Odkurzacze bez kabla - do czego się przydadzą?

Odkurzacze ręczne są fantastycznym uzupełnieniem tradycyjnych odkurzaczy, ponieważ otwierają przed nami wachlarz nowych możliwości. Jeśli je sprytnie wykorzystamy, możemy liczyć na wiele korzyści. Mały odkurzacz, który dotrze do trudno dostępnych miejsc to nie konkurencja, a uzupełnienie pracy odkurzacz do podłóg.


Dla kogo odkurzacz ręczny?


Przede wszystkim - dla kierowców. Wykorzystanie małych odkurzaczy do czyszczenia samochodowej tapicerki to powszechnie znany fakt. Nic dziwnego, że często odkurzacze tego typu można podłączyć do zapalniczki samochodowej 12V. Na tym jednak nie koniec. Mały odkurzacz sprawdzi się do szybkiego działania – na przykład zebrania rozrzuconych okruchów. To nieoceniona pomoc w sytuacji, gdy wyciąganie i podłączenie przewodem dużego odkurzacza byłoby problematyczne. Często domowe zwierzęta lub małe dzieci po prostu boją się głośnej pracy urządzenia, a mniejszy odkurzacz zawsze będzie pracował dyskretniej. Jako uzupełnienie, sprawdzą się także wśród osób u których na co dzień sprzątają roboty automatyczne.. Robot podąża według skomplikowanego algorytmu, stopniowo docierając do wszystkich miejsc. Dzięki temu, sprzątanie jest dokładne, ale też czasochłonne, a jeśli chcemy zadziałać szybko lepiej na chwilę włączyć odkurzacz ręczny, aby zrobić porządek w konkretnym miejscu.

Odkurzacz ręczny przyda się także każdemu, kto ma na co dzień trudności z docieraniem do miejsc położonych wysoko, do których nie sposób sięgnąć rurą od zwykłego odkurzacza. Z kompaktowym sprzętem w ręku wreszcie dotrzemy do powieszonych wysoko zasłon oraz półek z książkami.


Odkurzacz ręczny – najważniejsze parametry


Jednym z najważniejszych elementów decydujących o jakości pracy i wygodzie jest sposób ładowania i długość pracy. Modele działające wyłącznie z zapalniczką samochodową sprawdzą się tylko w aucie, ale nie będą nadawać się do pracy w domu. Na użytek domowy należy szukać modelu z zasilaniem akumulatorowym. Są także modele pracujące zarówno na zapalniczkę, jak i na akumulator. W przypadku akumulatora, ważny jest czas pracy. Na przykład, odkurzacz HOOVER SC72 DWG pracuje na jednym ładowaniu przez 18 minut.Poszczególne modele mogą się różnić wielkością pojemnika na kurz. Im jest mniejszy, tym częściej trzeba go opróżniać. Większe pojemniki posiadają odkurzacze o większych gabarytach. Ich wadą jest jednak potencjalnie większy ciężar. Sami zatem powinniśmy ocenić, czy ważniejsza jest wielkość zbiornika i jego częste opróżnianie czy jednak ciężar.

Odkurzacze ręczne zazwyczaj nie mogą służyć do zbierania płynów. Są jednak wyjątki, które posiadają tę funkcję i przez to stają się bardziej uniwersalne. Przykładem takiego urządzenia jest odkurzacz ręczny ARIETE 2474 Wet and Dry. Dla alergików ważne będzie także zastosowanie w odkurzaczu filtrów HEPA, które znacznie skuteczniej niż inne filtry neutralizują wszelkie alrgeny z otoczenia.

Na koniec, warto wspomnieć o drobnych elementach decydujących o wygodzie. Bardzo przydaje się wyraźna sygnalizacja rozładowującej się baterii. Z innych udogodnień można wymienić rozwiązanie jakie posiada odkurzacz HOOVER SC72 DWG, czyli umieszczenie ładowarki w uchwycie ściennym.Ile kosztuje odkurzacz ręczny?


Przeważnie koszt odkurzacza ręcznego zamyka się w kwocie pomiędzy 100 a 300 zł. Szukając sprawdzonego producenta mamy dwie możliwości. Pierwsza droga to sięgniecie po producenta sprzętu AGD, znanego z szerokiego asortymentu jak Clactronic, Sencor, Electrolux albo Severin. Druga opcja - to wybór produktu od dostawcy wyspecjalizowanego w wąskiej dziedzinie, jak Hoover lub Dirt Devil.

Odkurzacz ręczny sprawdza się w wielu różnych sytuacjach i nie jest drogim zakupem, który dość szybko się zwróci.

Bez kabla inaczej?


Przeciwnicy tradycyjnych odkurzaczy na kablu mogą także sięgnąć po odkurzacze automatyczne, zwane potocznie robotami sprzątającymi albo robotami odkurzającymi. Nazwa nie jest tu wcale na wyrost, bo faktycznie takie urządzenia samoistnie, bez udziału człowieka, przemieszczają się po podłodze w poszukiwaniu kurzu i innych zabrudzeń. Bardziej zaawansowane modele nie wymagają nawet uruchamiania ani ładowania – same rozpoczynają i kończą pracę według zaplanowanego harmonogramu oraz po skończeniu odkurzania - wracają do stacji dokującej.Roboty automatyczne pozwalają zaoszczędzić czas. A jako, że ten bywa bezcenny, koszt przewyższa znacznie cenę tradycyjnego odkurzacza. Producenci, którzy posiadają w swoim asortymencie takie urządzenia to: iRobot, Electrolux, Samsung, Miele, Philips. Ze względu jednak na wygodę użytkowania, są one zdecydowanie warte swojej ceny.


powrót