Odkurzacze pionowe – przegląd rynku

Sprzątanie swojego mieszkania lub biura to zadanie, z którym można sobie poradzić na rozmaite sposoby. Rynek urządzeń odkurzających ciągle się rozwija i obfituje w zróżnicowane rozwiązania, więc naprawdę mamy w czym wybierać. Oprócz tradycyjnych odkurzaczy workowych, odkurzaczy bezworkowych i robotów sprzątających, warto zwrócić uwagę także na odkurzacz pionowy.. To wciąż jeszcze rzadkość w polskich domach, mimo wielu niewątpliwych zalet, które posiada. Jak działa odkurzacz pionowy i dlaczego może być dobrym rozwiązaniem w wielu domach - wyjaśniamy w tym tekście.


Czym odkurzacz pionowy różni się od tradycyjnego


Odkurzacz pionowy, na tle innych odkurzaczy, wyróżnia się kształtem i gabarytami. Z wyglądu przypomina niewielką froterkę do parkietu, nie ma giętkiej rury i jest znacznie lżejszy i bardziej elastyczny od znanej konstrukcji odkurzacza. Ma to swoje konsekwencje – jedne pozytywne, inne nie. Przede wszystkim, pionowy odkurzacz zajmuje znacznie mniej miejsca, więc łatwiej go przechowywać. Niewielkie gabaryty działają na korzyść także podczas samego sprzątania. O ile tradycyjny odkurzacz doskonale radzi sobie z dużymi powierzchniami (zwłaszcza pokrytymi dywanem czy wykładzina), tak w przypadku ciasnych pomieszczeń może mieć już problemy. Mały i poręczny odkurzacz pionowy jest idealny do manewrowania pomiędzy meblami, a także - docierania do wszelkich zakamarków, chociażby pod kanapą czy pod fotelem. Samo odkurzanie jest też bez wątpienia wygodniejsze i nie wymaga wkładania wiele siły w to, żeby sunąć szczotką po powierzchni. Dodatkowo ze względu na jego wysokość, odkurzając, rzadko kiedy przyjmujemy nienaturalną schyloną pozycję, która sprzyja bólom kręgosłupa, zwłaszcza wśród osób starszych.Rodzaje odkurzaczy pionowych


Ze względu na sposób zasilania, odkurzacze pionowe możemy podzielić na sieciowe i akumulatorowe. W przypadku odkurzacza sieciowego, jesteśmy uzależnieni od rozmieszczenia gniazdek i długości kabla, które determinują zasięg pracy, jak w tradycyjnym odkurzaczu. Znaczna większość to jednak odkurzacze z akumulatorem, którymi możemy swobodnie operować w całym mieszkaniu, a jedyne, co nas ogranicza, to czas pracy na jednym ładowaniu. Możemy także ze wszystkich odkurzaczy pionowych wyodrębnić te, które potrafią również pracować na mokro, z powodzeniem wciągając wszelkie płyny. Ostatni podział to zestawienie tych, które posiadają odłączany odkurzacz ręczny i tych, które nie posiadają tej funkcjonalności.


Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz pionowy?


Wiedząc już, jak mniej więcej wygląda odkurzacz pionowy i co potrafi, można przyjrzeć się specyfikacji urządzeń. Co powinno przykuć wzrok w pierwszej kolejności?

Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń elektronicznych, należy patrzyć na moc urządzenia. Moc decyduje o sile ssania, zatem im jest większa, tym lepiej odkurzacz poradzi obie z trudnymi wyzwaniami. Odkurzacz o niewielkiej mocy spokojnie poradzi sobie na klepce czy drewnianym parkiecie, ale będzie miał problemy z dywanami, szczególnie tymi z grubym i gęstym włosiem. 

W przypadku dominujących na rynku odkurzaczy akumulatorowych, istotny jest także czas pracy i czas ładowania. W zależności od modelu, odkurzacze mogą pracować bez przerwy między 20 a 40 minut. Prawdziwy rekordzista w tej dziedzinie do odkurzacz HOOVER Athen Evo ATV324LD 011, który na baterii pracuje aż 2 godziny bez przerwy!Jako, że odkurzacze pionowe zaliczają się do modeli bezworkowych, tak, jak w przypadku innych sprzętów tego typu, dobrze jest spojrzeć na pojemność zbiornika na kurz. Im jest większy tym lepiej, bo rzadziej będziemy zmuszeni go opróżniać. Ta rozpiętość jest naprawdę niemała, bo w podobnej cenie znajdziemy zarówno odkurzacze ze zbiornikiem na 1 litr, jak również na 0,25 albo 0,5 litra.

Jeśli Ty albo inni domownicy zaliczcie się do alergików, należy zwrócić uwagę na system filtrów zastosowanych w odkurzaczu. Powszechnie wiadomo, że najskuteczniejsze są filtry HEPA.


Najlepsze odkurzacze pionowe


Chociaż popularność odkurzaczy pionowych nie jest bardzo duża, dystrybutorzy oferują naprawdę spory wybór rozmaitych modeli w bardzo zróżnicowanych cenach. Wybierając odkurzacze pionowe godne polecenia, zdecydowaliśmy się na zestawienie sprzętu z kilku różnych półek cenowych - tak, aby przekrój był pełny, a nie obejmował tylko topowych modeli. Poniżej nasze propozycje.


To doskonały przykład sprzętu pracującego i na sucho, i na mokro. Dzięki temu, oszczędzamy czas i pieniądze, bo jednym urządzeniem możemy odkurzać i myć powierzchnie w swoim domu. W zestawi jest także odłączany odkurzacz ręczny, który doskonale sprawdzi się do czyszczenia stołu, sofy czy foteli, oraz innych trudno dostępnych miejsc na wysokości. Czyszczenie na mokro za pomocą tego urządzenia odbywa się w naprawdę innowacyjny sposób. Szybkie przełączanie między czyszczeniem na mokro a odkurzaniem umożliwiają magnesy znajdujące się po obu stronach pojemnika. Unikatowy system kontroluje uwalnianie wody, aby zachować optymalną wilgotność na wszystkich podłogach twardych. Mamy tez dużą elastyczność i swobodę działania. Do pojemnika można wlać zimną lub ciepłą wodę, z detergentem lub bez. Można także używać do czyszczenia nakładki z mikrofibry. Jest ona przeznaczona do wielorazowego użytku – wystarczy regularnie prać ją ręcznie lub w pralce.


Odkurzacz pionowy to żaden luksus. Podstawowy model można mieć już za niecałe 300 zł, co udowadnia właśnie ten model marki Sencor. W przeciwieństwie do innych propozycji w podobnej cenie, odkurzacz dysponuje naprawdę niezłą mocą – aż 800 W. Odkurzacz jest bezworkowy, a kurz i inne zanieczyszczenia zbierają się w pojemniku zdolnym pomieścić 1 litr.


Odkurzacz pionowy za niewiele ponad 500 zł. To model akumulatorowy, który charakteryzuje się idealnym stosunkiem czasu pracy do czasu ładowania. 60 minut na kablu wystarczy, żeby przez 60 minut odkurzać całe mieszkanie. Można polecić go wszystkim alergikom, bo z powodzeniem zatrzymuje większość zanieczyszczeń mechanicznych, a także komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii oraz wirusów dzięki filtrowi HEPA. Odkurzacz wyposażony jest w miękkie gumowe kółka, dzięki którym nie ślizga się i nie rysuje delikatnych podłóg (parkietu i paneli) oraz eliminuje zbędny hałas.


To jeden z modeli do kupienia za mniej niż 1000 zł. Posiada obracający się w zakresie 180° przegub, który znacznie ułatwia pracę. Kolejnym rozwiązaniem, które zwiększa komfort pracy, jest technologia BrushRollClean. Docenią ją z pewnością wszyscy, którzy mieli problem z usuwaniem włosów i włókien ze szczotki odkurzacza, co jest uciążliwe - zwłaszcza gdy mamy w domu zwierzaki gubiące sierść!

W tym odkurzaczu problem rozwiąże się sam, za naciśnięciem specjalnego przycisku.  Opatentowana technologia czyszczenia szczotki BrushrollClean robi to za nas. Warto dodać, że dzięki kolejnej wygodnej funkcji - Snap Clean, równie łatwe jest także opróżnianie odkurzacza i czyszczenie filtrów.Kolejny sprytny patent to oświetlenie LED DustSpotter. Lampy LED oświetlają wszystkie ciemne zakamarki, dzięki czemu nie przeoczysz podczas odkurzania żadnych zabrudzeń, nawet w najtrudniej dostępnych miejscach.

Oprócz tych wszystkich miłych dodatków, należy odnotować, że podstawowa specyfikacja i kluczowe parametry odkurzacza Electrolux na tle innych także prezentują się bardzo konkurencyjnie. 60 minut pracy na jednym ładowaniu, pojemność zbiornika na kurz 0,8 litra, a także niewielka waga konstrukcji (poniżej 4 kg) składają się na to, że model jest zdecydowanie godny polecenia.


Odkurzacz pionowy to ciekawe i nowoczesne rozwiązanie, łączące w sobie zalety odkurzacza ręcznego, odkurzacza piorącego i tradycyjnych odkurzaczy z workiem lub bez. Jeśli dodamy do tego nowoczesne funkcje, jak choćby oświetlenie LED, łatwość przechowywania, a także cichszą i sprawniejszą pracę od tradycyjnych modeli, uświadomimy sobie, że produkt jest warto swojej ceny.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel