MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Oświetlenie ogrodu. Jak nadać klimat?

Lato zdecydowanie sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jeśli mamy to szczęście, że posiadamy ogród, odrobina pracy wystarczy, żeby uczynić z niego idealne miejsce do wielogodzinnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi – także w późnych godzinach wieczornych, gdy już zapadnie wzrok. Warunkiem jest jednak zapewnienie w ogrodzie odpowiedniego oświetlenia. Jak dobrze oświetlić swój ogród, żeby widoczność była dobra, a przy tym kolorowe światła nadawały przyrodzie dodatkowego uroku? W tym artykule przedstawiamy praktyczne rozwiązania, które pozwolą zapanować nad światłem. Dzięki odpowiednim sztuczkom można nie tylko ułatwić poruszanie się po ciemku, ale także wyeksponować odpowiednio najładniejsze elementy w ogrodzie.

Co oświetlić w ogrodzie?

Najważniejsze powinno być oświetlenie wejścia do domu oraz furtki, a także ścieżki oraz wszelkich elementów ważnych przy spotkaniach towarzyskich, jak altany, weranda czy taras oraz parking. Poza tym, w ogrodzie powinny się znaleźć także różne elementy architektoniczne zasługujące na uwagę. Na pewno ciekawy efekt osiągniemy, eksponując za pomocą światła rzeźby, zbiorniki wodne oraz fontanny. Możemy także wyróżnić charakterystyczne drzewa i krzewy. Żeby oświetlenie spełniało swoją funkcję, należy dokładnie rozważyć jego moc, barwę oraz miejsce padania. Na przykład, oświetlenie drogi powinno padać wyłącznie na powierzchnię, a nie rozchodzić się na boki. Dobrze jest także pamiętać, żeby nie przesiadać z natężeniem światła. Zbyt silne żarówki, zamiast oświetlać, będą oślepiać, co nie tylko będzie niepraktyczne, ale też drogie w eksploatacji.

Jaki są najpopularniejsze techniki oświetlania ogrodu?

Najpopularniejsze w ogrodach są dwie techniki podświetlenia. Oświetlenie od dołu charakteryzuje się tym, że daje niezwykłe efekty, wynikające z niecodziennego widoku liści podświetlonych od dołu oraz cieni skierowanych ku górze. Sprawdza przy oświetleniu żywopłotów, drzew i krzewów. W tym celu wykorzystuje się oprawy umieszczone w podłożu i niskie reflektory skierowane ku górze. Konieczne jest stosowanie źródeł światła o niskiej mocy w celu wyeliminowania lub ograniczenia efektu olśnienia. Czym innym jest tak zwane oświetlenie perspektywiczne. Stosuje się je dla nadania głębi nocnemu wizerunkowi ogrodu. Polega ono na stopniowaniu jasności elementów rozmieszczonych w różnych odległościach od obserwatora. Elementy ogrodu położone bliżej są słabiej oświetlone, niż znajdujące się dalej, a najbardziej oświetlone jest tło. Dobre widzenie obserwowanych w dali elementów tła oddaje odległość, która dzieli je od obserwującego.

Jakich świateł użyć?

Wiele elementów oświetlenia należy uwzględnić już bardzo wcześnie – na etapie budowy domu czy projektowania ogrodu, ponieważ będą wbudowane w ściany lub ukryte między kostką brukową. Są jednak dodatkowe źródła światła, które są nieco bardziej elastyczne. Bardzo prostym i łatwym rozwiązaniem są na pewno lampki solarne. Składają się z niewielkiego ogniwa fotowoltaicznego (fotoogniwa), przekształcającego światło słoneczne w energię elektryczną. Energia jest gromadzona w akumulatorze, który  odpowiada za zasilnie lampy LED. Kluczowym elementem konstrukcji jest jednak czujnik zmierzchowy lub czujnik ruchu. To on decyduje o tym, kiedy lampka zostanie włączona. W zależności od rodzaju lampki, jej moc oświetleniowa może wahać się od niespełna jednego do kilku watów, a emitowane przez nią światło może mieć różną barwę. Lampki solarne idealnie sprawdzają się do oświetlania ciągów komunikacyjnych.

Bardzo ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie lampek choinkowych. Paradoksalnie, to nie w grudniu w przededniu świąt, ale w trakcie wakacji powinniśmy wyciągać kolorowe światełka, ponieważ te wyglądają doskonale na konarach drzew, nadając im niezwykły kolor oraz jasność. Jeśli chcemy w ten sposób udekorować ogród, należy jednak pamiętać, aby wybierać lampki choinkowe z przeznaczeniem nie tylko do pomieszczeń, ale również na zewnątrz.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]