MM logo red

Złóż zamówienie do godz. 20:00, a dostawę kurierem otrzymasz już jutro ZA DARMO!

 

Nie ma opisu obrazu

Grzejnik olejowy czy konwektorowy – czym się różnią?

Nie ma opisu obrazu

Grzejnik olejowy czy konwektorowy? Jeśli szukasz dodatkowego źródła ciepła, być może będziesz mieć taki dylemat. Te dwa rodzaje grzejników elektrycznych różnią się konstrukcją i sposobem działania. Warto znać ich mocne i słabe strony, żeby wybrać ten, który lepiej odpowiada twoim potrzebom. Grzejnik olejowy a konwektorowy – zobacz, czym się charakteryzują!

Grzejnik olejowy a konwektorowy – podobieństwa i różnice

 

Zastanawiając się nad tym, czy lepszy będzie grzejnik konwektorowy czy grzejnik olejowy, należy zacząć od podobieństw między tymi urządzeniami. Zarówno grzejniki konwektorowe, jak i grzejniki olejowe są najczęściej używane jako dodatkowe źródło ciepła w domach i mieszkaniach. Działają dzięki energii z gniazdka elektrycznego, a od tego, w jakim stopniu są eksploatowane, zależy wysokość rachunków za energię. Chcąc zapewnić sobie odpowiedni komfort cieplny, należy w pierwszej kolejności pomyśleć pomyśleć o właściwym ociepleniu budynku i uszczelnieniu okien. Jeśli w mieszkaniu jest centralne ogrzewanie, powinno się maksymalnie wykorzystać jego potencjał – odsłoń grzejniki, jeśli są zastawione meblami lub innymi elementami wyposażenia domu. Pamiętaj również, by je odpowietrzyć, gdy zachodzi taka potrzeba. Temperatura w pomieszczeniach jest zbyt niska mimo tych zabiegów? Pozostaje wówczas włączyć grzejnik elektryczny!

 

Funkcja i sposób zasilania omawianych typów grzejników są takie same. Jednak oba rodzaje grzejników działają w nieco inny sposób. Ma to szereg konsekwencji! Jakich?

  • Grzejnik konwektorowy zasysa chłodne powietrze z pomieszczenia, a następnie przepuszcza je przez grzałkę elektryczną, by wypuścić ciepłe. W grzejniku olejowym nagrzewa się ciecz, która następnie oddaje ciepło obudowie.
  • Grzejnik konwektorowy bardzo szybko ogrzewa pomieszczenia, ale efekt jest krótkotrwały i zanika zaraz po wyłączeniu urządzenia. Grzejniki olejowe – odwrotnie – długo się nagrzewają, ale gdy już osiągną wysoką temperaturę, przez pewien czas ją utrzymują, nawet bez zasilania. 
  • Grzejniki konwektorowe są zazwyczaj lekkie, poręczne i nie zajmują dużo miejsca. Grzejniki olejowe to masywne, ciężkie sprzęty, przypominające wyglądem klasyczny kaloryfer. 
  • Grzejnik olejowy zazwyczaj zużywa więcej energii – przynajmniej w sytuacji, gdy wykorzystujesz w pełni jego możliwości. Maksymalna moc dużych grzejników olejowy to często 2500-2900 W. W przypadku grzejników konwektorowych standardem jest 2000 W. 

Grzejnik olejowy czy konwektorowy – który lepszy do małego pomieszczenia?

 

Znając podstawowe różnice między grzejnikami olejowymi a konwektorowymi, można zastanowić się nad tym, jak wykorzystać je w praktyce. Która opcja lepiej sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu – grzejnik konwektorowy czy olejowy? Opinie oczywiście mogą być podzielone, jednak dominuje pogląd, że lepszym rozwiązaniem jest grzejnik wykorzystujący konwekcję. Z takiego źródła ciepła korzysta się przede wszystkim w łazience, gdzie na sprzęt jest niewiele miejsca, a efekt powinien być szybki i raczej krótkotrwały. Jeśli po kąpieli nie chcesz zmarznąć, najlepiej włączyć grzejnik konwektorowy. Szybko ogrzeje i rozprowadzi powietrze na niewielkiej przestrzeni, akurat wtedy, gdy będzie to potrzebne.

 

Zupełnie innym wyzwaniem jest ogrzewanie wnętrza o większym metrażu. W tym przypadku stosunkowo niewielka moc grzejnika konwektorowego może okazać się niewystarczająca. Tutaj wyższa efektywność modeli olejowych jest zaletą, a ich duże gabaryty przestają przeszkadzać. W przestronnym pokoju prawie zawsze znajdzie się miejsce na tego rodzaju źródło ciepła!

Grzejnik konwektorowy czy olejowy – który lepszy do sypialni?

 

Skuteczne ogrzewanie sypialni to ważna sprawa – w końcu w nocy jest najzimniej, a nikt nie chce się budzić z gęsią skórką! Co pozwoli uniknąć takich problemów – grzejnik olejowy czy konwektorowy? Jeśli chodzi o ogrzewanie sypialni, lepszy jest ten pierwszy. Podstawową zaletą grzejników olejowych jest utrzymywanie ciepła – nawet po odłączeniu prądu. Dlatego kładąc się spać, można bez obaw wyłączyć urządzenie, wiedząc, że jeszcze przez pewien czas będzie dostarczać ciepło. W ten sposób nie trzeba grzać przez całą noc, a już szczególnie nad ranem, gdy temperatura się podnosi i praca elektrycznego grzejnika przestaje być opłacalna. Zwróć też uwagę, że grzejnik olejowy nie wprawia powietrza w ruch. Nie wznosi tym samym tumanów kurzu czy sierści. Nic dziwnego, że po takie rozwiązanie chętnie będą sięgali alergicy!

Nie ma opisu obrazu

Podsumowanie: grzejnik olejowy a konwektorowy

 

Nie jest łatwo rozstrzygnąć, co jest lepsze – grzejnik olejowy czy konwektorowy. Na szczęście, można z powodzeniem stosować oba rodzaje urządzeń! Wszystko zależy od twoich potrzeb, przyzwyczajeń, a także charakterystyki pomieszczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć w domu oba sprzęty i mądrze z nich korzystać – w zależności od konkretnej sytuacji. Grzejnik olejowy w sypialni lub w salonie, a oprócz tego grzejnik konwektorowy w łazience albo gabinecie? Chcąc mieć trochę elastyczności, warto zdecydować się na taki krok. 

 

Nie zapominaj, że grzejniki olejowe i konwektorowe można przenosić między pomieszczeniami. Te pierwsze najczęściej mają dodatkowe kółka, drugie – specjalny uchwyt. Łatwo zdecydujesz, w którym pokoju chcesz podnieść temperaturę!

 

Niezależnie od tego, jakie grzejniki elektryczne stosujesz, pamiętaj, że może mieć to wpływ na wilgotność w pomieszczeniu – szczególnie jeśli nie masz w zwyczaju regularnie wietrzyć. Suche powietrze jest realnym zagrożeniem, warto więc zainwestować także w odpowiedni nawilżacz. Zimą nie zapominaj również o oczyszczaniu powietrza – sprawdź najchętniej wybierane oczyszczacze. Wśród najciekawszych propozycji znajdziesz nawet modele z funkcją ogrzewania. 

 

Przeczytaj również inne artykuły:

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne