Okap do 500 zł – doradzamy jak wybrać

Okap to sprzęt, który w ogromnym stopniu zwiększa komfort podczas przygotowywania potraw. Powszechnie wiadomo, że świetnie sprawdza się jako urządzenie pozwalające szybko pozbyć się intensywnych zapachów z otoczenia, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku kuchni w aneksie.

To jednak nie wszystko. Równie ważny jest fakt, że okap kuchenny, oprócz zapachów, wchłania także opary tłuszczu, przez co nie pojawiają się tłuste plamy na ścianach, szafkach kuchennych czy kafelkach. Jest to zatem inwestycja, która umożliwi cieszenie się czystością w kuchni i zaoszczędzenie czasu na sprzątanie. Następną ważną funkcją jest zapewnianie dodatkowego oświetlenia, co nieraz bardzo się przydaje. Trudno nie zgodzić się z tymi argumentami, jednak schody zaczynają się w chwili, gdy spojrzymy na ceny okapów. Te mogą być porównywalne do ceny zmywarki czy lodówki. Nietrudno jest wydać na okap duże pieniądze, jednak gdy budżet nas ogranicza znalezienie odpowiedniego modelu, który cechuje zadowalający stosunek ceny do jakości to już wyzwanie. W tym artykule przedstawiamy ciekawe modele kosztujące mniej niż 500 zł.


Jak wybrać okap – najważniejsze cechy i parametry

Szukając okapu, należy zwrócić uwagę na różne wartości podane w jego specyfikacji. Kluczową cechą jest jego wydajność, która opisuje jak dużą ilość powietrza jest w stanie oczyścić okap. Wartość podaje się w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Pozornie duże liczby wcale nie powinny tu robić na nas wrażenia, bo należy pamiętać o tym, że okap nie jest raczej urządzeniem, które będzie nieprzerwanie pracować przez godzinę lub dwie. Należy spodziewać się efektu po kilku minutach. Poza tym jak w każdym urządzeniu ważna jest klasa energetyczna, decydująca o tym jaki zapłacimy rachunek za prąd. W przeciwieństwie na przykład do lodówek, trudno tutaj znaleźć modele z klasą A lub A+. Większość okapów ma klasę energetyczną między C i E, niemniej jak wspomniano wyżej nie są używane tak długo i tak często jak inne urządzenia w kuchni. Trzecim ważnym elementem jest hałas, jaki generuje okap podczas pracy. Podobnie jak choćby w przypadku odkurzaczy, wartość podaje się w decybelach (dB). Im ciszej i dyskretniej pracuje okap, tym oczywiście lepiej – można się wówczas skupić na gotowaniu, a nie wsłuchiwaniu w jednostajny szum dmuchawy.Oprócz parametrów technicznych należy także zwrócić uwagę na konstrukcję urządzenia. Pierwsza oś podziału dzieli okapy na wyciągi i pochłaniacze. Wyciągi mają za zadanie wyrzucić powietrze razem z zanieczyszczeniami i nieprzyjemnym zapachem na zewnątrz. Pochłaniacze filtrują powietrze i wpuszczają z powrotem do naszego otoczenia – działają zatem w obiegu zamkniętym, a nie otwartym. Poza tym możemy podzielić okapy ze względu na miejsce w którym się znajdują. Okapy kominowe odprowadzają powietrze do szybu wentylacyjnego przez grubą rurę i zawsze umieszczone są nad kuchenką. W dużych kuchniach, w których sprzęty znajdują się na tak zwanej wyspie, stosuje się umieszczony centralnie na suficie okap wyspowy. Kolejna popularna opcja to okapy podszafkowe, montowane do wiszących szafek kuchennych. Ich główną zaletą jest uniwersalność i fakt, że zajmują niewiele miejsca.


Okap kuchenny do 500 zł – polecamy konkretne modele

Czas na przedstawienie najciekawszych propozycji okapów za mniej niż 500 zł. W zestawieniu znalazły się okapy różnego rodzaju dostarczane od kilku wiodących producentów.

Okap MPM 60-OV-09 – to propozycja od polskiej firmy, która z powodzeniem oferuje rozwiązania na rynku AGD już od ponad 20 lat. Klasyczny okap kominowy ma szerokość 60 cm, co oznacza, że pasuje do standardowej wielkości kuchenki gazowej lub elektrycznej. Posiada dobrą wydajność (420 m3/h) oraz regulację intensywności nawiewu na 3 poziomach. Sprzęt wykonany z dobrej jakości stali nierdzewnej pracuje jako pochłaniacz i wyciąg. W standardzie ma aluminiowy filtr odtłuszczający, ale istnieje także możliwość użycia tu filtra węglowego. Cena niewiele przekraczająca 300 zł jest w tym przypadku naprawdę bardzo atrakcyjna.Okap GORENJE BHP623E11X – to przykład okapu szafkowego o efektywności zbliżonej do poprzednika. Okap jest w stanie oczyścić 368 m3/h, co jest wartością bardzo dobrą w tej kategorii cenowej. Wśród zalet tego modelu należy wymienić bardzo ekonomiczne oświetlenie za pomocą lamp LED, niski poziom hałasu generowany przez urządzenie (maksymalnie 7l db), a także zastosowane powłoki TouchFree, która zapobiega pojawianiu się tłustych odcisków placów na powierzchni okapu. To szczególnie ważne, jeśli wykonujemy w kuchni kilka czynności jednocześnie (na przykład gotujemy obiad i pieczemy ciasto) i nasze ręce podczas operowania okapem nie zawsze są całkiem czyste. Okap wyposażony jest w dwa filtry i ma standardową szerokość 60 cm.Okap BEKO HNT 62210 B - następny okap wykorzystujący oświetlenie LED zamiast halogenów. To będzie dobra propozycja do mniejszej kuchni lub dla kogoś, kto nie gotuje zbyt dużo. Okap czyści powietrze z niezłą efektywnością 244 m3/h korzystając z filtra przeciwtłuszczowego. Na wyróżnienie zasługuje cicha praca – maksymalnie 60 db. Okap ma kolor czarny dzięki czemu będzie pasował do ciemniej kuchni lub kontrastował z białymi meblami.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') });