborem. To tylko niewiele droższe rozwiązanie, które skutecznie usuwa wszelkie substancje drażniące i zanieczyszczenia. Obydwa rodzaje często są wyposażane przed producentów w takie rozwiązania, które znacząco ułatwiają obsługę tych urządzeń. A skoro spędzamy na odkurzaniu nawet rok naszego życia, to byłoby dobrze, gdyby było to możliwie jak najprostsze zajęcie.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]