MM logo red

Złóż zamówienie do godz. 20:00, a dostawę kurierem otrzymasz już jutro ZA DARMO!

 

Nie ma opisu obrazu

Jaki program w zmywarce jest najoszczędniejszy? Czy warto zmywać w trybie ECO?

Nie ma opisu obrazu

Jaki program w zmywarce jest najoszczędniejszy? Oczywiście – program eco! Czy zawsze warto go używać, czy są jednak sytuacje, gdy lepiej skorzystać z innych ustawień? Wyjaśniamy, czym się charakteryzuje tryb eco w zmywarce, i kiedy należy go wybierać!

Program eco w zmywarce – co to jest?

 

Wszystkie zmywarki – do zabudowy i wolnostojące – usuwają zabrudzenia, korzystając z wielu różnych programów. W zależności od wybranej opcji inna będzie np. temperatura wody i jej zużycie, a także długość suszenia naczyń. Intensywność zmywania wpływa na zużycie prądu i – co za tym idzie – wysokość comiesięcznych rachunków za energię. Wybierając odpowiedni program, można kontrolować domowe wydatki. To inaczej niż w przypadku wielu sprzętów kuchennych, z lodówkami na czele, które działają bez przerwy, pobierając prąd przez cały dzień i noc.

 

Tryb eco w zmywarce działa tak, by zużywać mniej energii niż tryby standardowe. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu niskiej temperatury. W przypadku zwykłych programów woda nagrzewa się do 60-70 °C, a tryb eco oznacza najczęściej cykl w 50 °C. Oprócz tego zmywarka w ekonomicznym trybie zużywa mniej wody. Jeśli można umyć naczynia równie skutecznie, wykorzystując program eco w zmywarce, i dzięki temu płacić mniej, trudno nie zdecydować się na taką opcję. Nie ma jednak rozwiązań bez wad!

 

Pamiętaj, że zmywanie w niższej temperaturze będzie odpowiednie dla naczyń lekko i średnio zabrudzonych. W przypadku uporczywych plam i osadów, użycie oszczędnego programu może się okazać niewystarczające. Wkładając do kosza brytfannę z zaschniętym tłuszczem, nie będziesz mieć pewności, że po zakończeniu cyklu zawsze wyjmiesz idealnie czyste naczynie. Kolejnym mankamentem może być czas potrzebny na pozbycie się zabrudzeń – zmywarka z programem eco pracuje dłużej.

Ile trwa tryb eco w zmywarce?

 

Oszczędne zmywanie zajmuje więcej czasu niż usuwanie zabrudzeń przy użyciu pozostałych programów. Można się spodziewać, że tryb eco w zmywarce potrwa od trzech do czterech godzin. Pewnie nie zawsze masz tak dużo czasu, by czekać na czyste naczynia. Zwłaszcza jeśli zlew jest pełen brudnych talerzy i chcesz za chwilę uruchomić następną turę. Przyznasz chyba, że czas może mieć duże znaczenie, więc gdy wiesz, ile trwa tryb eco w zmywarce, możesz już nie patrzeć na to rozwiązanie z równie wielkim entuzjazmem, co wcześniej.

Nie ma opisu obrazu

Zmywarka z programem eco – czy zawsze się opłaca?

 

Na pytanie, czy program eco w zmywarce jest oszczędny, odpowiedź zawsze brzmi – zdecydowanie tak! Nie musi to jednak oznaczać, że za każdym razem będzie dokładnie tym, czego potrzebujesz. Program ekologiczny to dobre rozwiązania do standardowych zastosowań – czyszczenia sztućców, kubków, szklanek, zastawy. W przypadku tłustych plam czy przypalonych naczyń niska temperatura to za mało, by pozbyć się uporczywych zabrudzeń.

 

Warto również zaznaczyć, że czasami najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie program szybki. Zajmuje mniej czasu i także zużywa niewiele energii – nadaje się jednak wyłącznie do lekkich zabrudzeń. Zwróć też uwagę, że często nie suszy naczyń do końca. Może się okazać, że po zakończeniu cyklu potrzebne będzie ręczne wytarcie wszystkich rzeczy wyjętych ze zmywarki.

Nie tylko tryb eco w zmywarce. Inne sposoby na oszczędne zmywanie naczyń

 

Czy zawsze należy patrzeć wyłącznie na to, jaki program w zmywarce jest najoszczędniejszy? W poprzednim akapicie wyjaśniliśmy, że to zależy od różnych czynników. Tryb eco w zmywarce to tylko jeden ze sposobów na oszczędność. Są także inne metody na obniżenie rachunków za zmywanie. Jakie?

  • Wybierz zmywarkę z wysoką klasą energetyczną – zacznij od podstaw, czyli zakupu odpowiedniej zmywarki. Wybierając model o klasie energetycznej A, B lub C, praktycznie zawsze oszczędzisz energię, niezależnie od zastosowanego trybu. Zwróć uwagę na sprzęt o najwyższej klasie A – taki, jak Miele G 7410 SCi AutoDos – czy B, np. marki Beko. Wśród propozycji czołowych producentów znajdziesz sporo wartych uwagi urządzeń o klasie energetycznej C – do bestsellerów można zaliczyć Whirlpool WFC 3C42 P X oraz Samsung DW60A8050FS/EO
  • Dopasuj ustawienia do zawartości – nie warto włączać zmywarki, gdy jest praktycznie pusta. Jeśli tylko możesz, załaduj urządzenie do pełna. Jeśli oferuje takie programy, możesz uruchomić połowę wsadu albo zmywanie strefowe, w wybranej części komory (górny lub dolny kosz). Większość nowoczesnych zmywarek ułatwia automatyzację takich procesów dzięki wbudowanym sensorom. Sprzęt sam rozpoznaje ilość naczyń i stopień zabrudzenia, dobierając odpowiednie parametry. Sprawdź też, co można myć w zmywarce, a jakie przedmioty lepiej myć ręczenie. 
  • Opłucz naczynia przed włożeniem do zmywarki – usunięcie resztek jedzenia, jeszcze zanim talerz trafi do zmywarki, będzie dużym ułatwieniem. Co więcej, niepotrzebne drobiny nie zapchają filtra i innych elementów. 
  • Regularnie myj zmywarkę! Zalegające resztki pokarmu sprawiają, że zmywarka z programem eco nie będzie działać z pełną efektywnością. Odpadki mogą zapchać filtr oraz dysze odpowiedzialne za spryskiwanie naczyń wodą pod wysokim ciśnieniem. Chcąc uniknąć takich kłopotów, lepiej regularnie uruchamiać program czyszczący z użyciem specjalnych detergentów do zmywarek (zobacz listę dodatków do zmywarek, w które warto się zaopatrzyć) albo wybrać którąś z domowych metod – np. czyszczenie zmywarki octem, kwaskiem cytrynowym lub sodą oczyszczoną. 

Czy program eco w zmywarce jest oszczędny? Podsumowanie

 

Nie ma wątpliwości co do tego, jaki program w zmywarce jest najoszczędniejszy. Tryb eco stworzono po to, by oszczędzać pieniądze i ograniczyć marnowanie energii oraz wody. Dlatego warto regularnie go stosować, pod warunkiem, że robi się to zgodnie z przeznaczeniem. Do lekkich i średnich zabrudzeń taki program będzie dobrym wyborem. Na trudniejsze zanieczyszczenia warto mieć w zanadrzu inne, bardziej intensywne programy o większej skuteczności!

 

Przeczytaj również:

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne