Pięć akcesoriów, które podrasują każdy komputer

Zakup laptopa lub notebooka nie oznacza, że od początku do końca będziemy dysponować jedynie określonym zestawem funkcjonalności, które umożliwiają podzespoły ukryte pod obudową. Zawsze można trochę rozbudować możliwości swojego komputera za pomocą kilku powszechnie znanych i niezwykle przydatnych akcesoriów. Warto mieć to na uwadze, szczególnie, gdy skusi nas atrakcyjna cena lub designerski wygląd, a specyfikacja po jakimś czasie okaże się niewystarczająca na nasze potrzeby. Zanim zdecydujemy się na zakup zupełnie nowego sprzętu, można skorzystać z kilku możliwości, jak rozbudować stary. Na jakie akcesoria szczególnie warto zwrócić uwagę?


Dysk zewnętrzny do laptopa


Jeśli producent nie przewidział, że będziemy mieli ochotę przechowywać aż tyle zdjęć, filmów i seriali, a z każdym kolejnym tygodniem komputer pracuje coraz wolniej, czas na odważne rozwiązania. Najlepiej przenieść część plików na dysk zewnętrzny. Dodatkowo, zawartość od 1 do 4 TB powinna zadowolić każdego. Szczególnie, jeśli przechowujmy wiele dokumentów czy multimediów, które nie będą używane na co dzień. Odciążenie pamięci urządzenia to zawsze dobre rozwiązanie. Poza tym, dysk zewnętrzny może stanowić swego rodzaju kopię bezpieczeństwa na wypadek, gdyby komputer zgubił się, został skradziony czy uległ zniszczeniu.


Podstawka chłodząca


Często notebooki o niewielkich rozmiarach pozbawione są zarówno napędu CD/DVD, jak również solidnych wentylatorów, które mogą zapewnić efektywne chłodzenie. Nic dziwnego skoro producenci za wszelką cenę chcą obniżyć cenę oraz rozmiary urządzenia. W malutkim i cieniutkim laptopie nie ma miejsca na odpowiedni mechanizm chłodzący, ale specjalna podkładka, nie będącą przecież integralną częścią urządzenia, to zawsze przydatny gadżet. Podstawki mają wbudowany jeden lub dwa wentylatory i są dostosowane do każdego urządzenia o wskazanych rozmiarach, niezależnie od producenta czy modelu. Przekątna ekranu albo podana jest w formie jednej konkretnej liczby, jak 17.3, albo przedziału – na przykład od 13,3 do 15,6 cala.Tuner TV/FM


Chociaż oglądanie telewizji wśród niektórych osób dawno stało się reliktem przeszłości, wciąż warto mieć dostęp do wybranych kanałów telewizji naziemnej bez konieczności posiadania telewizora. W końcu nie można wszystkiego dowiadywać się z Facebooka! Taką możliwość zapewnia posiadanie odpowiedniego tunera. Kupując tuner, trzeba koniecznie sprawdzić, jakie systemy operacyjne obsługuje. Często jest to tylko system Windows albo na równi Android oraz iOS. Wyszukiwanie programów, zmiana programów, nagrywanie programów – to najważniejsze możliwości dostępne dzięki połączeniu Wi-Fi.


Kamerka internetowa


Bardzo często jest wbudowana w standardowe urządzenie, niemniej, jeśli jakość jej pracy pozostawia wiele do życzenia, zawsze można dokupić dodatkową kamerkę. Przyda się szczególnie wtedy, gdy myślimy o regularnych połączeniach przez Skype, a także udziale czy prowadzeniu webinariów. W produkcji dobrych i niedrogich kamer specjalizuje się choćby Logitech, HP czy Microsoft. Wydatek rzędu od 100 do 400 zł powinien wynagrodzić wszelkie wcześniejsze problemy.Lampka do laptopa 


Wiadomo, że wszyscy lubimy wygodne i nowoczesne rozwiązania. Podświetlana klawiatura laptopa to wspaniała sprawa, szczególnie, jeśli mamy dodatkowo możliwość regulowania barwy i siły światła, albo gdy podświetlenie automatycznie dostosowuje się do warunków oświetleniowych w pokoju. Zejdźmy jednak nie ziemię. Nie każdego stać na flagowy sprzęt Apple'a czy inne topowe modele. No i nie zawsze taki wydatek jest uzasadniony. Jednak zamiast błądzenia po omacku po klawiaturze, pozostaje nam niezwykle prosta i tania opcja – mała lampka podłączana za pomocą złącza USB. To rozwiązanie sprawi się doskonale nie tylko w domu, ale także w podroży, choćby podczas nocnego przejazdu pociągiem czy autokarem.Kilka odpowiednio dobranych gadżetów może uczynić prawdziwą bestię z prostego komputera, nawet takiego za tysiąc złotych. Dokupienie odpowiednich akcesoriów może okazać się lepszym pomysłem niż stawianie na droższy, bardziej rozbudowany model laptopa. W szczególności w sytuacji, gdy urządzenie służy w głównej mierze do korzystania z internetu, a nie gier czy programów graficznych.


powrót