Oszczędne ogrzewanie – sprawdź, jak oszczędzić na rachunkach!

Nikt nie lubi chorować ani trząść się z zimna. Dlatego w sezonie zimowym dogrzewamy swoje domy i mieszkania na różne sposoby, aby poczuć się komfortowo i nie marznąć. Konsekwencją mogą być bardzo wysokie warunki za ogrzewanie. Jak rozsądnie zadbać o temperaturę, nie narażając się na drastyczne koszty? Przedstawiamy praktyczne porady, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy być oszczędni!

Grzej tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba!

Podstawową kwestią przy ogrzewaniu mieszkania jest odpowiednie wykorzystanie zasobów. Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że opłaca się ogrzewać pomieszczenia wtedy, gdy ktoś się w nich znajduje, natomiast ogrzewanie pustych ścian zupełnie mija się z celem. Niby oczywista rzecz, a jednak bywa przez wiele osób zupełnie lekceważona. Myśląc o swoim komforcie termicznym i jednocześnie oszczędności, należy przykręcać wszystkie grzejniki, gdy w mieszkaniu będzie pusto. Każdy wyjazd czy wyjście do pracy to idealny moment na to, aby dać grzejnikom odpocząć. Wyrobienie w sobie nawyku zmniejszania ogrzewania, gdy wychodzimy i podkręcania temperatury, gdy wracamy, może i nie jest bardzo proste, ale zdecydowanie opłacalne!

Następna bardzo ważna kwestia to ustalenie, jaka właściwie temperatura będzie tą optymalną. Tu kwestia nie zawsze jest prosta, bo poczucie chłodu albo gorąca potrafi być bardzo subiektywne. Częstym błędem jest grzanie w mieszkaniu do bardzo wysokiej temperatury, gdy nie ma takiej potrzeby. Zamiast polegać na wyczuciu, lepiej jest dążyć do konkretnych wartości, a aktualny stan sprawdzać regularnie, korzystając z termometru albo stacji pogodowej.  Jaka zatem powinna być odpowiednia temperatura? Za optymalną przyjmuje się taką z przedziału między 18 a 21 stopni. Jest to jednak pewnego rodzaju uogólnienie. Tak naprawdę jest to uzależnione także od wieku, płci i trybu życia. Lekarze podkreślają, że generalnie osoby pracujące fizycznie i aktywne preferują niższe temperatury, a kobiety, dzieci i osoby starsze - nieco wyższe. Ogromnie ważne jest także to, o jakim pomieszczeniu mowa. Temperatura na poziomie 20 stopni jest normalną sprawą w salonie. Natomiast spokojnie można obniżyć temperaturę w kuchni, gdzie ta i tak się podnosi w wyniku gotowania posiłków, a także w sypialni, gdzie niższa temperatura w nocy zapewnia lepszy sen. Wyższa temperatura powinna natomiast być w łazience, zwłaszcza, jeśli kąpią się tam dzieci. Przyjmując więc jako standard 20 stopni, w sypialni i w kuchni nie należy grzać do więcej niż 17, natomiast podczas kąpieli w łazience powinniśmy mieć 23-24 stopnie ciepła.

Regulację ciepła w poszczególnych pomieszczeniach ułatwią termostaty ręczne lub elektroniczne. Montując na grzejniku głowicę elektroniczną, można ustawić temperaturę z dokładnością do 0,5 st. C i zaprogramować emisję ciepła na cały tydzień, uwzględniając zmiany pory dnia i zwyczaje domowników. Nowoczesne termostaty potrafią też samodzielnie regulować moc grzania w zależności od warunków zewnętrznych – ocieplenia lub ochłodzenia na dworze, działania promieni słonecznych, itp.

Czemu ma to takie duże znaczenie? Ponieważ obniżenie temperatury o 1 stopień pozwoli zaoszczędzić 5-7% wszystkich wydatków na ogrzewanie! Dobrze jest więc grzać do określonego poziomu, odpowiedniego dla zdrowia i komfortowego wypoczynku, a już niekoniecznie do poziomu tropików!

Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie podczas zimy?

Częste wietrzenie mieszkania to nic złego, także w sezonie grzewczym. Jednak o ile w lecie to, jak szeroko i na jak długo otwieramy okno, nie jest specjalnie istotne, tak zimą ma niebagatelne znaczenie. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, żeby wietrzyć krótko, ale intensywnie. Jeśli chcemy wpuścić trochę powietrza do domu, a jednocześnie nie stracić za dużo ciepła, zamiast uchylać okno, najlepiej otworzyć je na oścież i po kilku minutach zamknąć. Druga ważna kwestia to wyłącznie grzejników na czas wietrzenia. Skoro na chwilę chcemy przewietrzyć mieszkanie, praca urządzeń grzejnych w tym czasie nie ma sensu i jest zwykła stratą energii i - co za tym idzie - naszych pieniędzy.

Jaki rodzaj grzejnika warto wybrać?

Gdy już wiemy, jaka temperatura będzie odpowiednia w pomieszczeniu, jak wietrzyć i jak postępować z kaloryferem, pora zastanowić się nad zastosowaniem innych urządzeń, które umożliwią dogrzewanie. W mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, różne rodzaje elektrycznych grzejników stanową dodatkowe źródło ciepła, w domach poza miastem - często główne źródło wysokiej temperatury. Znane są różne rodzaje grzejników, a cała sztuka oszczędnego ogrzewania sprowadza się do tego, aby rozsądnie wykorzystywać ich właściwości.

Najprostsze i najtańsze urządzenia grzejne to termowentylatory. Ich zadaniem jest ogrzewanie i następnie wydmuchiwanie ciepłego powietrza. Dzięki temu, zapewniają bardzo szybkie podwyższenie temperatury na małej przestrzeni, ale wyłącznie w czasie, gdy są włączone i pobierają prąd. Po odłączeniu od sieci, praktycznie natychmiast przestajemy odczuwać efekty ich pracy. Z tego powodu, będą idealne do krótkotrwałego nagrzania pomieszczeń o niewielkim metrażu. Wydają się zatem idealne przede wszystkim do łazienki!

Są także nieco bardziej rozbudowane grzejniki konwektorowe. Ogrzewają one powietrze, które przepływa wokół znajdujących się w ich obudowach grzałek. Prosty grzejnik tego rodzaju to np. HB CH-2004ST. Dobrze jest jednak pomyśleć także o zaawansowanych i wygodnych opcjach. Ciekawą propozycją dla bardziej wymagających będzie na przykład grzejnik CONCEPT KS4010. To model wyposażony w pilota do sterowania oraz termostat, który umożliwia regulację temperatury w zakresie od 14 do 40 stopni.  Urządzenie efektywnie pracuje na powierzchni do 20 metrów kwadratowych, więc wystarczy do ogrzania niewielkiej kawalerki bez dodatkowych źródeł ciepła. Moc grzania regulujemy, wybierając jeden z dwóch poziomów, a grzejnik może być zarówno wolnostojący, jak również przyczepiony do ściany.

Na zupełnie innej zasadzie działają grzejniki olejowe. Tutaj źródłem ciepła jest rozgrzewająca się ciecz, wypełniająca grzejnik. W związku z tym, stosunkowo długo czekamy na efekty, jednak te utrzymują się przez pewien czas, także po wyłączeniu grzejnika – nawet odłączony od prądu oddaje ciepło do otoczenia. Z tego powodu, grzejniki olejowe będą dobre do grzania chociażby w sypialni. Rozgrzane urządzenie można też przemieszczać z jednego pokoju do drugiego, korzystając z kółek.

Sprzęt to nie wszystko! Pamiętaj jeszcze o innych sposobach na oszczędności!

Rozsądny dobór grzejników, używanie ich tylko wtedy kiedy, trzeba i kontrolowanie temperatury to ważne podstawy, które pozwolą trzymać rękę na pulsie i mieć kontrolę nad wydatkami. Dobrze jest jednak wiedzieć, że są także inne elementy decydujące o tym, czy w domu jest ciepło czy zimno.

W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim szczelne okna. Wymiana okien i drzwi balkonowych na nowe, chociaż kosztowna, szybko potrafi się zwrócić, jeśli dostrzeżemy jak ten fakt wpływa na straty ciepła. Kiedy jednak nie stać nas na zmianę, warto szukać różnych sposobów na ich uszczelnienie, chociażby doraźnie. Na temperaturę ma także wpływ ocieplenie budynku, prawidłowo działająca wentylacja, a nawet ustawienie mebli. Trzeba bowiem pamiętać o tym, żeby grzejników nie zasłaniać, aby działały w pełni efektywnie. Jeśli mimo rozsądnego używania urządzeń grzewczych wciąż uważamy, że płacimy zbyt duże rachunki, warto sprawdzić wszystkie wymienione elementy.

Grzanie w zimie to konieczność, zwłaszcza, gdy ta jest sroga. Nie trzeba jednak wydawać na ogrzewanie horrendalnych pieniędzy. Wprowadzenie odrobiny kontroli i rozsądku powinno wystarczyć do tego, aby opłaty związane z zapewnieniem ciepła zdecydowanie ograniczyć.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel