Orzeźwiające napoje na upalne dni – jak je przygotować?

Wyeliminowanie z diety napojów gazowanych, napojów energetycznych i innych z dużą zawartością cukru, może wyjść tylko na dobre. Zmieniając nawyki żywieniowe, bardzo szybko zauważymy różnicę. Odpowiednia dawka zdrowych składników to lepsze samopoczucie, ale też ładniejszy wygląd skóry czy włosów. Najlepszy moment na regularne spożywanie napojów z warzyw i owoców to oczywiście sezon letni, gdy tych jest pod dostatkiem. A co będzie potrzebne do stworzenia pysznego i zdrowego napoju, oprócz kosza owoców, dobrych chęci i garści przepisów z książek lub blogów? Oczywiście, kluczowy jest też sprzęt, który pozwoli szybko i sprawnie stworzyć wymarzony napój, nie pozbawiając go wartości odżywczych. Jakie urządzenia pomogą przygotować coś wyjątkowego? Zobacz poradnik, który ułatwi właściwy wybór.

Uniwersalny i niedrogi koktajler

Proste w obsłudze i tanie urządzenie do przygotowania napojów to koktajler, znany także blenderem kielichowym. Od blendera ręcznego różni się tym, że miksowanie odbywa się w dzbanku przymocowanym do podstawy. W ten sposób uzyskujemy napój w naczyniu, z którego możemy bezpośrednio nalewać do szklanek lub schować je do lodówki, żeby schłodzić przed podaniem. Jakie są najważniejsze cechy koktajlera, które warto uwzględnić przed zakupem?

  • pojemność – im większy pojemnik, tym więcej porcji koktajlu uda się przygotować za jednym razem.
  • moc – zazwyczaj jest powiązana z liczbą obrotów, które wykonują ostrza blendera. Jednak przede wszystkim moc decyduje o tym, jak szybko urządzenie się przegrzewa. Urządzenia o niskiej mocy już po kilku minutach wymagają długiego odpoczynku. 
  • funkcje i tryby pracy – w zależności od modelu, różnić się może sposób i zakres regulacji prędkości. W zdecydowanej większości modeli spotyka się tryb pulsacyjny. Z innych przydatnych funkcji, warto wymienić możliwość kruszenia lodu, a także miksowania na ciepło.
  • obudowa – jakość materiałów konstrukcyjnych decyduje o tym, jak długo będziemy mogli liczyć na bezawaryjną pracę. Im bardziej kruche materiały, tym większa szansa na uszkodzenia mechaniczne. Generalnie, urządzenia klasy premium wykonane są z metalu i mają szklane dzbanki, natomiast podstawowe modele to plastikowe obudowy i dzbanki wykonane z tworzywa. 

Co można przygotować za pomocą koktajlera? Najczęstszym wyborem są napoje na bazie owoców z zawartością mleka lub bez niego. Bardzo szybko i dokładnie można zblendować na przykład truskawki, maliny albo jagody. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie kawy mrożonej. Jeśli blender posiada funkcję kruszenia lodu, będzie można przygotować aromatyczne frappe, w gorący dzień znacznie lepsze niż gorące cappuccino czy klasyczne latte.