Odkurzacz workowy czy bezworkowy – jaki rodzaj wybrać?

Zastanawiasz się, czy kupić odkurzacz workowy, czy bezworkowy? To poradnik w sam raz dla ciebie! Odkurzacz to jeden z najpowszechniejszych sprzętów każdego gospodarstwa domowego, dlatego trudno wyobrazić sobie domy bez tego przydatnego urządzenia. Minęły już czasy, kiedy podłogi zamiatano, choć zmiotki i szufelki nadal są wykorzystywane przez gospodynie domowe, ale tylko sporadycznie, a nie jako podstawowe narzędzia do czyszczenia podłóg. XXI wiek przynosi wiele nowych rozwiązań technologicznych, również w przypadku odkurzaczy. Od dawna modele różniły się poszczególnymi parametrami technicznymi, jak np. moc silnika czy klasa energetyczna, ale wciąż pojawiają się kolejne pomysły, które usprawniają tego rodzaju sprzęt AGD. Na rynku dostępne są odkurzacze workowe i bezworkowe. Który z nich wybrać? Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj cieszy się dużą popularnością. Przed zakupem warto dowiedzieć się, czym się różnią i który będzie najlepszy dla domu i rodziny.H2 Odkurzacz z workiem czy bez? Różnice


H3 Odkurzacz workowy - specyfikacja urządzeniaTradycyjne odkurzacze workowe to najstarszy typ odkurzacza, który nadal dominuje wśród sprzętu gospodarstwa domowego. Jeszcze kilka lat temu nie istniał wybór wśród rodzajów odkurzaczy, ale można było zdecydować o wyborze worka. Tak jest również obecnie, ponieważ dostępne są 2 rodzaje worków:


 • papierowe, które należy regularnie wymieniać w chwili, gdy zostaną całkowicie wypełnione;
 • tekstylne, które są wielokrotnego użytku, ponieważ wystarczy wyrzucić z nich zawartość i wyprać, aby móc ponownie je wykorzystać.


Używanie worków papierowych i tekstylnych ma swoje plusy i minusy. Warto je poznać, zanim dokona się ostatecznego wyboru, ponieważ ma on wpływ zarówno na koszty zakupu i eksploatacji sprzętu, jak również komfort użytkowania i jakość wykonywanej pracy.


Worki papierowe – wady:

 • konieczność regularnej wymiany jednorazowych worków, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.


Worki papierowe - zalety:

 • wygodna i prosta wymiana dzięki wyrzuceniu zapełnionego worka i zastąpieniu go nowym,
 • wyrzucanie worka bez konieczności opróżniania go znacznie zmniejsza kontakt człowieka z zanieczyszczeniami.


Worki tekstylne - wady:

 • zwiększony bezpośredni kontakt człowieka z zabrudzeniami podczas opróżniania i czyszczenia worka,
 • wraz z upływem czasu w worku mogą pojawić się dziurki, przez które część zanieczyszczeń przedostaje się na zewnątrz.


Worki tekstylne - zalety:

 • brak kosztów związanych z regularnym kupowaniem nowych worków,
 • lepszej jakości worki posiadają pokrywy, które zabezpieczają przed wysypaniem się zanieczyszczeń podczas wyjmowania worka z odkurzacza.H3 Odkurzacz bezworkowy – specyfikacja urządzenia


Odkurzacz bezrowkowy stanowi pewną innowację wśród tego rodzaju sprzętów AGD. Worki zostały zastąpione pojemnikiem, który jest integralną częścią całego urządzenia. Dzięki temu koszty eksploatacji odkurzacza zostały zredukowane niemal do zera. Jednak, podobnie jak w przypadku używania worków, również to rozwiązanie ma swoje wady i zalety.


Wady:

 • konieczność mycia filtrów i pojemnika na zabrudzenia,
 • wyższy koszt zakupu niż w przypadku odkurzacza workowego.


Zalety:

 • brak dodatkowych kosztów związanych z zakupem nowych worków,
 • lepsze efekty pracy, ponieważ sprzątanie jest dokładniejsze, a dzięki temu cała przestrzeń staje się czystsza,
 • zapełnienie pojemnika nie wpływa na siłę ssania urządzenia.Odkurzacz bezworkowy czy workowy? Jaki wybrać?


Istotne podczas zakupu odkurzacza jest wybranie pomiędzy bezworkowym a workowym. Wiele osób uważa, że nowsze rozwiązanie z pewnością jest najlepsze. W rzeczywistości nie zawsze tak jest, ponieważ decyzja, która dotyczy nawet tak przyziemnych spraw jak wybór odkurzacza, powinna być uzależniona od własnych potrzeb i wymagań. W niektórych domach lepiej sprawdzą się odkurzacze bezworkowe, w innym wręcz przeciwnie. Czasami też jednorazowy niższy koszt zakupu przeważa na korzyść tańszego, a więc mniej innowacyjnego urządzenia.


W przypadku sprzętów AGD, które służą do utrzymywania porządku w domu, najważniejszymi właściwościami są: skuteczność sprzątania, czystość podczas pracy i obsługi oraz wygoda użytkowania, a także pojemność worka lub pojemnika na kurz i brud.


Poniżej znajduje się tabela, która zawiera cechy charakterystyczne dla odkurzaczy workowych i bezrowkowych. Oba typy mają wady i zalety, dlatego warto skupić się na tych cechach, które są najważniejsze z własnego punktu widzenia.Odkurzacze workowe
Odkurzacze bezworkowe
Wysokie koszty związane z zakupem urządzenia

x
Dodatkowe koszty i praca związane z eksploatacją odkurzacza (zakup i wymiana lub czyszczenie worków)
x

Dodatkowa praca związana z eksploatacją odkurzacza (wymiana lub czyszczenie worków; czyszczenie pojemnika i filtrów)
x
x
Wpływ na spadek siły ssania odkurzacza w zależności od ilości zebranych zabrudzeń
x

Dodatkowy filtr zanieczyszczeń (w postaci worka)
x

Lepsza jakość powietrza i czystsza przestrzeń po zakończeniu odkurzania

x
Większy kontakt człowieka z zanieczyszczeniami podczas opróżniania odkurzacza
x


powrót