Jaki okap teleskopowy wybrać? Ranking 2021

Jaki okap teleskopowy będzie najlepszy do kuchni? To w końcu jeden z podstawowych sprzętów AGD, bez których trudno wyobrazić sobie pracę w kuchni. Takie okapy różnią się jednak między sobą: zarówno rodzajem montażu, rozmiarem, wyposażeniem w dodatkowe funkcje, jak i ceną. Dlatego znajdziemy wiele różnic w poszczególnych modelach, wybierając okap podszafkowy (teleskopowy). Ranking okapów pokazuje różne możliwości na konkretnych przykładach.


Okap teleskopowy – co to jest?


Jaki typ okapu wybrać, aby zapewnić optymalne pochłanianie wszelkich oparów i zapachów kuchennych z pomieszczenia? Poniższy poradnik pomoże ci rozeznać się z podstawowymi właściwościami oraz funkcjami tego rodzaju urządzeń.


Okapy teleskopowe zostały stworzone z myślą o małych kuchniach. Ich charakterystycznym elementem jest wysuwana część, której wyciągnięcie powoduje uruchomienie urządzenia. Dzięki temu powierzchnia pracy urządzenia zwiększa się dwukrotnie. Przy wyborze okapu należy uwzględnić częstotliwość gotowania, przestrzeń kuchni (im mniejsza kuchnia, tym mniejszą wydajność może mieć okap) i dostępne możliwości wentylacji. Pośród okapów do zabudowy producenci proponują modele do wmontowania w ścianę, sufit lub szafkę. Najczęściej spotyka się okapy montowane w zabudowie szafki – nie zajmują dużo miejsca, dzięki temu pozwalają na zachowanie estetycznego wyglądu kuchni. Ich odpowiednie dobranie do kolorystyki mebli pozwala na dyskretne schowanie urządzenia w kuchennej zabudowie.


Jaki okap teleskopowy?


Rodzaje okapów – wyciągi i pochłaniacze


Ze względu na tryb wykonywanej pracy okapy dzieli się na dwa rodzaje – z obiegiem otwartym i zamkniętym.


 • Wyciąg otwarty gwarantuje większą skuteczność. Wykorzystuje się w nim mechanizm zasysania zanieczyszczonego powietrza przez przewód wentylacyjny, który odprowadza je na zewnątrz (rura okapu musi być odpowiednio dopasowana do otworu wentylacyjnego lub kominowego).


 • Drugi rodzaj, czyli tzw. pochłaniacze, oczyszczają powietrze z tłuszczów, następnie za pomocą filtra lub systemów filtrów węglowych, niwelują kuchenne zapachy i dym. Pochłaniacz, w przeciwieństwie do okapu wentylującego nie usuwa z pomieszczenia wilgoci oraz nie powoduje obniżenia temperatury. Jego instalacja nie jest skomplikowana, ponieważ nie wymaga podłączenia go do przewodu wentylacyjnego (lub kominowego).


Zanim więc postanowisz, jaki okap teleskopowy kupić, dobrze jest omówić kwestię wentylacji ze specjalistą, np. kominiarzem, który podpowie ci, który rodzaj urządzenia będzie dla ciebie najodpowiedniejszy.


Rodzaje filtrów w okapach


Filtry, które są używane w okapach, mają różne zastosowanie. Ich wymiana jest uzależniona od intensywności pracy okapu.


Na rynku są dostępne okapy wyposażane w filtry:


 • przeciwtłuszczowe – zatrzymują cząsteczki tłuszczu, chronią silnik oraz obudowę okapu przed zanieczyszczeniem,


 • metalowe – zbudowane z kilkuwarstwowej siatki, na której osadza się tłuszcz. Co warte podkreślenia, nie wymagają wymiany – co 4 miesiące wystarczy umyć je w ciepłej wodzie lub zmywarce,


 • węglowe – wykorzystywane przy okapach, które nie są podłączane do wentylacji. Ich kluczowym zadaniem jest niwelowanie zapachów. Charakteryzuje je zróżnicowana skuteczność – niektóre starczają na kilka miesięcy, inne można wymieniać średnio raz na rok,


 • fizelinowe – wykonane z włókniny, która zatrzymuje zabrudzenia oraz tłuszcz. Spotykane najczęściej przy modelach podszafkowych, wymagają częstej wymiany.Jaki okap teleskopowy wybrać? Kluczowe parametry


Zanim przejdziemy do rankingu okapów teleskopowych, przyjrzyjmy się jeszcze konkretnym parametrom, na które warto zwrócić uwagę. Bardzo ważna jest wydajność, którą mierzy się w m3/h. Aby zapewnić optymalną efektywność podczas działania urządzenia, należy dobrać jego wydajność do kubatury pomieszczenia.


Istotna jest także regulacja prędkości pracy okapu. Siła ssąca może być zwiększana przy pomocy pokrętła lub przycisków. Większość okapów posiada od dwóch do czterech biegów. Na komfort użytkowania wpływa także poziom hałasu, jaki jest emitowany podczas pracy okapu. Na ten parametr szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które mają otwartą kuchnię. Głośność pracy dobrej jakości urządzenia, w czasie pracy na najwyższych obrotach, nie powinna przekraczać 50 dB. Jeżeli chcesz, aby okap pracował ciszej, możesz zastosować piankę wyciszają wnętrze urządzenia. Wysoki stopień emitowania hałasu może zależeć także od rodzaju zastosowanych filtrów (np. ciszej pracują okapy z filtrami metalowymi).


Przy wybieraniu okapu do kuchni konieczne jest dopasowanie jego szerokości do rozmiarów kuchenki. Przyjęte są trzy standardy wymiarów: 60 cm, 70 cm i 90 cm (choć dostępne są także okapy o niestandardowych szerokościach). Pamiętaj, aby okap nie był węższy niż płyta grzewcza. Dzięki temu zyskasz pewność, że urządzenie będzie skutecznie pochłaniało kuchenne opary podczas gotowania.


Jakie dodatkowe funkcje okapów teleskopowych?


Najnowocześniejsze modele okapów są wyposażone w dodatkowe udogodnienia, jak m.in.:


 • oświetlenie,
 • czujnik czyszczenia,
 • wyłącznik czasowy,
 • minutnik,
 • sensor zapachu.


Jeśli chodzi o oświetlenie, producenci stosują żarówki, energooszczędne świetlówki lub oświetlenie ledowe. Najczęściej są to dwie lub trzy lampy, które doświetlają miejsce przyrządzania posiłków.


Czujniki czyszczenia mają na celu poinformować o konieczności wyczyszczenia filtrów – jest to konieczne zarówno przy okapach, które służą jako wyciąg, jak i tych, które są pochłaniaczami.


Wyłącznik czasowy zakończy pracę okapu w określonym odstępie czasu.


Minutnik poinformuje cię o zakończeniu gotowania, po upływie ustalonego wcześniej odstępu czasu.

Bardzo ciekawą funkcją jest sensor zapachu, który uruchamia okap w chwili, kiedy zidentyfikuje w powietrzu opary gotowania, po czym gdy uzna, że powietrze jest oczyszczone, sam go wyłącza.Wydajność okapu teleskopowego


Na spadek wydajność okapu ma wpływ wiele czynników – nieodpowiednie przytwierdzenie urządzenia, rodzaj rur użytych w instalacji (np. zbyt mała średnica), zbyt wysokie zamontowanie okapu oraz nieczyszczone filtry. Pamiętaj, że niewielkie gabaryty okapów teleskopowych powodują, że są to urządzenia mniej wydajne od okapów wolnowiszących.


Ranking okapów teleskopowych 2021


Nowoczesne okapy teleskopowe są funkcjonalne, a zarazem estetyczne – wkomponowują się w design kuchni. Odpowiednio dobrane, gwarantują cichą, wydajną i skuteczną pracę. Jaki okap teleskopowy będzie najlepszy? Zobacz nasze propozycje.


1. Okap AMICA OSC5231B

Okap o szerokości 50 cm wyposażony w oświetlenie LED. Jego maksymalna wydajność to 173 m3/h. Zanieczyszczenia pochłania skutecznie filtr aluminiowy. Nawet na najwyższej z 3 dostępnych prędkości pracuje dość cicho – maksymalna głośność to 63 dB.


2. Okap GORENJE WHU629EW/M

Okap o standardowej szerokości szafki kuchennej (60 cm). Jego wydajność to maksymalnie 249 m3/h na najwyższym biegu. Jest wyposażony w filtr węglowy oraz oświetlenie LED.


3. Okap FABER BI 52 SS 2LS

To model zdecydowanie wydajniejszy od innych. Potrafi oczyścić aż 460 m3/h. Charakteryzuje się klasą energetyczną B, co dla tej kategorii urządzeń jest wynikiem ponadprzeciętnym, natomiast klasa efektywności pochłaniania zanieczyszczeń została oceniona na C. Pracuje w trybie pochłaniacza lub jako wyciąg. Jego aluminiowy filtr można myć w zmywarce.


4. Okap BEKO CFB6311WH

Następny okap podszafkowy teleskopowy w naszym rankingu to 60-centymetrowy model z 3-stopniową regulacją mocy wentylatora. Maksymalny hałas, jaki generuje, to 64 dB. Maksymalna wydajność jest skromna bo wynosi zaledwie 125 m3/h, dlatego ten model sprawdzi się, ale tylko w niewielkiej kuchni.


Mamy nadzieję, że teraz łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni okap teleskopowy. Ranking produktów to zawsze przydatna podpowiedź, niemniej warto patrzeć na stale zmieniające się ceny, dostępność produktów w sklepach oraz nowości.


Zobacz więcej

Płyta indukcyjna czy ceramiczna – którą wybrać? Która jest zdrowsza, a która zużywa więcej prądu? Płyta indukcyjna czy ceramiczna – którą wybrać? Która jest zdrowsza, a która zużywa więcej prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna? To ważne pytanie, gdy urządzamy swoją kuchnię. Zobacz nasz poradnik dotyczący wyboru płyty ceramicznej czy indukcyjnej, żeby pozbyć się wątpliwości.

Więcej

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić w takiej sytuacji? Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody? I właściwie dlaczego tak się dzieje? Warto znać odpowiedzi na te pytania. Zobacz potencjalne rozwiązania.

Więcej

Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie? Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy lodówka może stać obok piekarnika? Jeśli nie masz pewności, spieszymy z wyjaśnieniem.

Więcej

Pieczenie z termoobiegiem – co to za funkcja w piekarniku? Pieczenie z termoobiegiem – co to za funkcja w piekarniku?

Co to jest termoobieg? Czy zastanawialiście się nad tym kiedyś, włączając piekarnik? Wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo korzystać z tej funkcji. Nie masz pewności? Sprawdź nasz poradnik.

Więcej

Funkcje w nowoczesnych piekarnikach od Samsunga – co oferuje nam producent? Funkcje w nowoczesnych piekarnikach od Samsunga – co oferuje nam producent?

Trudno nie docenić wartości dobrego piekarnika podczas przygotowywania domowych obiadów. Stanowi on serce kuchni. Jak wybrać w takim razie dobry piekarnik? Sprawdźcie! 

Więcej

Piekarnik parowy – ranking 5 polecanych modeli Piekarnik parowy – ranking 5 polecanych modeli

Jaki piekarnik parowy warto kupić? Sprawdź najważniejsze cechy tych urządzeń. Ile kosztuje taki sprzęt i czym się charakteryzuje? Poznaj szczegóły!

Więcej

Okapy kuchenne kominowe – ranking 2021. Jaki model wybrać? Okapy kuchenne kominowe – ranking 2021. Jaki model wybrać?

Nasz ranking okapów kuchennych może przydać się wszystkim tym, którzy mają już dość nadmiaru pary wodnej, zanieczyszczonego powietrza i nieprzyjemnych zapachów w kuchni. W artykule nie tylko przedstawiamy wybrane modele, ale również doradzamy, jaki okap kominowy wybrać na podstawie jego parametrów oraz jak prawidłowo go zamontować.

Więcej

Ranking piekarników do zabudowy 2021 Ranking piekarników do zabudowy 2021

Z pewnością każdego miłośnika domowych wypieków zainteresuje ranking piekarników do zabudowy. Jeśli nie wiesz, jaki piekarnik do zabudowy kupić, mamy kilka propozycji.

Więcej

Jak i czym wyczyścić piekarnik? Oto kilka sprawdzonych porad Jak i czym wyczyścić piekarnik? Oto kilka sprawdzonych porad

W piekarniku można przygotować nie tylko doskonałe ciasta, ale również mięsa, ryby czy zapiekanki. Często jednak jego wnętrze szybko się brudzi. Jak wyczyścić piekarnik? W artykule przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby.

Więcej

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!

Więcej

powrót