Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Jaki okap podszafkowy wybrać? Ranking 2022

Jaki okap podszafkowy warto kupić, i czy w ogóle okap w kuchni jest potrzebny? Jeśli masz wątpliwości, z pewnością pomoże ci nasz poradnik. Przy wyborze sprzętu AGD nie warto ulegać emocjom. Wybór powinien być dokładnie przemyślany także w przypadku okapów.


Jaki okap podszafkowy wybrać?


Rodzaje okapów


Często pada pytanie, czy skoro w kuchni posiadamy okno, to czy w ogóle potrzebujemy okapu? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Zadaniem okapu jest bowiem nie tylko szybkie i skuteczne oczyszczanie powietrza z zapachów, ale również pochłanianie tłuszczu. Okap jest jednym z ważniejszych urządzeń w kuchni i zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego modelu, warto przeczytać poznać różne rodzaje okapów:



Aktualnie coraz więcej klientów decyduje się na zakup okapów podszafkowych, bo są wydajne, idealnie wpisują się w wystrój każdej kuchni i są komfortowe w utrzymaniu czystości, w przeciwieństwie do okapów innego rodzaju. Wygląda na to, że wiele osób doceni okap podszafkowy. Ranking pokaże bogaty wybór modeli, jednak zanim do tego przejdziemy, warto też przybliżyć różnice między okapami tego typu i kluczowe parametry, na które powinno się zwracać uwagę, szukając takiego sprzętu.

Rodzaje okapów podszafkowych

1.Najczęściej polecanymi okapami podszafkowymi są modele zintegrowane, czyli okapy, które są zamontowane w szafce kuchennej w taki sposób, że z zewnątrz są prawie całkowicie niewidoczne. Modele o tej konstrukcji należą do najbardziej wydajnych okapów podszafkowych (wydajność 700-800 m3/h).


2.Innym rodzajem okapów podszafkowych są modele tzw. teleskopowe/wysuwane. Montuje się je również na dnie szafki, ale okap posiada dodatkowo listwę, której wysunięcie zwiększa powierzchnię okapu. Dzięki takiej konstrukcji jeszcze bardziej osłania meble przed oparami kuchennymi. W niektórych modelach wysunięcie listwy powoduje automatyczne uruchomienie okapu, w innych sterowanie znajduje się na listwie okapu lub za listwą, na głównej jednostce urządzenia.


W naszym innym tekście znajdziesz porady, jaki okap teleskopowy wybrać.


Tradycyjny okap podszafkowy w całości jest montowany pod szafką, nie wbudowuje się go w meble. Okap stanowi osobną część i tym samym – nie zajmuje miejsca w szafce.
Pamiętaj, że minimalna odległość między okapem a najwyższym punktem płyty grzewczej, powinna wynosić 65 cm w przypadku płyty gazowej, a 75 cm – przy indukcji. Kolejna istotna kwestia to położenie i odległość od kanału wentylacyjnego – im większa odległość, tym mniejsza wydajność okapu.


Ranking okapów podszafkowych – przegląd najlepszych modeli


Sposób instalacji okapu podszafkowego


Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest podpięcie okapu do szybu wentylacyjnego, wówczas okap będzie pracował w trybie obiegu otwartego.
Okap zasysa powietrze wraz z parą wodną, zapachami i wywiewa je bezpośrednio do szybu wentylacyjnego. Jeśli z jakichś względów nie możecie podpiąć okapu do szybu, to urządzenie będzie działało na zasadzie obiegu zamkniętego, który polega na tym, że okap zasysa powietrze, a następnie je filtruje przy użyciu filtrów węglowych, po czym – przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia.
Okapy działające w obiegu zamkniętym mają dwie wady: są o 15%–20% głośniejsze oraz o 20% mniej wydajne od działających w obiegu otwartym.


Aby okap wydajnie pracował, filtry węglowe należy wymieniać co kilka miesięcy.


Jaki okap podszafkowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?



  • Wydajność okapu powinna być adekwatna do kubatury kuchni (sposób wyliczenia poniżej).
  • Wydajność na I i II biegu jest najważniejsza, bo te prędkości używane są najczęściej.
  • Poziom głośności – aby zapewnić sobie komfort podczas gotowania, wybierz okap o niskim poziomie głośności, nieprzekraczającym 55 dB. Hałas okapu zależy też od budowy przewodu odprowadzającego opary. Należy zastosować odpowiednie materiały tłumiące hałas, a przekrój duktów powietrznych nie powinien być mniejszy niż 120 mm (przy zastosowaniu mniejszych przekrojów okap będzie głośny i jego wydajność bardzo mocno ograniczona).
  • Szerokość okapu – powinna być z reguły taka sama jak szerokość płyty pod nim.
  • Sposób sterowania – w najtańszych modelach spotkamy się ze sterowaniem mechanicznym suwakowym, a w droższych – z elektronicznym, sterowanym przyciskami lub sensorami.
  • Filtry – aby okap wciąż skutecznie działał, konieczne jest ich regularne czyszczenie lub wymiana. Warto poszukać w sieci opinii o skuteczności działania filtrów, a także ich dostępności. Czasami wiedzę w tej kwestii mogą mieć sprzedawcy.
  • Cena – okap nie jest może bardzo drogim urządzeniem, gdy spojrzymy na koszt urządzenia całej kuchni. Nikt jednak nie lubi niepotrzebnie przepłacać, więc warto szukać okazji, aby nie przeciążać nadmiernie domowego budżetu.


Co jeszcze warto wiedzieć o wydajności okapu?


Coraz częściej producenci sprzętu AGD oferują okapy z funkcją samoczynnego uruchamiania. Jest to świetne rozwiązanie dla zapominalskich! Wystarczy rozpocząć gotowanie – czyli uruchomić płytę gazową lub indukcyjną, a okap i oświetlenie nad płytą uruchamiają się automatycznie. Praca okapu zmienia się adekwatnie do intensywności gotowania.

Wydajność okapu musi być podana po pomiarach zgodnych ze standardami, a więc po podłączeniu do okapu 1 metra rury, kolanka 90 stopni oraz kolejnego 1 metra rury, a następnie – zmierzona na wylocie tej konstrukcji. Wydajność mierzona przy silniku może być o 20–30% wyższa niż ta rzeczywista, osiągana przez urządzenie w kuchni. Warto więc pamiętać, by dokładnie sprawdzić parametry urządzenia.


Jak obliczyć potrzebną wydajność okapu?


1.Zmierzyć długość, szerokość i wysokość kuchni.

2.Pomnożyć długość×szerokość×wysokość = kubatura pomieszczenia.

3.Pomnożyć kubaturę pomieszczenia×10 = optymalna wydajność okapu (10 cykli wymiany powietrza na godzinę)

Przykład: kuchnia o powierzchni 15 m2 i wysokości 2,5 m wymaga okapu o wydajności co najmniej 375 m3/h, ponieważ 15×2,5×10= 375 m3/h

Czytając na karcie produktowej informację, że wydajność okapu to np. 375 m3/h, wiemy już, że w ciągu godziny okap, pracując na najwyższym biegu, wyprowadzi z pomieszczenia 375 m3 oparów i nieczystości, pozostawiając powietrze zdrowym i czystym.

Jeśli kuchnia jest otwarta na salon i łączna powierzchnia wynosi np. 50 metrów, to wydajność okapu powinna mieć teoretycznie 1250 m3/h, ale takich okapów na rynku nie ma.

Przy tak dużym metrażu należy zdecydować się na zakup najwydajniejszego okapu podszafkowego o mocy 700–800 m3/h i uzbroić się w cierpliwość. Okap oczyści powietrze, ale z lekkim opóźnieniem. Pamiętajmy, że prawidłowo użytkowany okap powinien pracować również po zakończeniu gotowania przynamniej przez 10 minut.


Okap podszafkowy – ranking 2022


Myśląc o okapach do kuchni o różnych wymiarach, przygotowaliśmy kilka alternatywnych propozycji. Oto przegląd dobrych urządzeń w rozsądnej cenie.


Okap BEKO CFB 6310 W


Kompaktowy i niedrogi okap, który może się sprawdzić na przykład w kawalerce. Jego wydajność wynosi 125m3/h. Dysponuje 3 prędkościami. Moc silnika to 220W, a moc oświetlenia – 28W.


Okap BEKO CFB 6310 W


Okap AMICA OSC6132SI

Srebrny okap o wydajności 170 m3/h. Oznaczony klasą energetyczną C, może pracować w trybie pochłaniacza lub w trybie wyciągu. Ma możliwość regulacji w zakresie 3 prędkości. Hałas generowany na najwyższym biegu może dochodzić do 63 dB.

Okap ELECTROLUX LFU216X seria 300

Okap z 3 prędkościami o klasie energetycznej D. W skali roku zużywa średnio 66 kWh. Jego wydajność to 272 m3/h.

Okap AMICA OMC7242I

Droższy model, o dwukrotnie wyższej wydajności – zdecydowanie lepiej sprawdzi się w kuchni o dużej powierzchni. Dzięki niewielkiej głębokości łatwo go zainstalować w praktycznie każdej szafce, bez konieczności wykonywania skomplikowanych prac stolarskich. Roczne zużycie energii dla tego okapu to 58 kWh, co daje mu klasę energetyczną C.

Okap BOSCH DUL63CC50

Następny duży, wydajny okap. Wyróżnia się wizualnie dzięki stalowemu kolorowi obudowy. Jego wydajność to aż 350 m3/h. Ma szerokość 60 cm, dzięki czemu pasuje do szafki kuchennej o standardowych wymiarach.




Okap nie musi być widoczny, ważne, aby był cichy, wydajny i zadbał o świeże powietrze w naszej kuchni!




Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

1. Programy prania w pralce – jaki wybrać? Lista programów
2. Zmywarki do zabudowy 45 i 60 cm – wymiary. Którą szerokość wybrać?
3. Najlepsze pralki ładowane od góry – ranking 2022

Czytaj więcej

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!

Więcej

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!

Więcej

Jaki okap podszafkowy wybrać? Ranking 2022 Jaki okap podszafkowy wybrać? Ranking 2022

Jaki okap podszafkowy warto kupić, i czy w ogóle okap w kuchni jest potrzebny? Jeśli masz wątpliwości, z pewnością pomoże ci nasz poradnik. Przy wyborze sprzętu AGD nie warto ulegać emocjom. Wybór powinien być dokładnie przemyślany także w przypadku okapów.

Więcej

Jak oszczędnie gotować? Jak oszczędnie gotować?

Jakie sztuczki pozwolą przygotowywać potrawy szybko i tanio? Zobacz praktyczny poradnik.

Więcej

Kupujesz sprzęt AGD? Nie zapomnij o tych usługach Kupujesz sprzęt AGD? Nie zapomnij o tych usługach

O jakich usługach dodatkowych warto pamiętać urządzając kuchnię? Dlaczego lepiej wezwać fachowców? Sprawdź, które usługi są dostępne w MediaMarkt.

Więcej

Jaki piekarnik Dual Cook kupić? Ranking piekarników dwusferowych Jaki piekarnik Dual Cook kupić? Ranking piekarników dwusferowych

Piekarniki dwustrefowe są idealne dla osób, które podczas przygotowywania potraw, od sprzętu AGD oczekują zaawansowanych rozwiązań i przemyślanych funkcji. Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

Więcej

Jaki okap do zabudowy kupić? Ranking Jaki okap do zabudowy kupić? Ranking

Nie wiesz, jaki okap do zabudowy będzie dobry? Zobacz nasz ranking, żeby wybrać najlepszą opcję. Nasz praktyczny poradnik z pewnością pomoże ci dobrać właściwy sprzęt AGD do Twojej kuchni.

Więcej

Który okap 50 cm wybierzesz? Który okap 50 cm wybierzesz?
Okap to nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Zawsze istnieje ryzyko, że coś może się przypalić. Podczas przygotowywania posiłków może powstać nieprzyjemny zapach. Okapy rozwiążą oba te problemy. Jaki okap wybrać? Do wyboru mamy okapy kominowe, okapy podwieszane oraz okapy szafkowe i okapy wyspowe. W małej, przytulnej kuchni najlepiej sprawdzi się okap 50 cm.

Więcej

Zalety i wady kuchni indukcyjnych Zalety i wady kuchni indukcyjnych

W artykule opiszemy dokładnie, w jaki sposób działają nowoczesne płyty indukcyjne, jakie są ich wady i zalety oraz jaki model warto wybrać do swojej kuchni.

Więcej

Rodzaje okapów kuchennych Rodzaje okapów kuchennych
Wyposażenie nowoczesnej kuchni obejmuje obecnie także okapy kuchenne, które zwalczają uciążliwe zapachy już w trakcie przyrządzania potraw. Rozróżnia się dwa rodzaje konstrukcji okapów kuchennych: wywiewowe i recyrkulacyjne.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]