Piekarnik wolnostojący lub do zabudowy – jak wybrać?

Piekarnik to jeden z podstawowych sprzętów, od którego zaczynamy urządzanie kuchni. Do tej pory najczęściej decydowaliśmy się na zakup piekarnika razem z kuchenką gazową, ale coraz częściej to się zmienia. W nowoczesnej kuchni, gdzie sprzęty znajdują się w zabudowie, a funkcję kuchenki pełni często płyta indukcyjna, miejsce na piekarnik może znaleźć się zupełnie gdzie indziej. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do piekarnika umieszczonego poniżej płyty, w rzeczywistości jest to tylko jedna z opcji. Dodajmy, że z gatunku tych mniej wygodnych, bo przecież wciąż musimy się do niego schylać. Równie dobrze, piekarnik może być umieszczony w kolumnie. Wtedy zarówno pod piekarnikiem, jak i nad nim mogą się znaleźć szafki lub inne urządzenia. Następna opcja to zamontowanie piekarnika na ścianie. Takie umieszczenie sprzętu sprawia, że komora może być usytuowana na takiej wysokości, jaka będzie nam odpowiadać. Jednak możliwość dowolnej aranżacji i wyboru miejsca na piekarnik, to nie jedyny dylemat. Kiedy przyjdzie do wyboru konkretnego modelu, także mamy wiele alternatywnych opcji. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego piekarnika dla siebie? Zobacz krótki poradnik dla kupujących.


Wymiary piekarnika i pojemność


Podobnie jak w przypadku zmywarki, mamy tutaj dwa najczęściej występujące rozmiary – standardowe 60 cm i kompaktowe o szerokości 45 cm. Warto jednak pamiętać, że urządzenia o tej samej szerokości mają odmienną konstrukcję, i co za tym idzie  - zróżnicowaną pojemność. Może to być zarówno 57, jak i 70 litrów – a to niemała różnica! Mniejszy piekarnik sprawdzi się wtedy, gdy od czasu do czasu przyrządzamy pizzę, tarty, zapiekanki ciasteczka. Większa, bardziej pojemna komora piekarnika, może okazać się nieoceniona, gdy zechcemy upiec także duży kawał mięsa w całości – chociażby indyka albo kaczkę.Najważniejsze funkcje piekarnika


Praktycznie każdy model posiada funkcję termoobiegu oraz grillowania. Należy jednak docenić wszystkie dodatkowe opcje, które mogą urozmaicić domowe wypieki. Co na przykład?

W pierwszej kolejności, warto wspomnieć o funkcji parowej! Dodatek pary w procesie pieczenia podnosi walory smakowe potraw, zapewniając  miękkość wewnątrz i chrupiąca skórkę na zewnątrz. To na pewno przyda się chociażby wtedy, gdy wypiekamy własne pieczywo czy ciasto francuskie. Piekarniki parowe wcale nie muszą być drogie. Przykładem budżetowego urządzenia z taka funkcją, jest na przykład piekarnik ELECTROLUX EOA3414AOX. Kolejna ciekawostka to funkcja mikrofali. Wiadomo, że podgrzewanie potraw w ten sposób nie zapewnia takich doznań smakowych, jak w przypadku odpowiednio długiego pieczenia, ale jest skuteczne, gdy zależy nam na czasie. Mając możliwość używania mikrofal w piekarniku, można zrezygnować z zakupu kuchenki mikrofalowej i tym samym - oszczędzić miejsce w kuchni. Tu także można znaleźć niedrogą opcję. Najlepszy przykład to piekarnik AMICA AMMB44E1GCI. Poza tym, warto zwrócić uwagę na to czy piekarnik posiada rożen obrotowy oraz to, w jaki sposób odbywa się jego czyszczenie.Dodatkowe udogodnienia


Najczęściej w nowoczesnych piekarnikach przewidziano zabezpieczenia przed dziećmi w postaci blokady rodzicielskiej oraz chłodzonego frontu, który uniemożliwia poparzenie się, gdy maluch dotyka drzwiczek piekarnika. Równie powszechnie występuje szybkie nagrzewanie. Ale jest jeszcze wiele elementów, które mogą ułatwić nam życie. Warto tutaj wskazać na przykład funkcję opóźnionego startu, która umożliwia przygotowanie posiłku na konkretną godzinę – nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu! W tym samym celu, możemy wykorzystać funkcję sterowania smartfonem. Dedykowana aplikacja do kontroli swojego piekarnika to opcja dostępna w wybranych modelach Samsunga, Candy, Amica. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest także posiadanie dwóch niezależnych komór, gdzie w każdej możemy piec inne produkty, regulując osobno temperaturę i czas pracy.

Jak widać piekarnik do zabudowy często oferuje znacznie więcej niż standardowy, zintegrowany razem z płytą grzejną.A co jeśli potrzebujemy piekarnik wolnostojący?


Chcąc mieć osobne urządzenie, będziemy wybierać spośród kompaktowych piekarników w wersji mini. Modele o pojemności 8-9 litrów kupimy już za niecałe 200 złotych, ale trzeba mieć świadomość, że to sprzęt do przygotowania zapiekanych kanapek i grzanek, a niekoniecznie wielopoziomowego tortu. Duże piekarniki należą do wyjątków, ale oczywiście się zdarzają. Piekarnik MPM MPE-07/T oferuje przyzwoitą pojemność 45 litrów, funkcję termoobiegu i rożen obrotowy. Moc urządzenia także jest dość duża – to 2000 W, podczas gdy inne mini piekarniki mają z reguły nie więcej niż 800W.

powrót