Odkurzacze ręczne są dostępne na rynku już od wielu lat. Pierwotnie traktowano taki sprzęt przede wszystkim jako urządzenie do odświeżenia wnętrza samochodu. Z czasem, znalazły znacznie szerze zastosowanie niż tylko przy porządkowaniu tapicerki w aucie. Wraz z rozwojem technologicznym, pojawiła się realna alternatywa dla odkurzaczy tradycyjnych. Obecnie coraz częściej, zamiast zwykłego odkurzacza na kablu, wybiera się odkurzacze pionowe. To urządzenia uzyskujące energię z akumulatora, a więc bezprzewodowe i niezależne od domowych źródeł prądu i kabli. W dużej mierze przypominają małe odkurzacze ręczne, jednak są skonstruowane w ten sposób, aby wygodnie odkurzać podłogi i dywany oraz mają większą moc i siłę ssania. Korzystając z odkurzacza pinowego, można łatwo dotrzeć we wszystkie trudno dostępne miejsce – na przykład pod kanapę albo do karniszy. Standardem jest też możliwość odłączenia części sprzętu i używania odkurzacza pionowego jak małego odkurzacza ręcznego – takie modele nazywa się odkurzaczami 2w1 - podobnie jak hybrydy tabletów i laptopów.
Jeśli interesuje Cię przede wszystkim sprzęt do czyszczenia auta, sprawdź nasz ranking odkurzaczy samochodowych.
Odkurzacze ręczne – wady i zalety
Największe zalety odkurzaczy ręcznych to:
• Możliwość odkurzania tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdka sieciowego – na klatce schodowej, na balkonie, w garażu czy we wnętrzu auta.
• Niewielkie gabaryty i lekka konstrukcja – z tego powodu odkurzacze ręczne łatwo przechowywać i przenosić, bo nie zajmują tyle miejsca co odkurzacze standardowe.
• Nie trzeba używać worków – plastikowy pojemnik opróżnia się nad koszem na śmieci, a po opróżnieniu można ponownie zacząć zbierać kurz. To proste, ekologiczne i przede wszystkim - wygodne.
A jakie wady mają odkurzacze ręczne?
Nawet najlepszy odkurzacz ręczny nie będzie całkowicie pozbawiony pewnych mankamentów. Chociaż miłośnicy takich technologii często uważają odkurzacze ręczne i bezprzewodowe za idealne rozwiązanie, w rzeczywistości ich regularne użytkowanie wiąże się z kilkoma niedogodnościami. Trzeba zacząć od faktu, że tego typu odkurzacz trzeba regularnie ładować. Do tego wszystkiego, czas na zapełnienie baterii jest zazwyczaj znacznie dłuży niż czas pracy. A zatem jeśli co wieczór ładujemy już swój smartwatch, telefon, laptopa czy elektryczną hulajnogę, to jeszcze dodatkowo należy pamiętać o odkurzaczu. Kolejna wada to konieczność przemieszczania się z odkurzaczem po wszystkich pomieszczeniach. Oczywiście wciąż jest to wygodniejsze niż chodzenie z urządzeniem i dodatkowo przepinanie kabla, niemniej przy dużych powierzchniach czynność robi się czasochłonna. Tutaj przewagę mają odkurzacze automatyczne, którą jak sama nazwa wskazuje, pracę wykonują samodzielnie i są niemal całkowicie bezobsługowe.
Na koniec, trzeba jeszcze wspomnieć o cenie. Proste i tanie odkurzacze ręczne o niewielkiej mocy i krótkim czasie działania to niedrogie sprzęty, natomiast zaawansowane odkurzacze pionowe pod względem kosztów przewyższają tradycyjne modele nawet dziesięciokrotnie.
Jaki odkurzacz ręczny kupić? Najważniejsze parametry
Teraz znacie już zarówno mocne jak i słabsze strony, jakie ma odkurzacz ręczny akumulatorowy. Ranking pokaże najlepsze produkty z tej kategorii, jednak zanim przejdziemy do modeli, warto jeszcze wymienić kluczowe parametry opisujące każdy odkurzacz tego typu.
Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz ręczny?
• Czas działania – im bardziej pojemny akumulator, tym rzadziej będzie potrzebne ładowane. Proste odkurzacze samochodowe mają baterie starczającą na 12-15 minut. Odkurzacze do użytku domowego mogą pracować zazwyczaj od 40 nawet do 80 minut na jednym ładowaniu.
• Moc silnika – jest zawsze wyrażona w watach (W). Im wyższa wartość, tym mocniejszy silnik i zazwyczaj większa siła ssania.
• Wielkość pojemnika – im jest większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać.
• Poziom hałasu – im bardziej cichy odkurzacz, tym mniej jego praca będzie przeszkadzała w wypoczynku i innych domowych czynnościach. Nie mamy jednak dobrych wieści – większość odkurzaczy ręcznych to dość głośne modele.
• Ilość i rodzaj wymiennych końcówek – im jest ich więcej, tym lepiej.
• Wygodne przechowywanie – w tym punkcie warto podkreślić kompaktowe wymiary i możliwość składania. Dla większych odkurzaczy natomiast dobrym udogodnieniem jest wieszak na ścianę, umożliwiający jednocześnie przechowywanie i ładowanie baterii.
Odkurzacz ręczny bezprzewodowy – ranking
Teraz już wiadomo, czym charakteryzują się dobre odkurzacze ręczne. Ranking urządzeń podzieliliśmy na dwie podkategorie. W pierwszej znajdują się niewielkie odkurzacze ręczne, przeznaczone głównie do samochodu, w drugiej - odkurzacze bezprzewodowe o większych gabarytach z funkcją odkurzacza ręcznego.
Bardzo solidny sprzęt o szerokim zastosowaniu. Działa stosunkowo długo jak na niewielkie urządzenia – ok. 30 minut w trybie ekonomicznym i ok. 20 minut w trybie turbo. Pojemnik może pomieścić 0,4 litra zanieczyszczeń. Co ciekawe, ten odkurzacz poradzi sobie także z płynem. Wymienna, gumowa dysza zapewnia łatwe wchłanianie do 150 ml płynu. Moc silnika to 120 W. Wygodne ładowanie zapewni specjalny uchwyt na odkurzacz, który można umieścić także na ścianie.