Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Okap podszafkowy - jak wybrać?

Często pada pytanie, czy skoro w kuchni posiadają okno, to czy w ogóle potrzebują okap? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak!  Zadaniem okapu jest, bowiem nie tylko szybkie i skuteczne oczyszczanie powietrza z zapachów, ale również pochłanianie tłuszczu. Okap jest jednym z ważniejszych urządzeń w kuchni i zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego modelu, warto przeczytać poniższy artykuł.

Istnieje kilka rodzajów okapów: kominowe, podszafkowe, wyspowe, sufitowe i blatowe.

Aktualnie coraz więcej klientów decyduje się na zakup okapów podszafkowych, bo są wydajne, idealnie wpisują się w wystrój każdej kuchni i są komfortowe w utrzymaniu czystości w przeciwieństwie do innych okapów.


Rodzaje okapów podszafkowych

Najczęściej polecanymi okapami podszafkowymi są modele zintegrowane, czyli okapy, które są zamontowane w szafce kuchennej w taki sposób, że z zewnątrz są prawie całkowicie niewidoczne.

Modele o tej konstrukcji należą do najbardziej wydajnych okapów podszafkowych (wydajność 700- 800 m3/h)

Okap podszafkowy zintegrowany. teleskopowy, tradcyjny

Innym rodzajem okapów podszafkowych są modele tzw. teleskopowe/ wysuwane. Montuje się je również na dnie szafki, ale okap posiada dodatkowo listwę, której wysunięcie zwiększa powierzchnię okapuDzięki takiej konstrukcji jeszcze bardziej osłania meble przed oparami kuchennymi. W niektórych modelach wysunięcie listwy powoduje automatyczne uruchomienie okapu, w innych sterowanie znajduje się na listwie okapu lub za listwą, na głównej jednostce urządzenia

Tradycyjny okap podszafkowy w całości jest montowany pod szafką, nie wbudowuje się go w meble. Okap stanowi osobną część i tym samym nie zajmuje miejsca w szafce.

Pamiętaj, że minimalna odległość między okapem a najwyższym punktem płyty grzewczej powinna wynosić 65 cm w przypadku płyty gazowej, a 75cm przy indukcji. Kolejna istotna kwestia to położenie i odległość od kanału wentylacyjnego – im większa odległość tym mniejsza wydajność okapu. 


Sposób instalacji okapu podszafkowego

Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest podpięcie okapu do szybu wentylacyjnego, wówczas okap będzie pracował w trybie obiegu otwartego. Okap zasysa powietrze wraz z parą wodną, zapachami i wywiewa je bezpośrednio do szybu wentylacyjnego.  Jeśli z jakiś względów nie możecie podpiąć okapu do szybu, to urządzenie będzie działało na zasadzie obiegu zamkniętego, który polega na tym, że okap zasysa powietrze, a następnie je filtruje przy użyciu filtrów węglowych, po czym przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia.

Okapy działające w obiegu zamkniętym mają dwie wady: są o 15%-20% głośniejsze oraz o 20% mniej wydajne od działających w obiegu otwartym.

Aby okap wydajnie pracował, filtry węglowe należy wymieniać, co kilka miesięcy.


Na co należy zwrócić uwagę wybierając okap podszafkowy?

  • Wydajność okapu powinna być adekwatna do kubatury kuchni (sposób wyliczenia poniżej)
  • Wydajność na I i II biegu jest najważniejsza, bo te prędkości używane są najczęściej.
  • Poziom głośności, aby zapewnić sobie komfort podczas gotowania, wybierz okap o niskim poziomie głośności -nieprzekraczającym 55 dB. Hałas okapu zależy też od budowy przewodu odprowadzającego opary. Należy zastosować odpowiednie materiały tłumiące hałas, a przekrój duktów powietrznych nie powinien być mniejszy niż 120 mm (przy zastosowaniu mniejszych przekrojów okap będzie głośny i jego wydajność bardzo mocno ograniczona).
  • Szerokość okapu – powinna być z reguły taka sama, jak szerokość płyty pod nim.
  • Sposób sterowania: w najtańszych modelach spotkamy się ze sterowaniem mechanicznym suwakowym, a w droższych z elektronicznym - sterowanym przyciskami lub sensorami.
  • Coraz częściej producenci sprzętu AGD oferują okapy z funkcją samoczynnego uruchamiania. Jest to świetne rozwiązanie dla zapominalskich! Wystarczy rozpocząć gotowanie - czyli uruchomić płytę gazową lub indukcyjną, a okap i oświetlenie nad płytą uruchamiają się automatycznie. Praca okapu zmienia się adekwatnie do intensywności gotowania.

Wydajność okapu musi być podana po pomiarach zgodnych ze standardami, a więc po podłączeniu do okapu 1 m rury, kolanka 90 stopni oraz kolejnego 1 metra rury i zmierzona na wylocie tej konstrukcji. Wydajność mierzona przy silniku może być o 20-30% wyższa niż ta rzeczywista osiągana przez urządzenie w kuchni. Czytajcie dokładnie parametry urządzenia.

Jak obliczyć potrzebną wydajność okapu?

1. Zmierzyć długość, szerokość i wysokość kuchni

2. Pomnożyć długość x szerokość x wysokość = kubatura pomieszczenia

3. Pomnożyć kubaturę pomieszczenia x 10 = optymalna wydajność okapu (10 cykli wymiany powietrza na godzinę)

Przykład: kuchnia o powierzchni 15 m2 i wysokości 2,5 m wymaga okapu o wydajności, co najmniej 375 m3/h, ponieważ 15x2,5x10= 375 m3/h

Czytając na karcie produktowej informację, że wydajność okapu to np. 375 m3/h, to oznacza, że w ciągu godziny okap pracując na najwyższym biegu wyprowadzi z pomieszczenia 375 m3 oparów i nieczystości pozostawiając powietrze zdrowym i czystym.

Jeśli Wasza kuchnia jest otwarta na salon i łączna powierzchnia wynosi np. 50 metrów, to wydajność okapu powinna być teoretycznie 1250 m3/h, ale takich okapów nie ma.

Przy tak dużym metrażu należy zdecydować się na zakup najwydajniejszego okapu podszafkowego o mocy 700-800 m3/h i uzbroić się w cierpliwość. Okap oczyści powietrze, ale z lekkim opóźnieniem. Pamiętajcie, że prawidłowo użytkowany okap powinien pracować również po zakończeniu gotowania przynamniej przez 10 minut.

Okap nie musi być widoczny, ważne, aby był cichy, wydajny i zadbał o świeże powietrze w naszej kuchni!Artykuł przygotowała 

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]