Okulary VR do smartfona – które wybrać i dlaczego?

Wiele wskazuje na to, że wirtualna rzeczywistość to przyszłość. W dość krótkim czasie przebyliśmy drogę, w której najpierw świat VR pojawiał się wyłącznie w filmach, potem w formie prototypów urządzeń na rozmaitych technologicznych konferencjach, a teraz jest na wyciągnięcie ręki, za sprawą wielu urządzeń dostępnych już w sprzedaży. Perspektywa zasmakowania rozszerzonej rzeczywistości wydaje się niesamowicie kusząca. A najkrótsza droga do tego to odpowiednie okulary do smartfona. Cena tych akcesoriów jest nieporównywalnie niższa w stosunku do urządzeń przeznaczonych do współpracy z komputerem albo konsolą. Które okulary warto wybrać? Poniżej przedstawiamy wiele przydatnych rad.


Czym jest i jak działa technologia Virtual Reality?

Najprościej rzecz biorąc, jest to połączenie świata realnego z wirtualną rzeczywistością, w którym obraz ze świata realnego możemy łączyć z wygenerowanymi sztucznie obiektami. Wszystkie elementy są generowane na bieżąco, a użytkownik nie może mieć w żaden sposób skrępowanych ruchów. Chociaż potencjalnie VR daje ogromne możliwości rozwoju, na ten moment opracowana technologia wykorzystuje jedynie ułamek swojego prawdziwego potencjału. Trwają prace nad prototypami generującymi zapachy, a nawet dotyk, to jednak melodia przyszłości. Obecnie okulary VR umożliwiają zobaczenie wygenerowanego obrazu i ewentualnie usłyszenie dźwięków.Jak działają gogle VR?

Okulary lub też gogle VR to tak naprawdę dwa niewielkie ekrany, które tworzone są w formie gogli. Na każde oko przypada jeden samodzielny ekran, dzięki czemu zachowana zostaje głębia doświadczanego obrazu. Poruszając głową z nałożonymi okularami VR, poruszamy jednocześnie obrazem, dzięki czemu możemy się rozglądać. W najprostszych produkcjach VR, używanie wzroku to właśnie podstawowy i jedyny sposób sterowania. Oprócz tego, wybrane akcje możemy wykonywa za pomocą dedykowanych przycisków umieszczonych na obudowie gogli.


Na co zwracać uwagę przy wyborze gogli VR?

Zdecydowanym priorytetem jest tutaj wygoda, a to o tyle trudna sprawa, że jest to bardzo subiektywne. Aby oderwać się od prawdziwego świata i w pełni wkroczyć do świata VR, potrzebujemy absolutnego komfortu, więc nic nie może uciskać ani dekoncentrować. Najlepiej sprawdzić różne gogle i zobaczyć, w jaki sposób układają się na głowie, jakie jest rozmieszczenie otworów na oczy i czy gumka trzymająca okulary na głowie dobrze trzyma okulary i wykonana jest z solidnego tworzywa. Istotna jest także waga całego urządzenia. Chociaż na pierwszy rzut oka nieistotna, zaczniemy zwracać uwagę na ciężar przy dłuższym użytkowaniu. Poszczególne modele każdy może odbierać trochę inaczej, dlatego tak ważne jest indywidualne dopasowanie - to znacznie rozsądniejsze, niż spontaniczny zakup w Internecie bez wcześniejszego sprawdzenia.Oprócz dopasowania gogli do swojej głowy, istotne jest także dopasowanie do swojego smartfona. Tutaj sprawa jest znacznie prostsza. Trzeba jedyne sprawdzić rozdzielczość ekranu, jaką przewidział producent gogli. Wielkość zawsze podawana jest w przedziałach – na przykład okulary ION VR360 będą kompatybilne ze smartfonami z przekątną ekranu między 4,7 a 6 cali, a okulary okulary XENIC VR-VIII między 4,5 a 5,7 cala. Jak widać, różnice są drobne i raczej nieistotne, bo większość nowych smartfonów to podobne urządzenia o przekątnej około 5,5 cala. Oprócz przekątnej ekranu, czasami podaje się także zalecaną rozdzielczość gwarantującą odpowiednią jakość obrazu.

Kolejna ważna rzecz to zawartość zestawu. W momencie zakupu, trzeba mieć świadomość czy płacimy wyłącznie za gogle, czy mamy zapewniony także inny osprzęt w pakiecie. Przykładowo, wybierając gogle MODECOM Volcano Blaze. Za mniej więcej 200 zł, razem z okularami dostajemy także bezprzewodowy kontroler, umożliwiający interakcję użytkownika z wirtualnym światem oraz dokanałowe słuchawki.Na koniec, warto wspomnieć o innych udogodnieniach i kompatybilności z pozostałymi urządzeniami producenta. Na tym polu, zdecydowanie wyróżniają się bardzo popularne gogle SAMSUNG Gear VR2.. Gogle są oczywiście kompatybilne ze smartfonem Galaxy i kamerą Samsung Gear 360. Dzięki temu, Galeria Samsung umożliwia oglądanie swoich nagrań w formacie 3D – także z napisami i dźwiękiem przestrzennym. W goglach Samsunga można także przeglądać wiadomości i powiadomienia a nawet odebrać telefon, bez zdejmowania okularów i wychodzenia z wirtualnego świata. Funkcja przesyłania obrazu pozwala zobaczyć otoczenie dzięki połączeniu z kamerą telefonu.

Zakup gogli VR do smartfona to najtańszy sposób na wejście w niezwykle ciekawy wirtualny świat. W przyszłości liczba jego użytkowników będzie systematycznie rosła, więc czemu nie spróbować już teraz?


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]