Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób?

Ogrzewanie klimatyzatorem to wciąż niezbyt popularne rozwiązanie. A szkoda, bo może być dobrym wyborem. Chociaż klimatyzator kojarzy nam się przede wszystkim ze schładzaniem powietrza, wiele urządzeń ma przecież opcję ogrzewania. Czy można zatem używać takiego sprzętu także w okresie jesienno-zimowym?


Jak wiadomo, klimatyzator składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej które połączone są ze sobą rurociągiem chłodniczym. Jeśli skupiamy się na chłodzeniu, jednostka wewnętrzna jest źródłem odbierania ciepła z pomieszczenia, co odczuwalne jest jako generowanie chłodu. Jednostka zewnętrzna ma natomiast za zadanie oddawanie ciepła z pomieszczenia. W przypadku grzania, jest dokładnie na odwrót. Jednostka zewnętrzna staje się jednostką „chłodzącą”.


Dlaczego grzanie klimatyzacją to dobry pomysł?


Przede wszystkim warto podkreślić, że używanie klimatyzacji jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż wszelkiego rodzaju piece. Korzystanie z klimatyzatora sprawia, że nie uwalniamy do atmosfery wszelkich szkodliwych substancji, będących efektem ubocznym spalania. Stosowany w większości klimatyzatorów czynnik chłodniczy jest bardzo wydajny i można go używać wielokrotnie. Poza tym klimatyzacja jako ogrzewanie jest bardzo łatwa w obsłudze i w pełni kontrolowana przez użytkownika. Często w większym stopniu można polegać na sterowanej manualnie klimatyzacji niż centralnym ogrzewaniu, które w okresie przejściowym pomiędzy latem a jesienią często nie jest jeszcze włączane przez spółdzielnie, gdy noce już potrafią być zimne.


Ogrzewanie klimatyzatorem – czy ma sens?


Czy ogrzewanie domu klimatyzatorem będzie skuteczne?


Perspektywa ogrzania mieszkania lub domu za pomocą klimatyzatora wydaje się kusząca. Czy jednak za każdym razem będziemy jednakowo zadowoleni z rezultatów? To już zależy od wielu czynników – przede wszystkim mocy i wydajności konkretnego sprzętu, a także od powierzchni użytkowej i temperatury na zewnątrz. Za sprawą zmian klimatycznych w ostatnich latach zimy były mniej srogie niż kiedyś, jednak wciąż klimatyzator może okazać się niewystarczającym źródłem ciepła i ustąpić tradycyjnym grzejnikom. Z tego powodu należy traktować go raczej jako dodatkowe źródło ciepła niż jedyny sposób na osiągnięcie komfortu termicznego w swoim otoczeniu.


Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne?


Żeby ocenić koszty grzania klimatyzatorem, najlepiej spojrzeć po prostu na moc urządzenia, bo z tym parametrem wiąże się zużycie energii. Gdy porównamy do siebie parametry klimatyzatora oraz grzejnika ceramicznego czy olejowego, szybko zauważymy, że pozostanie przy klimatyzacji może nam przynieść konkretne oszczędności.


Podsumowując, wśród największych zalet klimatyzatorów jako urządzeń do ogrzewania możemy wymienić:


  • niskie koszty eksploatacji,
  • ekologię,
  • bardzo łatwą obsługę.Jaki klimatyzator do ogrzania mieszkania polecamy?


Jeśli przekonują Cię wymienione wyżej argumenty, warto rozejrzeć się za odpowiednim klimatyzatorem z funkcją grzania. Wśród urządzeń z tej kategorii wyróżniliśmy kilka modeli wartych uwagi.


Klimatyzator ELECTROLUX EXP26U338HW

To urządzenie, które będzie wydajnie pracować na powierzchni do 18m2. Ma 4 prędkości do wyboru, a także możliwość zaplanowania pracy na konkretną godzinę. Dostępny zakres temperatur waha się między 16 a 32 stopnie. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota, na którym zobaczymy zresztą aktualnie wybraną temperaturę.


Klimatyzator WHIRLPOOL PACB29HP

Bardzo dobry sprzęt do pomieszczeń do 17m2. Ma 24h timer, tryb pracy nocnej, a także filtry antyalergiczne Hepa. Sprężarka objęta jest 5-letnią gwarancją, dzięki czemu można liczyć na niezawodność urządzenia.


Klimatyzator WHIRLPOOL PACW212HP

Model o pomoc grzewczej 1100W. Sprawdzi się w pomieszczeniach do 30m2. W trybie nocnym pracuje dość cicho generując tylko 50dB hałasu. Temperaturę pokazuje zarówno na panelu, jak również na pilocie. Przydatne są także niewielkie, dyskretne kółka ułatwiające przenoszenie do innego pokoju.


Ogrzewanie klimatyzacją – czy warto?


Klimatyzator pewnie jeszcze długo nie zastąpi standardowego pieca czy grzejnika, niemniej jednak warto promować te urządzenia jako alternatywne źródło ciepła – zwłaszcza w miesiącach przejściowych. Skoro inwestujemy już w kosztowny klimatyzator na lato, nie zapominajmy, że w trakcie innych pór roku także może się przydać.


Sprawdź też ranking najlepszych, uniwersalnych klimatyzatorów.


Zobacz więcej

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób? Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób?

Ogrzewanie klimatyzatorem to wciąż niezbyt popularne rozwiązanie. A szkoda, bo może być dobrym wyborem. Sprawdź dlaczego. 

Więcej

Jaki cyrkulator powietrza kupić? Ranking 2021 Jaki cyrkulator powietrza kupić? Ranking 2021

Chcesz kupić cyrkulator powietrza? Ranking produktów na pewno ułatwi dokonanie właściwego wyboru.

Więcej

Cyrkulator a wentylator – czym się od siebie różnią? Co jest lepsze? Cyrkulator a wentylator – czym się od siebie różnią? Co jest lepsze?

Zastanawiasz się, co jest lepsze – cyrkulator czy wentylator? Jeśli szukasz sposobu na najbardziej upalne dni, to nasz poradnik na pewno Ci się przyda!

Więcej

Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Ranking 2021 Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Ranking 2021

Jeśli nie wiesz, jaki grzejnik elektryczny wybrać, zobacz koniecznie nasz ranking. Doradzimy Ci w nim, jaki grzejnik wybrać do pokoju, a jaki lepiej sprawdzi się w łazience.

Więcej

Klimatyzatory domowe przenośne – ranking 2021. Jaki model wybrać? Czy warto kupić klimatyzator? Klimatyzatory domowe przenośne – ranking 2021. Jaki model wybrać? Czy warto kupić klimatyzator?

Ranking klimatyzatorów  na 2020 rok powinien pomóc w wybraniu odpowiedniego sprzętu do swojego domu lub małego biura. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając takiego urządzenia i polecamy konkretne klimatyzatory przenośne.

Więcej

Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2021 rok. Jaki wentylator wybrać? Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2021 rok. Jaki wentylator wybrać?

W gorące dni upał bywa nieznośny. Zwłaszcza jeśli siedzimy w domu, a nie na tarasie czy w ogrodzie. Nasz ranking wentylatorów pokojowych, stojących i kolumnowych polecamy wszystkim, którzy potrzebują ochłodzenia i przyjemnego powiewu wiatru w najgorętsze dni. Wybór odpowiedniego modelu to dobra inwestycja na letnie dni.

Więcej

Jak działa osuszacz powietrza? Jaki wybrać do domu? Jak działa osuszacz powietrza? Jaki wybrać do domu?

Jeśli nie wiesz, jak działa osuszacz powietrza i jaki wybrać, przeczytaj poniższy tekst!

Więcej

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.

Więcej

Grzejniki elektryczne - jaki model warto wybrać? Grzejniki elektryczne - jaki model warto wybrać?

Grzejniki elektryczne bardzo przydają się w wielu mieszkaniach i domach. Stanowią nieocenioną pomoc w ogrzaniu pomieszczeń przede wszystkim tam, gdzie nie funkcjonuje centralne ogrzewanie. Jaki model wybrać? Podpowiadamy w tym poradniku. 

Więcej

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel