Oświetlenie w Twoim domu – jak to zrobić funkcjonalnie i oszczędnie?

Nieprzypadkowo mówi się, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Miejsce, w którym mieszkamy, ma być synonimem komfortu i bezpieczeństwa, staramy się zatem tak je urządzić, żeby czuć się tutaj najlepiej. Zaplanowanie idealnego mieszkania czy domu to prawdziwe wyzwanie. Jednym z elementów, które składają się na efekt końcowy, jest domowe oświetlenie.

To, jakich użyjemy źródeł światła, jaka będzie ich moc, rozmieszczenie i barwa światła, jakie emitują, zdecyduje o tym, czy będziemy lubili spędzać tu czas, czy raczej nie. Nie ma nic gorszego, niż niedoświetlone, ciemne pomieszczenia lub przeciwnie - zbyt jasne, gdzie światło razi w oczy. Kolejna ważna sprawa to koszty. Oświetlenie w znacznym stopniu przekłada się na wysokość rachunków za prąd, które musimy regularnie płacić.

W artykule znajdziesz przydatne porady, w jaki sposób zaplanować oświetlenie u siebie w domu, aby być zadowolonym z efektów i nie bać się  wysokich opłat za energię.


Różne rodzaje żarówek


W zależności od liczby pokoi, mamy ich od kilku nawet do kilkunastu. To, z jakich żarówek będziemy korzystać, na co dzień ma ogromny wpływ na to, jak oświetlone będą pomieszczenia, w których spędzamy czas.

Po tym, jak z rynku zostały wyparte tak zwane tradycyjne żarówki, szybko przerzuciliśmy się na żarówki energooszczędne. Alternatywne opcje to halogeny oraz najnowsze odkrycie – żarówki LED. Dyskusja o tym, które z wymienionych źródeł światła jest najlepsze, a które najgorsze, trochę mija się z celem, bo wszystko zależy od tego, jakie ma być przeznaczenie żarówki.

Świetlówki kompaktowe zwane potocznie energooszczędnymi, dobrze sprawdzają się, gdy mamy na celu równomierne oświetlenie całego pomieszczenia – na przykład sypialni albo salonu. Duży kąt padania światła sprawia, że jedna żarówka o dużej mocy, może spokojnie wystarczyć do rozjaśnienia dużej przestrzeni. Ta technologia ma jednak swoje wady. Wiadomo, że takie żarówki nie świecą od razu pełnym światłem, tylko potrzebują trochę czasu, żeby się rozgrzać. Tracą też swoje właściwości wraz z czasem – im bliżej do całkowitego wyczerpania się żarówki, tym słabsze światło emituje wraz z każdym dniem.Zupełnie inną funkcję pełni oświetlenie halogenowe. Tego rodzaju żarówki, emitują bardzo silne światło, jednak pod niewielkim kątem, oświetlają zatem bardzo dokładnie fragment pomieszczenia, pozostawiając jednak w mroku obszar, na który nie są bezpośrednio skierowane. Wyraźne silne światło przyda się, gdy czytamy książkę albo chcemy się ogolić przed lustrem.

Najnowocześniejsze diody LED to rozwiązanie, które wydaje się najbardziej ekonomiczne. Chociaż koszt zakupu żarówek jest najwyższy, to zużycie energii mniejsze od pozostałych, dlatego w dłuższej perspektywie, pozwala dokonać największych oszczędności. Najbardziej trwałe i oszczędne, a także mniej podatne na nagrzewanie się podczas dłuższej pracy – czy LEDy to idealne rozwiązanie? Okazuje się, że nie zawsze. Często użytkownicy nie są zadowoleni z zimnego światła, jakie te lampy emitują. Dlatego żarówki LED nie w każdym domu sprawdzą się jako główne oświetlenie. Natomiast idealnie spiszą się jako światło uzupełniające, często o charakterze dekoracyjnym. W wielu pomieszczeniach, sprawdzonym rozwiązaniem są silne halogeny i właśnie światła LED jako dodatek.

Z racji tego, że nie ma jedynego słusznego wyboru, najlepiej jest samodzielnie zastanowić się nad tym, co będzie najlepiej funkcjonować uwzględniając wielkość i rozkład pomieszczeń, ekspozycję okien czy nasłonecznienie w ciągu dnia. Najprawdopodobniej, analizując w ten sposób, dojdziemy do tego, że najskuteczniejsza będzie kombinacja kilku rodzajów żarówek w różnych miejscach.


Lampa w mieszkaniu? Niekoniecznie na górze!


Myśląc o oświetleniu, najczęściej mamy przed oczyma zwisający z sufitu żyrandol. Trzeba jednak mieć świadomość, że górne oświetlenie to tylko jedna z opcji. Światło może przecież dochodzić z innych miejsc i z innych kierunków. Jeśli często pracujemy w domu i robimy to do późnych godzin nocnych, najlepiej sprawdzi się lampa stołowa lub biurkowa. Silne, skoncentrowane światło, zapewni doświetlenie w konkretnym miejscu, nie rozchodząc się po całym domu i nie przeszkadzając innym.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także tak zwane lampki gniazdkowe. To małe i proste urządzenia, wtykane bezpośrednio do kontaktu, takie, jak na przykład lampka LED HAMA Nightlight Basic. Z racji tego, że są mobilne, mogą z powodzeniem służyć do różnych celów i często zmieniać swoje położenie.

Bardzo ciekawy efekt wizualny daje także oświetlenie poszafkowe. Wśród najbardziej wymyślnych rozwiązań, warto natomiast wymienić lampę ACTIVEJET z projektorem tęczy.Nie należy lekceważyć z pozoru banalnego rozwiązania, w postaci lamp podłogowych. Eleganckie, wysokie lampy, z powodzeniem doświetlą część pomieszczenia, gdzie niekonicznie dociera rozproszone światło żarówki tradycyjnej lub LED, zawieszonej gdzieś pod sufitem. 

Możliwości jest zatem sporo, lepiej więc dobrze się zastanowić, zanim zainstalujemy wszędzie żyrandole. Kto wie - może któryś z alternatywnych systemów oświetlenia  sprawdziłby się lepiej w tym konkretnym przypadku?


Dom powinien być smart – oświetlenie też!


To że zapomnimy zgasić światło, wychodząc z domu, powinno szybko przestać być realnym problemem. Dzięki systemom zdalnego zarządzania oświetleniem i innymi funkcjami, można spokojnie kontrolować to, co się dzieje w domu, za pomocą smartfona. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z inteligentnego gniazdka, takiego jak TP-LINK HS100 Gniazdko można zaprogramować tak, aby mechanizm automatycznie włączał i wyłączał urządzenia elektryczne, np. zapalając światła po zmroku, czy też gasząc o poranku. Dostępny jest także tryb zdalny, który włącza i wyłącza urządzenia o różnych porach, tak aby wywołać wrażenie czyjejś obecności w domu. To rozwiązanie idealne, żeby zmylić potencjalnych włamywaczy, którzy tylko czekają na, to aż dom będzie pusty. Inteligentne gniazdko współpracuje z Amazon Echo, pozwalając kontrolować urządzenia głosem. Bezpłatna aplikacja Kasa, umożliwia zarządzanie za pomocą smartfona z systemem Android  lub iOS.Oprócz gniazdek, inteligentne mogą być również same żarówki. Takie rozwiązania z powodzeniem promujemy między innymi Philips, w ramach systemu Connected Home. Mając nowoczesną żarówkę LED PHILIPS Hue, możemy nie tylko zdalnie włączyć i wyłączać światło, ale także zmieniać jego barwę. Ten przywilej ma swoją cenę, bo cena takich żarówek jest mniej więcej dziesięciokrotnie wyższa od zwykłej żarówki, niemniej, jeśli potraktujemy to nie tylko jako wygodę, ale również potencjalne zabezpieczenie antykradzieżowe, można spojrzeć na taki wydatek bardziej łaskawym okiem. Philips nawet idzie krok dalej i proponuje oświetlenie, które potrafi automatycznie synchronizować się z muzyką w tle!

Światło może współpracować także z systemem czujników. Dobrym pomysłem jest sparowanie ze sobą żarówek i detektorów ruchu – w ten sposób, zbliżając się do drzwi frontowych, światło automatycznie się zapali. Jest również możliwość zastosowania inteligentnych opraw, które jasność świecenia dostosowują do ilości panującego oświetlenia dziennego – coś jak smartfon, który automatycznie dopasowuje oświetlenie wyświetlacza, w zależności, czy jesteśmy w pomieszczeniu, czy gdzieś na zewnątrz.

Oświetlenie w domu to sprawa, której nie należy lekceważyć. Decyzja o ewentualnej wymianie żarówek, wstawieniu nowych lamp czy innym ich rozmieszczeniu po dokonaniu przemeblowania, to złożone kwestie. Dlatego w żadnym razie nie należy tutaj działać spontanicznie. Lepiej na spokojnie zaplanować sobie różne scenariusze i przeanalizować argumenty za oraz przeciw zakupowi poszczególnych elementów.

Na pewno wiele zależy od tego, ile faktycznie przebywamy w domu i jak często zapalamy światło. Generalnie, im większy dom i więcej źródeł światła, tym bardziej opłaca się oszczędzać, kupując energooszczędne żarówki. Wiadomo, że autentycznie odczujemy różnicę w rachunkach, gdy rzecz dotyczy pomieszczenia oświetlonego praktycznie non stop. Co innego światło w kuchni czy w łazience  - zapalane kilka razy dziennie i na chwilę – to zapewnie nie wpłynie znacząco na koszty!


powrót