Piekarnik parowy – ranking 5 polecanych modeli

Już od dawna popularne są urządzenia elektryczne do gotowania na parze. W podobny sposób może działać piekarnik parowy z funkcją pieczenia. Ranking takich produktów zaprezentujemy w poniższym artykule. Jeśli myślisz o zakupie nowego piekarnika do kuchni, można rozważyć zakup takiego, który oprócz standardowych funkcji jak termoobieg czy grillowanie potrafi także wykorzystywać parę. To najlepsza droga do ile kosztuje taki sprzęt i czym się charakteryzuje? Poznaj szczegóły!szybkiego przygotowania zdrowych potraw z niewielką zawartością tłuszczu. Jaki piekarnik parowy więc wybrać, 


Jaki piekarnik parowy warto kupić? Najważniejsze cechy tych urządzeń


Na pierwszy rzut oka wygląd i zasada działania wspomnianego sprzętu niczym nie różni się od innych piekarników do zabudowy. W pierwszej kolejności, dobierając takie urządzenie do swojej kuchni, zwróćmy zatem uwagę na te same cechy, które są ważne przy wyborze każdego piekarnika:


  • pojemność,
  • kolor,
  • klasa energetyczna.


Standardowa szerokość piekarnika to ok 60 cm, czyli tyle co szerokość szafki kuchennej. Dzięki temu łatwo umieścić takie urządzenie w ciągu mebli kuchennych. Jednak przy tej szerokości piekarnik może być mniej lub bardziej pojemny. W zależności od modelu pomieści między 45 a 80 litrów. Zapewne w każdym piekarniku zmieścimy niewielką mrożoną pizzę, zapiekankę czy muffinki. Natomiast jeśli planujemy pieczenie jednocześnie kilku ciast, rozmrażanie dużych ilości jedzenia czy pieczenie indyka, wówczas rozmiar i możliwości mają znaczenie. Istotny jest też kolor frontu dobrany tak, aby piekarnik pasował stylistyką do mebli i pozostałych urządzeń. Klasa energetyczna natomiast decyduje o tym, jak dużo energii zużyje piekarnik. Im częściej go będziemy używać, tym większy wpływ będzie to miało na comiesięczne rachunki.


Jaki piekarnik parowy warto kupić?


Co jeszcze powinien mieć nowoczesny piekarnik?


Wśród kolejnych pożądanych cech warto wymienić:


  • szybkie nagrzewanie,
  • chłodny front,
  • termosondę.


Duża moc umożliwiająca szybkie osiągnięcie wysokiej temperatury to oczywiście wygoda i oszczędność czasu. Dobrze jednak, jeśli gorący piekarnik będzie też bezpieczny. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko oparzenia, na przykład z obawy o dzieci, wówczas najlepiej wybierać piekarnik z tak zwanym zimnym frontem. Póki nie zostanie otwarty, nie będzie stanowił zagrożenia, bo drzwiczki i uchwyty nie będą się nadmiernie nagrzewać od temperatury w środku. Termosonda to natomiast przydatny gadżet, umożliwiający sprawdzenie temperatury wewnątrz potrawy.

Skoro to ranking piekarników parowych, nie sposób wspomnieć właśnie o parze. Co ona właściwie może robić? Stosunkowo często spotyka się w piekarnikach funkcję czyszczenia parowego. Nagrzana woda zmiękcza zabrudzenia, dzięki czemu znaczne łatwiej usunąć tłuszcz. Czy to jednak wystarcza, aby nazwać urządzenie piekarnikiem parowym? Niezupełnie. Prawdziwą wartość dodaną zapewniają programy do przyrządzania potraw z użyciem pary. Dzięki jej zastosowaniu możemy liczyć na to, że potrawa zachowa więcej składników odżywczych, a przy tym – nie będzie tak sucha, jak danie poddane obróbce termicznej w standardowy sposób. Za pomocą piekarnika z funkcją pary można gotować, dusić i opiekać. Często dzięki temu, jest nie tylko zdrowiej, ale też szybciej.Piekarnik parowy – ranking 2020


Jeśli zaciekawiły Cię te możliwości, czas przyjrzeć się konkretnym modelom z tej kategorii produktów. Prezentowane piekarniki parowe to przykłady popularnych urządzeń cieszących się dobrymi opiniami.


1. Piekarnik ELECTROLUX EOC5E70X SteamCrisp

Model w bardzo atrakcyjnej cenie jak na piekarnik parowy. Wentylator zapewnia stały obieg gorącego powietrza, gwarantując równomierny rozkład temperatury. W ten sposób potrawy mogą być pieczone w niższej nawet o 20% temperaturze w porównaniu do piekarników tradycyjnych, a to także oszczędność energii. Oprócz pieczenia para może być wykorzystana do czyszczenia wnętrza piekarnika. Maksymalna pojemność to 72 litry.


2. Piekarnik SAMSUNG BQ1VD6T131

To piekarnik z niezwykle praktyczną funkcją Dual Cook. Umożliwia przygotowywanie dwóch dań jednocześnie w innych temperaturach, tak jakbyśmy mieli dwa niezależne od siebie piekarniki. W ten sposób można na przykład piec ciasto i odgrzewać obiad, mając pewność, że nic nie przypalimy, a zapachy się nie wymieszają. Mimo że powierzchnia piekarnika jest stosunkowo duża (mieści 68 litrów), sprzęt jest przy tym energooszczędny. Wszystko dzięki temu, że piekąc małe potrawy, można korzystać tylko z jednej komory, a tym samym oszczędzić około 25% energii. W procesie przyrządzania potraw parę wodną wykorzystuje funkcja Steam Add. Zapewnia ona nawilżanie potraw podczas pieczenia, co sprawia, że ulubione pieczone potrawy mają złotobrązową, chrupiącą skórę, a w środku są nieprzesuszone. Z tym piekarnikiem można także gotować warzywa, mięsa czy ryby tak jak w parowarze. Z przodu piekarnika znajduje się specjalny zbiorniczek, do którego nalewa się wodę do generowania pary w dowolnym momencie pieczenia. Naciśnięcie przycisku powoduje, że woda pozostała po gotowaniu zostaje usunięta.


3. Piekarnik ELECTROLUX EOA9S31CX SteamPro

Nowoczesny piekarnik o klasie energetycznej A++. Dzięki aplikacji na smartfona umożliwia śledzenie procesu pieczenia z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Termosonda sprawdza temperaturę potrawy i automatycznie wyłącza piekarnik w odpowiednim momencie. Ten model idealnie sprawdzi się do wypiekania domowego chleba, pieczenia mięs i zapiekanek i gotowania na parze. Wbudowany czujnik wilgotności automatycznie dostosowuje optymalną ilość pary dla doskonałego smaku i struktury potraw. Ciekawa w tym modelu jest na pewno funkcja regeneracji parą, dzięki której wczorajsze pieczywo czy inne potrawy mogą nabrać odpowiedniej świeżości i smaku, który utraciły.


4. Piekarnik SIEMENS HS636GDS2

Piekarnik o pojemności 71 litrów, wykorzystujący oprócz programów parowych także termoobieg 4D, funkcję szybkiego nagrzewania oraz grill. Jest niedrogi w eksploatacji, o czym świadczy klasa energetyczna A+. Piekarnik jest wyposażony w termosondę i umożliwia umieszczanie potraw na 3 różnych poziomach.


5. Piekarnik ELECTROLUX EOB8S31Z SteamBoost

Piekarnik w klasie A+ z pojedynczą komorą. Ułatwia pieczenie początkującym, dzięki zastosowaniu automatycznych programów. Ma termosondę, funkcję czyszczenia parowego Aqua Clean oraz funkcję rozmrażania i funkcję odświeżania parą. Pojemność to 70 litrów.

Spodobał Ci się piekarnik z funkcją pary? Ranking pokazuje wybrane, przykładowe modele. Jeśli nie masz pewności, który będzie idealny, warto też rozejrzeć się za innymi możliwościami w sklepie stacjonarnym lub internetowym – np. za piekarnikiem 2w1 z funkcją mikrofaliTo sprzęt na lata, więc lepiej mieć pełne przekonanie co do swojego wyboru.