MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak wyczyścić zapchany filtr w pralce? I gdzie go znaleźć?

Nie ma opisu obrazu

Nie wiesz, jak wyczyścić filtr w pralce? To znaczy, że pewnie nigdy tego nie robiłeś. Nie jest to dobra wiadomość, bo zapchany filtr w pralce może doprowadzić do jej awarii. Zobacz, gdzie znaleźć filtr w pralce i jak go wyczyścić. Przekonasz się, że to proste! Szczegółową instrukcję znajdziesz w naszym poradniku!

Dlaczego czyszczenie filtra jest takie ważne?


Filtr w pralkach ma za zadanie zatrzymywać nitki, włosy, kurz czy niewielkie fragmenty tkanin. Dzięki temu zanieczyszczenia nie trafią do pompy odpływowej albo samego odpływu – mogłoby to spowodować uszkodzenie pralki. Filtry mają zazwyczaj prostą konstrukcję. To wyjmowane, plastikowe elementy, często przypominające koszyczek z otworami. Przez dziurki swobodnie przepływa woda, a zatrzymują się zanieczyszczenia. Jednak gdy na jego powierzchni zgromadzi się zbyt wiele odpadków, filtr po prostu się zapycha.

Gdzie jest filtr w pralce?


Zanim wyjaśnimy, jak oczyścić filtr w pralce, najpierw trzeba go zlokalizować. To łatwe! Najczęściej pralki mają filtr schowany za niewielką klapką umieszczoną w dolnej części obudowy. W pralkach ładowanych od frontu należy jej szukać po prawej stronie, natomiast w pralkach ładowanych od góry – po lewej. Znacznie rzadziej producenci decydują się na umieszczenie klapki z filtrem we wnętrzu bębna. Jeśli nie widzisz niewielkich, okrągłych albo prostokątnych drzwiczek na froncie, zajrzyj do instrukcji. Tam na pewno będzie wyjaśnione, gdzie dokładnie znajduje się filtr w twoim modelu pralki.

Jak oczyścić filtr w pralce? Instrukcja krok po kroku


Skoro już wiesz, gdzie jest filtr w pralce, można zająć się jego czyszczeniem. Pamiętaj, żeby dobrze się do tego przygotować. W pierwszej kolejności odłącz pralkę od zasilania. Następnie przygotuj ręcznik, ścierkę albo płaskie, szerokie naczynie. Materiał lub naczynie należy podłożyć pod drzwiczki, ponieważ w momencie odkręcania filtra z pralki będzie wydobywać się brudna woda. Jesteś już gotowy? Pora przystąpić do działania – zobacz, co robić krok po kroku!

  1. Otwórz delikatnie klapkę, żeby dostać się do filtra.
  2. Następnie obróć pokrętło w lewo. Im bardziej zapchany filtr w pralce, tym większy będzie stawiał opór. Czynność nie wymaga jednak dużej siły. Lepiej użyć rąk, nie narzędzi, które mogłoby doprowadzić do porysowania albo złamania odkręcanej części.
  3. Filtr możesz już wyciągnąć z otworu w pralce. Zobacz, ile zanieczyszczeń się na nim uzbierało!
  4. W przypadku delikatnego zabrudzenia wystarczy opłukać element pod bieżącą wodą. Jednak jeśli czyszczenie filtra ma być dokładniejsze, użyj do tego szczotki. Popularną metodą na pozbycie się wszelkich osadów jest także zastosowanie środka do odkamieniania albo zanurzenie filtra na jakiś czas w wodzie wymieszanej z octem.
  5. Zanim włożysz filtr z powrotem, sprawdź jeszcze, czy jakieś zanieczyszczenia nie zalegają w otworze, z którego został wyjęty. Przetrzyj dokładnie wnętrze mokrą szmatką.
  6. Czysty filtr możesz umieścić na miejscu i przykręcić. Nie trzeba go suszyć przed włożeniem do środka. W końcu po uruchomieniu kolejnego cyklu prania znowu się zamoczy! Zwróć szczególną uwagę, by filtr był dokładnie przykręcony. Jeśli znajdzie się w innej pozycji niż pierwotnie, z pralki wypłynie woda.
  7. Pozostało ci jedynie zamknięcie klapki w pralce – gotowe!

Prawda, że proste? Wiedząc, jak odkręcić filtr w pralce i jak go wyczyścić, możesz cieszyć się świeżym praniem i uniknąć stresu spowodowanego awarią urządzenia.
Filtr w pralce powinno się czyścić mniej więcej co dwa miesiące – wówczas masz pewność, że się nie zapcha.

Nie ma opisu obrazu

Zapchany filtr w pralce – objawy


Jeśli twoja pralka nie ma wbudowanej kontrolki przypominającej o konieczności wyczyszczenia filtra, pewnie trudniej będzie ci pamiętać o regularnym powtarzaniu tej czynności. Są jednak pewne symptomy, które podpowiedzą, że nadszedł najwyższy czas, by się za to zabrać.
Najczęstsze problemy wynikające z zapchanego filtra to:
●    niepełne odwirowanie odzieży;
●    woda zalegająca na dnie bębna;
●    nieprzyjemny zapach.

Każdy z tych problemów może być sygnałem, że warto spróbować oczyścić filtr. Jeśli zrobisz to samodzielnie, zgodnie z instrukcją opisaną w tym poradniku, z dużą dozą prawdopodobieństwa pralka zacznie znowu prawidłowo działać. A ty oszczędzisz na wizycie fachowca! Gdy oczyszczenie filtra nie pomoże, rozważ konsultację z ekspertem.

Już wiesz, jak wyczyścić filtr w pralce


Dobrze wiedzieć, jak oczyścić filtr w pralce, i wykorzystywać te zasady w praktyce. Pamiętaj jednak, że na tym konserwacja urządzenia się nie kończy! Oprócz filtra należy regularnie czyścić szuflady na detergenty, uszczelki, a także wnętrze bębna. Jeśli pralka ma po kilku latach pracować wciąż tak samo efektywnie jak w dniu zakupu, takie rutynowe zabiegi będą niezbędne!


Przeczytaj także:

  1. Pralki wąskie ładowane od przodu – ranking
  2. Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów=
  3. Cicha pralka – jaką kupić? Ile powinna mieć decybeli?
  4. Myjki parowe – ranking.

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne