PenDrive - na co zwrócić uwagę wybierając pamięć przenośną?

Pamięci USB mają coraz większą pojemność Standard USB 3.0 umożliwia większą szybkość transferu danych za znacznie wyższą cenę.
 
Czym jest pamięć USB?

Pamięci USB zaliczają się do grupy pamięci masowych USB, która obejmuje wszystkie urządzenia wyposażone w pamięć danych i interfejs USB (Universal Serial Bus): zewnętrzne dyski twarde i napędy, odtwarzacze MP3 i cyfrowe aparaty fotograficzne z wbudowaną pamięcią.

Pamięci USB zapisują dane w postaci elektronicznej w pamięci flash umieszczonej w obudowie o niewielkich rozmiarach.

Pojemność pierwszych pamięci USB wynosiła zaledwie kilka MB. Obecnie są już dostępne urządzenia o pojemności 256 GB. Maksymalna wielkość popularnych pamięci USB nie przekracza wymiarów jednorazowej zapalniczki. Wiele urządzeń zajmuje jednak znacznie mniej miejsca.

USB 2.0

Standard USB 2.0 istnieje od 2000 roku i umożliwia transmisję danych z maksymalną szybkością 480 Mb/s, czyli 60 MB na sekundę. Jest to jednak tylko wartość teoretyczna. Ze względu na stosunkowo duży narzut protokołu rzeczywista szybkość transferu wynosi 30-35 MB na sekundę. Dane przenoszone są zwykle na urządzenie pamięci USB lub z urządzenia pamięci USB przy użyciu kopiowania i wklejania lub metodą przeciągnij i upuść. Po utworzeniu pliku można go również zapisać bezpośrednio na urządzeniu pamięci USB.

Zgodność ze standardem USB 1.1

Pamięci USB 2.0 są zgodne z poprzednim standardem i działają również z interfejsem USB 1.1. Standard USB 1.1 istnieje od 1998 roku. Transfer danych w tym standardzie jest znacznie wolniejszy niż w standardzie 2.0, z tego względu pamięć USB 2.0 podłączona do portu USB 1.1 będzie działać wolniej – szybkość transferu będzie wtedy wynosiła nie więcej niż 12 Mb/s lub 1,5 MB na sekundę.

Podłączenie do komputera 

Pamięć USB jest podłączana do odpowiedniego gniazda komputera. Systemy operacyjne wprowadzone do sprzedaży po 2000 roku rozpoznają pamięci USB automatycznie i nie wymagają instalowania dodatkowego sterownika. Starsze systemy operacyjne nie obsługują natomiast domyślnie pamięci USB i wymagają zainstalowania odpowiedniego sterownika, aby można było korzystać z urządzenia.

Pamięci USB można odłączyć od komputera w każdej chwili. Jeśli urządzenie zostanie jednak wyjęte z portu w trakcie zapisywania na nim danych, zostaną one utracone. Aby temu zapobiec, można powiadomić system operacyjny, że pamięć USB zostanie usunięta. W systemie Windows wystarczy w tym celu kliknąć na pasku zadań ikonę Bezpieczne usuwanie sprzętu i wysuwanie nośników znajdującą się u dołu ekranu. Po zakończeniu transferu danych system powiadomi użytkownika, że pamięć USB można bezpiecznie usunąć z komputera.

Pamięci USB a różne systemy operacyjne

Po podłączeniu pamięci USB do komputera z systemem operacyjnym Windows urządzeniu zewnętrznemu zostanie automatycznie przypisana następna wolna litera dysku. Po podwójnym kliknięciu odpowiedniej litery dysku w oknie Mój komputer zostanie wyświetlona zawartość pamięci USB. Bezpośrednio po włożeniu pamięci USB do portu często wyświetlane jest okno z monitem o określenie sposobu postępowania z medium.

System Windows Vista jest wyposażony w funkcję Readyboost, która używa urządzenia pamięci USB jako pamięci podręcznej, aby przechowywać na nim niektóre pliki zapisywane zwykle na dysku twardym, co w języku specjalistycznym zwane jest „buforowaniem”. W ten sposób system Windows Vista unika opóźnień wynikających z długich czasów dostępu dysku twardego. Funkcja Readyboost działa jednak wyłącznie z szybkimi pamięciami USB w przypadku losowego dostępu do małych plików. Nie ma jednak zgody co do tego, czy funkcja rzeczywiście przyspiesza działanie systemu.

System Windows 7 rozpoznaje i instaluje zazwyczaj pamięci USB automatycznie i bezproblemowo. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy odpowiedniej nazwy dysku umożliwia ponadto szybkie „wysuwanie” przenośnych nośników danych.

W systemie Mac OS pamięć USB aktywowana jest jako wolumin, czyli napęd. Aby ponownie odinstalować urządzenie, wystarczy przeciągnąć symbol pamięci USB do kosza.

W systemie Linux pamięciami USB zarządza moduł jądra o nazwie usb-storage. Pamięć USB jest instalowana w podsystemie SCSI, gdzie jest wyświetlana jako urządzenie SCSI.ZagrożeniaWiele firm zakazuje używania pamięci USB – z jednej strony, ponieważ można za ich pomocą kopiować poufne dane, a z drugiej, ponieważ mogą na nich się znajdować wirusy, robaki i inne złośliwe oprogramowanie, które po podłączeniu do firmowego komputera mogłoby uzyskać dostęp do systemu.

Utrata danych może nastąpić nie tylko w wyniku nieprawidłowego usunięcia pamięci USB z komputera, lecz również w przypadku określenia błędnej pojemności przez producenta. Nieliczne pamięci USB są wyposażone w zmanipulowany układ kontrolera, który błędnie informuje system operacyjny o pojemności urządzenia. W takich przypadkach pojemność podana na opakowaniu jest większa od pojemności rzeczywistej. Zapisywane dane mogą się nie zmieścić w całości na dysku, co może spowodować ich utratę.

Kingston DataTraveler 300: 256 GB pojemności

Niektóre nowe pamięci USB, jak model DataTraveler 300 firmy Kingston, mają wbudowaną ochronę hasłem, która dodatkowo zabezpiecza dane. Obecnie (stan na luty 2010 r.) jest to jedyna pamięć USB o pojemności 256 GB. Model DT 300, który firma Kingston produkuje wyłącznie na zamówienie, kosztuje 775 euro, ma wymiary 71 x 23 x 19 milimetrów i waży 19 gramów. Za tę cenę klient otrzymuje pięcioletnią gwarancję producenta i całodobowe wsparcie techniczne.

Według firmy Kingston pojemność 256 GB pozwala na zapisanie 54 dysków DVD, 365 dysków CD lub 64 tys. plików MP3. Pamięci USB o pojemności 128 lub 256 GB są szczególnie popularne wśród użytkowników pracujących z dużymi bazami danych, projektantów przenoszących duże grafiki lub właścicieli netbooków potrzebujących więcej zewnętrznej pamięci.

Pamięci USB o pojemności 128 GB lub większej cechują się jednak stosunkowo wolną transmisją danych. Według producenta szybkość odczytu modelu DT 300 wynosi 20 MB na sekundę, a szybkość zapisu 10 MB na sekundę. Użytkownik musi więc czekać 7 godzin, aby dane zostały zapisane na urządzeniu pamięci USB o pojemności 256 GB w jednej sesji.

Nowa generacja: USB 3.0

Pod koniec 2008 r. został zaprezentowany nowy standard USB 3.0 o szybkości transmisji danych wynoszącej 5 Gb na sekundę, czyli dziesięć razy większej niż w przypadku standardu USB 2.0. Osiągnięcie tak wysokiej prędkości transmisji danych jest możliwe dzięki 5 dodatkowym stykom we wtyczce oraz 4 dodatkowym przewodom w kablu – w sumie kabel ma teraz 8 przewodów, co umożliwia wysyłanie i odbieranie danych przez interfejs USB 3.0 z pełną przepustowością w obie strony. W odróżnieniu od standardu USB 2.0 długość kabla może teraz przekraczać 5 metrów. Standard USB 3.0 jest ponadto zgodny ze standardem USB 2.0, a w bardzo ograniczonym stopniu także ze standardem 1.0.

Pamięć USB 3.0 „USB 3.0 RAID Drive” firmy Super Talent

Na początku 2010 r. firma Super Talent jako jedna z pierwszych wprowadziła do sprzedaży pamięć USB 3.0 „USB 3.0 RAID Drive” o pojemności 32 GB. Testy wykazały, że czas kopiowania pliku o wielkości 5 GB wynosi niecałe 90 sekund. Według producenta maksymalna szybkość transferu danych wynosi 4,8 Gb/s.

Pamięć USB firmy Super Talent ma stosunkowo duże wymiary (9,4 x 3,4 x 13 cm), wewnątrz znajdują się bowiem dwa miniaturowe dyski SSD połączone w wolumin RAID 0 – urządzenie składa się więc z dwóch pamięci flash. Biorąc pod uwagę wymiary, pamięć USB jest jednak stosunkowo lekka i waży 50 gramów.

 Należy jednak pamiętać, że model „USB 3.0 RAID Drive” nie działa prawidłowo lub działa bardzo wolno ze standardowymi sterownikami systemu Windows. Konieczna jest instalacja sterowników firmy Super Talent, które można pobrać z witryny producenta. Następnie urządzenie „USB 3.0 RAID Drive” należy zainstalować jako dysk, tak samo jak w przypadku dysku twardego.

Obecnie firma Super Talent oferuje cały szereg różnych pamięci USB 3.0, w tym również modele „SuperCrypt” z wbudowanym szyfrowaniem AES o maksymalnej pojemności 256 GB.

Specjalne wersje pamięci USB

Obecnie niektóre pamięci USB są wbudowane w zegarki lub scyzoryki. Urządzenia mogą być również wyposażone w odtwarzacz MP3, dyktafon, radio lub cyfrowy aparat fotograficzny,. Minialbum niemieckiego zespołu punkowego WIZO był dostępny wyłącznie na pamięciach USB.

Producenci

Adata, AgfaPhoto, Amacom, Apacer, Bestmedia, BLUETREK, Buffalo, ByteStor, Captiva, CnMemory, Corsair, Cyber Snipa, Dane-Elec, DeLock, Disk2go, Różni, DTK, Emtec, ExtreMemory, Freecom, Fujifilm, Fujitsu, Hama, Hewlett-Packard, Hypertec, IBM, Imation, Integral, Intenso, Kingmax, Kingston, Kodak, Lacie, Lenovo, Level One, Lexar, Maxell, MaxFlash, McAfee, McStyle, MediaRange, Memorex, MEMUP, Mushkin, Neo, OCZ, Patriot, Pearl, PenDrive, Philips, PNY, PowerRAM, PQI, Prestigio, Pretec, RAM components, Samsung, Sandisk, Sharkoon, Silicon Power, Sony, Suck UK, Super Talent, takeMS, TDK, Team, Toshiba, Transcend, Trekstor, Trifoo, TwinMOS, UltraMedia, Ultron, Verbatim, YuuWaa

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]