Odkurzacz workowy czy bezworkowy – jaki wybrać?

Zastanawiasz się, czy kupić odkurzacz workowy, czy bezworkowy? To poradnik w sam raz dla ciebie! Odkurzacz to jeden z najpowszechniejszych sprzętów każdego gospodarstwa domowego, dlatego trudno wyobrazić sobie domy bez tego przydatnego urządzenia. Minęły już czasy, kiedy podłogi zamiatano, choć zmiotki i szufelki nadal są wykorzystywane, ale tylko sporadycznie, a nie jako podstawowe narzędzia do czyszczenia podłóg. XXI wiek przynosi wiele nowych rozwiązań technologicznych, również w przypadku odkurzaczy. Od dawna modele różniły się poszczególnymi parametrami technicznymi, jak np. moc silnika czy klasa energetyczna, ale wciąż pojawiają się kolejne pomysły, które usprawniają tego rodzaju sprzęt AGD. Na rynku dostępne są odkurzacze workowe i bezworkowe. Który z nich wybrać? Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj cieszy się dużą popularnością. Przed zakupem warto dowiedzieć się, czym się różnią i który będzie najlepszy dla domu i rodziny.


Odkurzacz bezworkowy – wady i zalety tego rozwiązania


Odkurzacz workowy – specyfikacja urządzenia


Tradycyjne odkurzacze workowe to najstarszy typ odkurzacza, który nadal dominuje wśród sprzętu gospodarstwa domowego. Jeszcze kilka lat temu nie istniał dylemat, czy wybrać odkurzacz workowy, czy bezworkowy, ale można było zdecydować o wyborze worka. Tak jest również obecnie, ponieważ dostępne są 2 rodzaje worków:


 • papierowe, które należy regularnie wymieniać w chwili, gdy zostaną całkowicie wypełnione;
 • tekstylne, które są wielokrotnego użytku, ponieważ wystarczy wyrzucić z nich zawartość i wyprać, aby móc ponownie je wykorzystać.


Używanie worków papierowych i tekstylnych ma swoje plusy i minusy. Warto je poznać, zanim dokona się ostatecznego wyboru, ponieważ ma on wpływ zarówno na koszty zakupu i eksploatacji sprzętu, jak również komfort użytkowania i jakość wykonywanej pracy.


Worki papierowe – wady:


 • Konieczność regularnej wymiany jednorazowych worków, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.


Worki papierowe – zalety:


 • Wygodna i prosta wymiana dzięki wyrzuceniu zapełnionego worka i zastąpieniu go nowym,
 • Wyrzucanie worka bez konieczności opróżniania go znacznie zmniejsza kontakt człowieka z zanieczyszczeniami.


Worki tekstylne – wady:


 • zwiększony bezpośredni kontakt człowieka z zabrudzeniami podczas opróżniania i czyszczenia worka,
 • wraz z upływem czasu w worku mogą pojawić się dziurki, przez które część zanieczyszczeń przedostaje się na zewnątrz.


Worki tekstylne – zalety:


 • brak kosztów związanych z regularnym kupowaniem nowych worków,
 • lepszej jakości worki posiadają pokrywy, które zabezpieczają przed wysypaniem się zanieczyszczeń podczas wyjmowania worka z odkurzacza.Odkurzacz bezworkowy – specyfikacja urządzenia


Odkurzacz bezworkowy stanowi pewną innowację wśród tego rodzaju sprzętów AGD. Worki zostały zastąpione pojemnikiem, który jest integralną częścią całego urządzenia. Dzięki temu koszty eksploatacji odkurzacza zostały zredukowane niemal do zera. Jednak, podobnie jak w przypadku używania worków, również to rozwiązanie ma swoje wady i zalety.


Obecnie do grona odkurzaczy bezworkowych możemy zaliczyć także działające bezprzewodowo odkurzacze pionowe, a także niewielkie odkurzacze ręczne, sprawdzające się chociażby w przypadku czyszczenia samochodowej tapicerki. W takich modelach także występują otwierane pojemniki na kurz, które opróżnia się nad koszem na śmieci.


Zobacz też ranking odkurzaczy bezworkowych oraz ranking odkurzaczy pionowych.


Wady:


 • Konieczność mycia filtrów i pojemnika na zabrudzenia.
 • Wyższy koszt zakupu, niż w przypadku odkurzacza workowego.


 Zalety:


 • Brak dodatkowych kosztów związanych z zakupem nowych worków.
 • Lepsze efekty pracy, ponieważ sprzątanie jest dokładniejsze, a dzięki temu cała przestrzeń staje się czystsza.
 • Zapełnienie pojemnika nie wpływa na siłę ssania urządzenia.


Jaki odkurzacz – workowy czy bezworkowy? Na jakie cechy zwracać uwagę?


Odkurzacz, z workiem czy bez, ma pewien zestaw cech wpływających na cenę, skuteczność, a także komfort użytkowania. Na co zatem zwrócić uwagę?


 • Pojemność – zarówno worek, jak i pojemnik mają określone gabaryty. Im więcej kurzu można zebrać, tym rzadziej będzie trzeba opróżniać zbiornik albo wymieniać worek. A jak wiadomo, nie jest to najprzyjemniejsza czynność.


 • Moc silnika i siła ssania – zazwyczaj im większy odkurzacz, tym wyższe ma wartości. Odkurzacz dysponujący dużą mocą na pewno przyda się do odkurzania wykładzin i dywanów, zwłaszcza tych z długim włosiem. W przypadku parkietu wystarczający może okazać się odkurzacz o skromniejszych możliwościach.


 • Poziom hałasu – im odkurzacz głośniejszy, tym bardziej utrudnia codzienne funkcjonowanie – zarówno domownikom, jak i sąsiadom. Głośny odkurzacz to problem, zwłaszcza jeśli chcemy sprzątać wcześnie rano albo w późnych godzinach wieczornych.


 • Zasięg pracy – w przypadku odkurzaczy sieciowych to kluczowy parametr decydujący o wygodzie użytkowania. O tym, jak daleko sięgniemy odkurzaczem, decydują długość kabla oraz długość rury. Są odkurzacze, które pracują w promieniu do 8 metrów, a także takie, które sięgają na ponad 10 metrów. Im większy zasięg, tym rzadziej trzeba będzie przepinać urządzenie do innego gniazdka. Będzie to istotne w dużych mieszkaniach, natomiast w kawalerce prawdopodobnie każdy model będzie miał wystarczające pole działania.


Niezależnie od tego, jaki odkurzacz – workowy czy bezworkowy – chcesz kupić, wymienione parametry będą niezwykle ważne. Dysponując taką wiedzą, łatwiej już analizować możliwości konkretnych urządzeń. Jakie polecamy workowe i bezworkowe? Oto lista.Polecane odkurzacze workowe


Odkurzacz workowy Tefal Compact Power TW3953

Kompaktowy model z dużą mocą ssania, który skutecznie usuwa alergeny. Zasięg jego pracy to 8,8 metra. Sprawdza się przede wszystkim do odkurzania powierzchni twardych.


Odkurzacz z workiem TEFAL TW3171 Power XXL Animal

Odkurzacz o zasięgu pracy aż 11 metrów, dzięki czemu bez przepinania powinniśmy poradzić sobie z wysprzątaniem 90-metrowego mieszkania. Używa worków mieszczących 4,5 litra kurzu. Dysponuje bardzo wydajnym systemem filtracji. Zaletą jest też cicha praca – 70 dB to przecież znakomity wynik w porównaniu z innymi odkurzaczami.


Odkurzacz z workiem TEFAL TW7487 Silence Force

Następny model zaliczany do bardzo cichych odkurzaczy – tutaj hałas generowany przez silnik pracujący na wysokich obrotach to jeszcze mniej, bo tylko 58 dB. Wielokierunkowe koła umożliwiają bardzo łatwe manewrowanie zarówno na dywanie, jak i na parkiecie.


Odkurzacz workowy MIELE SGFF4 Complete C3 Allergy SID 10

To odkurzacz ceniony przez alergików. Pracuje w promieniu 12 metrów, ma bardzo skuteczny filtr HEPA AirClean i odpowiednią moc. Warto też dodać, że odkurzacze z tej serii posiadają okalającą listwę ochronną z tworzywa sztucznego, która chroni meble i urządzenia podczas przypadkowych kolizji.


Polecane odkurzacze bezworkowe


Odkurzacz bezworkowy BEKO VCO62607AD

Urządzenie o mocy 800W, które dysponuje zasięgiem do 10 metrów. Ma płynną regulację mocy, dzięki czemu dopasujemy siłę ssania do konkretnych potrzeb. Na plus przemawia też liczny zestaw końcówek – w pakiecie otrzymuje szczotkę 2 w 1, szczotkę parkietową i specjalną szczotkę PET, idealną do zbierania włosów i sierści. Generowany poziom hałasu to 74 dB.


Odkurzacz bezworkowy BOSCH BGS05A322 Cleann’n

To mały i lekki odkurzacz, który łatwo przechowywać. Zapewnia wysoką wydajność przy niewielkim zużyciu energii. Silnik w odkurzaczu o mocy 700W objęty jest aż 10-letnią gwarancją.


Odkurzacz bezworkowy PHILIPS XB2125/09 series 2000

Model o mocy 850W. Zastosowana technologia PowerCyclone 4 przyspiesza przepływ powietrza w komorze cylindrycznej, oddzielając kurz od powietrza i utrzymując wysoką wydajność przez dłuższy czas. Jego zasięg pracy to 9 metrów.


Odkurzacz bezworkowy czy workowy? Jaki wybrać?


Istotne podczas zakupu odkurzacza jest wybranie pomiędzy bezworkowym a workowym. Wiele osób uważa, że nowsze rozwiązanie z pewnością jest najlepsze. W rzeczywistości nie zawsze tak jest, ponieważ decyzja, która dotyczy nawet tak przyziemnych spraw jak wybór odkurzacza, powinna być uzależniona od własnych potrzeb i wymagań. W niektórych domach lepiej sprawdzą się odkurzacze bezworkowe, w innych – wręcz przeciwnie. Czasami też jednorazowy niższy koszt zakupu przeważa na korzyść tańszego, a więc mniej innowacyjnego urządzenia.


W przypadku sprzętów AGD, które służą do utrzymywania porządku w domu, najważniejszymi właściwościami są:


 • skuteczność sprzątania,
 • czystość podczas pracy i obsługi,
 • wygoda użytkowania,
 • a także pojemność worka lub pojemnika na kurz i brud.


Poniżej znajduje się tabela, która zawiera cechy charakterystyczne dla odkurzaczy workowych i bezrowkowych. Oba typy mają wady i zalety, dlatego warto skupić się na tych cechach, które są najważniejsze z własnego punktu widzenia.
Odkurzacze 

workowe

Odkurzacze 

bezworkowe

Wysokie koszty związane z zakupem urządzenia

x

Dodatkowe koszty i praca związane z eksploatacją odkurzacza (zakup i wymiana lub czyszczenie worków)

x


Dodatkowa praca związana z eksploatacją odkurzacza (wymiana lub czyszczenie worków; czyszczenie pojemnika i filtrów)

x

x

Wpływ na spadek siły ssania odkurzacza w zależności od ilości zebranych zabrudzeń

x


Dodatkowy filtr zanieczyszczeń (w postaci worka)

x


Lepsza jakość powietrza i czystsza przestrzeń po zakończeniu odkurzania

x

Większy kontakt człowieka z zanieczyszczeniami podczas opróżniania odkurzacza

x
A zatem, kupując odkurzacz bezworkowy czy workowy, powinniśmy patrzeć nie na modę, a na ich konkretne możliwości.


Zobacz więcej

Odkurzacz wodny – ranking. Jaki kupić w 2022 roku? Odkurzacz wodny – ranking. Jaki kupić w 2022 roku?

Obecnie mamy wiele alternatyw dla tradycyjnego odkurzacza. Jedną z nich jest odkurzacz z filtrem wodnym. Chcesz wiedzieć, jak działa takie urządzenie i jakie warto kupić? Zobacz najważniejsze informacje przed zakupem.

Więcej

Tefal Explorer – innowacyjne roboty sprzątające dla Twojego domu! Tefal Explorer – innowacyjne roboty sprzątające dla Twojego domu!

Roboty Tefal dostępne są w kilku seriach, dzięki czemu możesz dobrać odkurzacz w zależności od Twoich potrzeb. Sprawdź!

Więcej

Najlepszy odkurzacz bezworkowy - ranking 2020 Najlepszy odkurzacz bezworkowy - ranking 2020

Dobry odkurzacz decydowanie ułatwia życie. Ale jaki wybrać? W tym artykule skupiamy się na modelach bezworkowych.

Więcej

Top 5 urządzeń Xiaomi, które warto kupić w 2020 Top 5 urządzeń Xiaomi, które warto kupić w 2020

Xiaomi to chińska firma znana na naszym rynku przede wszystkim z dobrej jakości smartfonów dostępnych w bardzo konkurencyjnych cenach. Wybraliśmy 5 najciekawszych sprzętów Xioami, które warto kupić. Ciekawe czy o nich słyszeliście!

Więcej

Ranking cichych odkurzaczy – jaki wybrać? Ranking cichych odkurzaczy – jaki wybrać?

Cichy odkurzacz zdecydowanie poprawia komfort życia. Warto zatem rozejrzeć się za modelem z tej kategorii. Oto nasz ranking sprawdzonych cichych odkurzaczy.

Więcej

Nowa generacja robotów odkurzających iRobot Nowa generacja robotów odkurzających iRobot

Co nowego oferuje iRobot? Naprawdę jest się czym chwalić! Do akcji wkroczyły 3 nowe modele samojezdnych odkurzaczy: Roomba i7, Roomba i7+,  Braava Jet m6. 

Więcej

Dobre odkurzacze samochodowe – ranking 2021. Jaki model wybrać? Dobre odkurzacze samochodowe – ranking 2021. Jaki model wybrać?

Jaki odkurzacz samochodowy kupić? Oto ranking najlepszych modeli na 2021 rok.

Więcej

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!

Więcej

Ranking odkurzaczy do 1000 zł – jaki wybrać? Ranking odkurzaczy do 1000 zł – jaki wybrać?

Obecnie, chcąc kupić odkurzacz do 1000 zł, mamy dużo możliwości. W naszym rankingu przedstawiliśmy różne urządzenia tak, aby dopasować propozycje do różniących się potrzeb w gospodarstwach domowych.

Więcej

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]