Oświetlenie ogrodu. Jak nadać klimat?

Lato zdecydowanie sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jeśli mamy to szczęście, że posiadamy ogród, odrobina pracy wystarczy, żeby uczynić z niego idealne miejsce do wielogodzinnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi – także w późnych godzinach wieczornych, gdy już zapadnie wzrok. Warunkiem jest jednak zapewnienie w ogrodzie odpowiedniego oświetlenia. Jak dobrze oświetlić swój ogród, żeby widoczność była dobra, a przy tym kolorowe światła nadawały przyrodzie dodatkowego uroku? W tym artykule przedstawiamy praktyczne rozwiązania, które pozwolą zapanować nad światłem. Dzięki odpowiednim sztuczkom można nie tylko ułatwić poruszanie się po ciemku, ale także wyeksponować odpowiednio najładniejsze elementy w ogrodzie.

Co oświetlić w ogrodzie?

Najważniejsze powinno być oświetlenie wejścia do domu oraz furtki, a także ścieżki oraz wszelkich elementów ważnych przy spotkaniach towarzyskich, jak altany, weranda czy taras oraz parking. Poza tym, w ogrodzie powinny się znaleźć także różne elementy architektoniczne zasługujące na uwagę. Na pewno ciekawy efekt osiągniemy, eksponując za pomocą światła rzeźby, zbiorniki wodne oraz fontanny. Możemy także wyróżnić charakterystyczne drzewa i krzewy. Żeby oświetlenie spełniało swoją funkcję, należy dokładnie rozważyć jego moc, barwę oraz miejsce padania. Na przykład, oświetlenie drogi powinno padać wyłącznie na powierzchnię, a nie rozchodzić się na boki. Dobrze jest także pamiętać, żeby nie przesiadać z natężeniem światła. Zbyt silne żarówki, zamiast oświetlać, będą oślepiać, co nie tylko będzie niepraktyczne, ale też drogie w eksploatacji.

Jaki są najpopularniejsze techniki oświetlania ogrodu?

Najpopularniejsze w ogrodach są dwie techniki podświetlenia. Oświetlenie od dołu charakteryzuje się tym, że daje niezwykłe efekty, wynikające z niecodziennego widoku liści podświetlonych od dołu oraz cieni skierowanych ku górze. Sprawdza przy oświetleniu żywopłotów, drzew i krzewów. W tym celu wykorzystuje się oprawy umieszczone w podłożu i niskie reflektory skierowane ku górze. Konieczne jest stosowanie źródeł światła o niskiej mocy w celu wyeliminowania lub ograniczenia efektu olśnienia. Czym innym jest tak zwane oświetlenie perspektywiczne. Stosuje się je dla nadania głębi nocnemu wizerunkowi ogrodu. Polega ono na stopniowaniu jasności elementów rozmieszczonych w różnych odległościach od obserwatora. Elementy ogrodu położone bliżej są słabiej oświetlone, niż znajdujące się dalej, a najbardziej oświetlone jest tło. Dobre widzenie obserwowanych w dali elementów tła oddaje odległość, która dzieli je od obserwującego.

Jakich świateł użyć?

Wiele elementów oświetlenia należy uwzględnić już bardzo wcześnie – na etapie budowy domu czy projektowania ogrodu, ponieważ będą wbudowane w ściany lub ukryte między kostką brukową. Są jednak dodatkowe źródła światła, które są nieco bardziej elastyczne. Bardzo prostym i łatwym rozwiązaniem są na pewno lampki solarne. Składają się z niewielkiego ogniwa fotowoltaicznego (fotoogniwa), przekształcającego światło słoneczne w energię elektryczną. Energia jest gromadzona w akumulatorze, który  odpowiada za zasilnie lampy LED. Kluczowym elementem konstrukcji jest jednak czujnik zmierzchowy lub czujnik ruchu. To on decyduje o tym, kiedy lampka zostanie włączona. W zależności od rodzaju lampki, jej moc oświetleniowa może wahać się od niespełna jednego do kilku watów, a emitowane przez nią światło może mieć różną barwę. Lampki solarne idealnie sprawdzają się do oświetlania ciągów komunikacyjnych.

Bardzo ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie lampek choinkowych. Paradoksalnie, to nie w grudniu w przededniu świąt, ale w trakcie wakacji powinniśmy wyciągać kolorowe światełka, ponieważ te wyglądają doskonale na konarach drzew, nadając im niezwykły kolor oraz jasność. Jeśli chcemy w ten sposób udekorować ogród, należy jednak pamiętać, aby wybierać lampki choinkowe z przeznaczeniem nie tylko do pomieszczeń, ale również na zewnątrz.

powrót