Okapy kuchenne teleskopowe. Jaki wybrać?


Okapy teleskopowe to jedne z podstawowych sprzętów AGD, bez których ciężko wyobrazić sobie pracę w kuchni. Różnią się między sobą zarówno rodzajem montażu, rozmiarem, wyposażeniem w dodatkowe funkcje, jak i ceną. Jaki typ okapu wybrać, aby zapewnić sobie optymalne pochłanianie wszelkich oparów i zapachów kuchennych z pomieszczenia? Poniższy poradnik pomoże ci rozeznać się z podstawowymi właściwościami oraz funkcjami tego rodzaju urządzeń.

Okapy teleskopowe zostały stworzone z myślą o małych kuchniach. Ich charakterystycznym elementem jest wysuwana część, której wyciągnięcie powoduje uruchomienie urządzenia. Dzięki temu, powierzchnia pracy urządzenia zwiększa się dwukrotnie. Przy wyborze okapu należy uwzględnić częstotliwość gotowania, przestrzeń  kuchni (im mniejsza kuchnia, tym mniejszą wydajność może mieć okap), jak i dostępne możliwości wentylacji. Pośród okapów do zabudowy, producenci proponują modele do wmontowania w ścianę, sufit lub szafkę. Najczęściej spotyka się okapy montowane w zabudowie szafki - nie zajmują dużo miejsca, dzięki temu pozwalają na zachowanie estetycznego wyglądu kuchni. Ich odpowiednie dobranie do kolorystyki mebli, pozwala na dyskretne schowanie urządzenia w kuchennej zabudowie.

Rodzaje okapów - wyciągi i pochłaniacze


Ze względu na tryb wykonywanej pracy, okapy dzieli się na dwa rodzaje - z obiegiem otwartym i zamkniętym. Wyciąg otwarty gwarantuje większą skuteczność. Wykorzystuje się w nim mechanizm zasysania zanieczyszczonego powietrza przez przewód wentylacyjny, który odprowadza je na zewnątrz  (rura okapu musi być odpowiednio dopasowana do otworu wentylacyjnego lub kominowego). Drugi rodzaj, czyli tzw. pochłaniacze, oczyszczają powietrze z tłuszczów, następnie za pomocą filtra lub systemów filtrów węglowych, niwelują kuchenne zapachy i dym. Pochłaniacz, w przeciwieństwie do okapu wentylującego, nie usuwa z pomieszczenia wilgoci oraz nie powoduje obniżenia temperatury. Jego instalacja nie jest skomplikowana, ponieważ nie wymaga podłączenia go do przewodu wentylacyjnego (lub kominowego). Zanim zdecydujesz się na zakup okapu, dobrze jest omówić kwestię wentylacji ze specjalistą, np. kominiarzem, który podpowie ci, który rodzaj urządzenia będzie dla ciebie najodpowiedniejszy.

Rodzaje filtrów


Filtry, które są używane w okapach mają różne zastosowanie. Ich wymiana jest uzależniona od intensywności  pracy okapu.

Na rynku są dostępne okapy wyposażane w filtry:

przeciwtłuszczowe - zatrzymują cząsteczki tłuszczu, chronią silnik oraz obudowę okapu przed zanieczyszczeniem

metalowe - zbudowane z kilkuwarstwowej siatki, na której osadza się tłuszcz. Co warte podkreślenia, nie wymagają wymiany - co 4 miesiące wystarczy umyć je w ciepłej wodzie lub zmywarce

węglowe - wykorzystywane przy okapach, które nie są podłączane do wentylacji. Ich kluczowym zadaniem jest niwelowanie zapachów. Charakteryzuje je zróżnicowana skuteczność - niektóre starczają na kilka miesięcy, inne można wymieniać średnio raz na rok

flizelinowe - wykonane z włókniny, która zatrzymuje zabrudzenia oraz tłuszcz. Spotykane najczęściej przy modelach podszafkowych, wymagają częstej wymiany

Kluczowe parametry


Bardzo ważnym parametrem jest wydajność okapu, która jest mierzona w m3/h. Aby zapewnić optymalną efektywność podczas działania urządzenia, należy dobrać jego wydajność do kubatury pomieszczenia. Istotna jest także regulacja prędkości pracy okapu. Siła ssąca może być zwiększana przy pomocy pokrętła lub przycisków. Większość okapów posiada od dwóch do czterech biegów.

Na komfort użytkowania wpływa także poziom hałasu, jaki jest emitowany podczas pracy okapu. Na ten parametr szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które mają otwartą kuchnię. Głośność pracy dobrej jakości urządzenia, w czasie pracy na najwyższych obrotach, nie powinna przekraczać 50 dB. Jeżeli chcesz, aby okap pracował ciszej, możesz zastosować piankę wyciszają wnętrze urządzenia. Wysoki stopień emitowania hałasu może zależeć także od rodzaju zastosowanych filtrów (np. ciszej pracują okapy z filtrami metalowymi).

Przy wybieraniu okapu do kuchni konieczne jest dopasowanie jego szerokości do rozmiarów kuchenki. Przyjęte są trzy standardy wymiarów: 60, 70 i 90 cm (choć dostępne są także okapy o niestandardowych szerokościach). Pamiętaj, aby okap nie był węższy niż płyta grzewcza. Dzięki temu zyskasz pewność, że urządzenie będzie skutecznie pochłaniało kuchenne opary podczas gotowania.

Dodatkowe funkcje


Najnowocześniejsze modele okapów są wyposażone w dodatkowe udogodnienia, jak m.in. oświetlenie, czujnik czyszczenia, wyłącznik czasowy, minutnik, czy sensor zapachu. Jeśli chodzi o oświetlenie, producenci stosują żarówki, energooszczędne świetlówki lub oświetlenie ledowe. Najczęściej są to dwie lub trzy lampy, które doświetlają miejsce przyrządzania posiłków.

Czujniki czyszczenia mają na celu poinformować o konieczności wyczyszczenia filtrów – jest to konieczne zarówno przy okapach, które służą jako wyciąg, jak i tych, które są pochłaniaczami. Wyłącznik czasowy zakończy pracę okapu w określonym odstępie czasu. Minutnik poinformuje cię o zakończeniu gotowania, po upływie ustalonego wcześniej odstępu czasu. Bardzo ciekawą funkcją jest sensor zapachu, który uruchamia okap w chwili, kiedy zidentyfikuje w powietrzu opary gotowania, po czym kiedy uzna, że powietrze jest oczyszczone, sam go wyłącza.

Wydajność okapu teleskopowego


Na spadek wydajność okapu ma wpływ wiele czynników - nieodpowiednie przytwierdzenie urządzenia, rodzaj rur użytych w instalacji (np. zbyt mała średnica), zbyt wysokie zamontowanie okapu oraz nieczyszczone filtry. Pamiętaj, że niewielkie gabaryty okapów teleskopowych powodują, że są to urządzenia mniej wydajne od okapów wolnowiszących.

Nowoczesne okapy teleskopowe są funkcjonalne, a zarazem estetyczne - wkomponowują się w design kuchni. Odpowiednio dobrane, gwarantują cichą, wydajną i skuteczną pracę.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]