Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Pagefile.sys – co to jest? Jak go zmniejszyć i czy można usunąć?

Pagefile.sys jest nieodłącznie związany z pamięcią RAM. Kiedy zabraknie w nim miejsca, system Windows przenosi na dysk systemowy najważniejsze dane. Dowiedz się, jak zmniejszyć plik pagefile.sys i czy można go bezproblemowo usunąć. Wskażemy też konkretne sytuacje, w których ta czynność przyniesie negatywne skutki.


Pagefile.sys - jak zmniejszyć?


Pagefile.sys – co to jest?


Nie wiesz, co to jest pagefile.sys? Komputery z systemem Windows wykorzystują plik pagefile.sys, aby odciążyć pamięć operacyjną RAM. Jego inna nazwa to plik stronicowania. Jest też bardzo przydatny, jeśli urządzenie ulegnie awarii bądź zechcesz włączyć tryb hibernacji. Dzięki pagefile.sys dane o stanie komputera nie przepadną. W krytycznym momencie, czyli kiedy pamięć RAM będzie już pełna, Windows przeniesie dane na dysk systemowy.


Hibernacja i uśpienie komputera a pagefile.sys


Przerwy w pracy komputera mogą mieć dwojaki charakter. Pierwsza z nich to uśpienie:

● polega ono na chwilowym zawieszeniu czynności wykonywanych przez urządzenie;

● stan komputera zostaje zapisany w pamięci RAM;

laptop nadal czerpie energię, choć zdecydowanie mniejszą niż w przypadku działania z wykorzystaniem 100% mocy;

Przywrócenie urządzenia do poprzedniego stanu trwa zaledwie kilka chwil.


Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku hibernacji:

● opiera się ona – podobnie jak uśpienie – o zapis stanu systemu w danym momencie;

● stan zostaje przechowany w pliku pagefile.sys – w przeciwieństwie do uśpienia;

● hibernacja nie wymaga podłączenia komputera do prądu;

Wznowienie pracy urządzenia trwa o wiele dłużej.

Widzisz więc wyraźnie, że plik pagefile.sys jest najbardziej przydatny w momencie, gdy intencjonalnie chcesz przerwać pracę komputera bądź ulegnie on niespodziewanej awarii.


Pagefile.sys – czy można usunąć bezpiecznie ten plik?


Wadą pagefile.sys jest niewątpliwie duży rozmiar pliku. Zaprojektowany został w taki sposób, by jego pojemność była równa pojemności pamięci RAM. Jednak niektóre osoby bardziej cenią sobie dodatkową przestrzeń na dysku twardym urządzenia i chcą się pozbyć pliku pagefile.sys. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie? Tak, ale wyłącznie w momencie, w którym zrezygnujesz z hibernacji komputera. Taki zabieg jest szczególnie polecany posiadaczom urządzeń z dyskami SSD – z powodu ich niedużej pojemności.

Z kolei usuwanie pagefile.sys nie jest wskazane w przypadku użytkowników, którzy wykonują na komputerach dużą część obowiązków zawodowych. Mowa m.in. o grafikach, profesjonalnych fotografach czy architektach wnętrz.. Nagłe zniknięcie danych może kosztować ich bardzo dużo straconej pracy i zmarnowanego czasu.


Pagefile.sys – jak usunąć ten plik w skuteczny sposób?


Jak już wspominaliśmy, plik pagefile.sys jest bezpośrednio związany z hibernacją komputera. Dlatego jeśli chcesz go usunąć, musisz zrobić to w panelu sterowania – włączając opcję hibernacji. Jak usunąć pagefile.sys, a więc zmienić ustawienia zasilania? Zacznij od dotarcia do panelu sterowania – możesz to zrobić na kilka sposobów zaprezentowanych poniżej.

1. Naciśnij prawym przyciskiem symbol baterii, a następnie wybierz „Opcje zasilania”.

2. W menu wpisz frazę „Panel sterowania”, a później przejdź do „Opcje zasilania”.

3. Wciśnij jednocześnie logo Windowsa i „X”, wybierz „Panel sterowania”, a potem „Panel” (ta opcja nie jest dostępna w każdej wersji Windowsa).

Kiedy uda Ci się już otworzyć panel sterowania, wykonaj następującą sekwencję działań, która zapewni udane usunięcie pagefile.sys. Naciśnij „Wybierz działanie przycisków zasilania” z menu po lewej stronie okna – kliknij opcję „Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne” – zaznacz pole „Hibernacja” – przyciśnij „Zapisz zmiany”.


Pagefile.sys - co to jest?


Pagefile.sys – jak zmniejszyć plik stronicowania? Konkretne wskazówki


Nie chcesz do końca pozbywać się pliku strony w obawie, że niektóre przechowywane tam dane okażą się jednak potrzebne? Możesz zmniejszyć plik stronicowania. 

Jak to zrobić?

1. Wejdź do panelu sterowania.
2. Wybierz „Zaawansowane ustawienia systemu”, a następnie „Strona zaawansowana”.
3. W Sekcji wydajności zdecyduj się na „Ustawienia”.
4. Kiedy pojawi się nowe okno, kliknij „Zaawansowane” i naciśnij przycisk „Zmiana” pod napisem Pamięć wirtualna.
5. Odznacz opcję „Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania każdego dysku”.
6. Wybierz niestandardowy rozmiar i wpisz rozmiar pliku.

Zmniejszenie pagefile.sys ma sens, kiedy w Twoim komputerze jest dużo pamięci fizycznej RAM. Nie wiesz, jakie powinny być docelowe rozmiary pliku, by jego zmniejszenie miało sens? Musisz określić maksymalne wykorzystanie urządzenia („Panel sterowania” ⭢ „Pamięć”). Następnie pomnóż maksymalną liczbę pamięci przez 1.2. Od wyniku odejmij fizyczną pojemność pamięci RAM i gotowe – teraz możesz wpisać konkretną wartość wyrażoną w megabajtach (MB).


Plik pagefile.sys – co warto o nim wiedzieć?


Po lekturze artykułu wiesz już, co to pagefile.sys. Jedynym minusem usunięcia lub dużego zmniejszenia pliku stronicowania będzie szybsze zapełnianie pamięci RAM przez różne aplikacje. Wtedy prędzej pojawi się też komunikat o jej braku. Dlatego w większości przypadków lepszą decyzją będzie pozostawienie pagefile.sys. Dzięki temu w razie awarii nie stracisz cennych danych: obrazów, dokumentów tekstowych itp. Pagefile.sys przyda się także wtedy, gdy jest konieczna hibernacja komputera.


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:


1. Jak otworzyć plik HEIC w Windows 10?

2. DHCP – co to jest? Na czym polega jego konfiguracja?

3. Jakie słuchawki do PS5 wybrać? Ranking najlepszych modeli

Czytaj więcej

Jaki aparat do filmowania Jak odblokować klawiaturę – w laptopie i na komputerze?

Pytanie, jak odblokować klawiaturę, zwykle pojawia się niespodziewanie. Odchodzisz na moment od komputera stacjonarnego lub laptopa, a po powrocie klawiatura zachowuje się, jakby była zepsuta. A może piszesz tekst, fragment kodu bądź wiadomość do przyjaciół i nagle przyciski przestają działać? Sprawdź, jak odblokować klawiaturę.

Więcej

Jaki aparat do filmowania Scroll Lock – co to za klawisz? Do czego służy?

Jednym z wielu klawiszy na klawiatury jest Scroll Lock. Co to za przycisk? Wiele osób nie wie, do czego służy, i omija go na klawiaturze. Jakie funkcje kryją się pod tym przyciskiem? Czy jest użyteczny? A może był bardziej przydatny w przeszłości? Dowiedz się, co oznacza klawisz Scroll Lock.

Więcej

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze? Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Pytanie, jak sprawdzić płyty główną w komputerze, pojawia się najczęściej przy okazji wymiany karty graficznej lub procesora, dokładania pamięci RAM – rozbudowy albo awarii PC. Są różne rodzaje i rozmiary tego elementu, na którym zamontowane są wszystkie ważne podzespoły komputera. Nowe moduły muszą być z nim kompatybilne. Podpowiadamy, jak sprawdzić model płyty głównej w laptopie i pececie.

Więcej

Jak zaszyfrować pliki PDF, Word, ZIP czy Excel? Jak zaszyfrować pliki PDF, Word, ZIP czy Excel?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak szyfrować pliki, to ten artykuł jest dla Ciebie pozycją obowiązkową. Czytając nasz poradnik, zapoznasz się z różnymi metodami zabezpieczania danych, które całkowicie uniemożliwią niepowołanym osobom dostęp do nich. Zwiększy to również bezpieczeństwo cennych informacji i skutecznie pokrzyżuje szyki polującym na nie hakerom.

Więcej

Jak zapisać plik w PDF? Jak zmienić inny dokument na ten format? Jak zapisać plik w PDF? Jak zmienić inny dokument na ten format?

Pracując z różnymi dokumentami, pewnie często zastanawiasz się, jak zapisać plik w PDF. Format ten jest bardzo wygodny – do czytania, prezentowania, wysyłania mailem czy drukowania. Dowiedz się, jak zapisać dokument w PDF. Po przeczytaniu artykułu będziesz też wiedzieć, jak zmienić plik na PDF, np. z formatu .doc lub .docx.

Więcej

Jak nagrać dźwięk z komputera na Windows 10? Jak nagrać dźwięk z komputera na Windows 10?

Nagrywanie dźwięku z komputera to niezwykle przydatna funkcja. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwia ona zapisywanie w cyfrowej postaci wszelkich tonów odtwarzanych lub generowanych przez pecet, a także dźwięków odbieranych przez podłączone do niego urządzenia wejściowe. Pozwala to na archiwizowanie rozmów, nagrywanie podcastów oraz tworzenie własnej muzyki. Zatem jak nagrać dźwięk na komputerze?

Więcej

Brak polskich znaków na klawiaturze? Sprawdź, jak je włączyć! Brak polskich znaków na klawiaturze? Sprawdź, jak je włączyć!

Niedziałające polskie znaki na klawiaturze komputera to poważny problem. Taka sytuacja praktycznie uniemożliwia napisanie gramatycznie poprawnego zdania, utrudniając tym samym pracę, naukę oraz kontakt z ludźmi. Co można w takim przypadku zrobić i jak włączyć polskie znaki? To proste – czytając nasz poradnik, dowiesz się, jak przywrócić wszystkie znaki diakrytyczne!

Więcej

Jak zmienić hasło do Wi-Fi – na telefonie oraz na routerze Jak zmienić hasło do Wi-Fi – na telefonie oraz na routerze

Zmiana hasła do Wi-Fi to procedura, której zdecydowanie nie musisz się obawiać. Dzięki niej można w ciągu kilku chwil zwiększyć bezpieczeństwo bezprzewodowej sieci i skutecznie ochronić ją przed atakami hakerów. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienić hasło do Wi-Fi, a także poznasz ogólne zasady bezpieczeństwa związanego z korzystaniem z sieci bezprzewodowych.

Więcej

Jak włączyć lub wyłączyć touchpad? Co zrobić, jeśli nie działa? Jak włączyć lub wyłączyć touchpad? Co zrobić, jeśli nie działa?

Możemy śmiało stwierdzić, że obsługa kursora laptopa przy pomocy touchpada jest naprawdę wygodna. Co więcej, w połączeniu z praktycznymi gestami to urządzenie wejściowe pozwala całkowicie zapomnieć o konieczności posiadania myszki. Co jednak zrobić w sytuacji, w której touchpad nie działa? Jak go ponownie włączyć?

Więcej

Pamięć cache – co to jest? Jak ją wyczyścić? Pamięć cache – co to jest? Jak ją wyczyścić?

Pamięć cache to jeden z terminów, z którym prędzej czy później zetknie się każdy internauta. Z artykułu dowiesz się nie tylko, co to są pliki cache, ale także, w jaki sposób je wyczyścić i kiedy warto to zrobić. Zapoznaj się ze wskazówkami, jak krok po krok wygląda czyszczenie cache w różnych przeglądarkach internetowych – na laptopach i urządzeniach mobilnych.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]