Jaki gimbal do telefonu albo kamery – najważniejsze cechy
Dobry gimbal, nawet do amatorskich zastosowań, to sprzęt znacznie kosztowniejszy niż kijek do selfie. Żeby wiedzieć, za co dokładnie płacimy, warto przyjrzeć się najważniejszym parametrom takich urządzeń. Co wpływa na ich jakość działania i cenę?
- Materiał wykonania – gimbal musi być wytrzymały, zwłaszcza jeśli ma za zadanie stabilizować naprawdę ciężki sprzęt. Z tego powodu preferuje się tutaj konstrukcje z materiałów o podwyższonej trwałości – na przykład z włókna szklanego. Oprócz wytrzymałości znaczenie ma także waga – w końcu sam gimbal nie powinien być dużo cięższy od sprzętu, który utrzymuje.
- Maksymalny udźwig – podobnie jak uchwyt do telewizora, gimbal także ma określony udźwig. Nie utrzyma stabilnie sprzętu, który będzie zbyt ciężki. Oczywiście, warto brać to pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaki gimbal do lustrzanki będzie odpowiedni, ponieważ aparaty potrafią sporo ważyć. W przypadku smartfonów będzie zdecydowanie łatwiej, bo ich ciężar zazwyczaj nie przekracza 250g.
- Czas pracy akumulatora – trzeba pamiętać o tym, że gimbal to urządzenie elektroniczne, więc podobnie jak telefon, kamera czy cyfrówka potrzebuje zasilania. Im bardziej pojemny akumulator, tym dłużej możemy korzystać ze stabilizacji. Przeciętny gimbal będzie mógł pracować kilka godzin, bardziej zaawansowane modele – nawet 14 godzin bez przerwy!
- Jakość stabilizacji obrazu – czyli to, w jakim stopniu spełnia swoje zadanie. Aby dokładnie poznać efekty pracy z konkretnym gimbalem, najlepiej zobaczyć filmy kręcone wybranym sprzętem albo sięgnąć po wiarygodne recenzje i oceny użytkowników.
- Dodatkowe funkcje – im więcej możliwości regulacji, tym większym wpływ będziemy mieli na finalny kształt nagrania. Profesjonalne gimbale umożliwiają łatwe zmienianie wielu parametrów w trakcie nagrania – między innymi ustawienie ostrości, przysłony, ISO. Poza tym wśród przydatnych udogodnień warto zaznaczyć chociażby sterowanie gimbalem za pomocą aplikacji w smartfonie, tryb śledzenia, możliwość tworzenia panoramy albo funkcję Timelapse.
- Mocowania – żeby połączyć gimbal ze swoim sprzętem do nagrywania, powinniśmy mieć pewność, że będzie pasować. W sklepach możemy znaleźć zarówno gimbale przypisane do konkretnych urządzeń, jak również modele uniwersalne. Więcej znajdziemy tych drugich, co jest oczywiście dobrą wiadomością. Dzięki temu, kupując nową kamerę czy aparat, wciąż można korzystać z tego samego stabilizatora.
Wiesz już, jaki gimbal do smartfona? Ranking tego typu urządzeń może się często zmieniać, ponieważ producenci stale oferują coś nowego. Jeśli mielibyśmy rekomendować dobre rozwiązanie, to na pewno warto zwrócić uwagę na gimbal DJI RS 3 Pro. Waży ok. 1 kg, a utrzymuje urządzenia o masie do 4,5 kg. Z tego powodu taki gimbal będzie znakomitym wyborem dla dużych, masywnych aparatów i kamer. Dotykowy, kolorowy wyświetlacz OLED o przekątnej 1,8 cala daje wygodny dostęp do najważniejszych ustawień, a wytrzymały akumulator zapewnia czas pracy nawet do 12 godzin. Wydłużone ramiona wykonano z włókna węglowego. W odpowiednim miejscu utrzymują je dodatkowo specjalne blokady osi, umożliwiające bezproblemowe przechowywanie i balans gimbala. Najważniejsze ustawienia zmienimy, korzystając z intuicyjnej aplikacji Ronin. Chcąc przygotować idealne materiały do mediów społecznościowych, możemy skorzystać z trybu portretowego.