Eko-deklaracje a praktyka
W ostatnich latach można zauważyć dynamicznie rosnące zainteresowanie zrównoważonym stylem życia. Póki co, jednak nadal jeszcze niewielki odsetek osób decyduje się na bezpieczne pozbycie się zalegających w domu sprzętów – 33% laptopów i tabletów mieszkańców Europy nadal zbierane jest w domu, a oddawane do recyklingu tylko 10% (Badania Europejskiego Urzędu Statystycznego „Destination of ICT devices no longer in use”, opublikowane 24 listopada 2023).
Brak pomysłów na to, jak i dlaczego trzeba odzyskiwać elektrośmieci, jest zaskakujący w kontekście deklaracji, w których coraz więcej osób twierdzi, iż kwestie ekologiczne mają dla nich znaczenie w procesie dokonywania zakupów. W różnych badaniach prowadzonych w ostatnich latach znacząca część polskich konsumentów podkreśla, że ważne jest dla nich, aby kupowane produkty i usługi były przyjazne dla środowiska. Ostatecznie jednak przy zakupie decydujące znaczenie ma przede wszystkim zasobność naszego portfela. Biorąc pod uwagę, że ostatnie ostatni okres minął pod znakiem wysokiej inflacji, mogło to mieć wpływ na spowolnienie trendu.
– W ostatnich miesiącach zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie klientów możliwością zakupów ratalnych, co niewątpliwie wiąże się z wyjątkowo wymagającą sytuacją ekonomiczną, z jaką mieliśmy do czynienia. Jednak bez względu na wszystko cyfryzacja stanowi nieodłączną część życia współczesnego konsumenta, niezbędną, żeby kontaktować się z bliskimi, czy sprawnie załatwiać różne sprawy, dlatego staje się konieczną pozycją zakupową w naszych budżetach. Z tego powodu poza możliwością skorzystania z rat jako pierwsza sieć z elektroniką użytkową już jakiś czas temu wprowadziliśmy do oferty własne marki (ISY, ok., Koenic). Widzimy, że cieszą się one dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodszych klientów oraz tych, którzy reprezentują większe gospodarstwa domowe i muszą zaspokoić elektroniczne potrzeby wszystkich domowników – dodaje Daniel Mikołajczyk, Dyrektor Zarządzający Pionem Sprzedaży, Członek Zarządu MediaMarkt.
Drugie życie elektroniki
Innym trendem sprzyjającym oszczędnościom w elektronice, staje się tzw. smart shopping, ale też naprawa, czy „odświeżenie” sprzętu. Taka praktyka nie tylko jest przyjaźniejsza portfelom, ale również przyczynia się do zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi zużywanymi przy produkcji nowych urządzeń.
– Pozwala to dłużej użytkować zakupiony sprzęt i przekłada się bezpośrednio na ograniczenie ilości generowanych odpadów elektronicznych. Można przyjść do naszych sklepów i skonsultować z doradcą, czy jest szansa, aby dane urządzenie jeszcze przywrócić do sprawności. Inną opcją jest skorzystanie z bonu na zakupy o wartości uzgodnionej w trakcie wyceny urządzenia – tłumaczy Daniel Mikołajczyk, Dyrektor Zarządzający Pionem Sprzedaży, Członek Zarządu MediaMarkt.