MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak uchronić się przed kradzieżą drogiego sprzętu i kradzieżą tożsamości?

Nie ma opisu obrazu

Jak uchronić się przed kradzieżą laptopa i danych? Kradzież komputera przenośnego to coś więcej niż tylko utrata drogiego sprzętu. Często znacznie większą wartość mają zgromadzone tam dane, zarówno w sensie biznesowym (poufne dane), jak również wartości sentymentalnej (rodzinne zdjęcia, filmy). Często spersonalizowany laptop to także łatwy dostęp do naszych danych osobowych, bankowości elektronicznej, haseł do logowania… Dowiedz się, jak się zabezpieczyć przed kradzieżą laptopa i danych!

Fizyczne zabezpieczenie przed kradzieżą

Jednym z dobrze znanych zabezpieczeń antykradzieżowych jest stalowa linka – tak zwane Kensington lock. Linka działa podobnie, jak zabezpieczenia tego typu dla rowerzystów. Laptop możemy przytwierdzić do blatu, krzesła czy innego stałego elementu, który uniemożliwi wyniesienie komputera lub zrzucenie ze stolika. Aby uwolnić blokadę, używa się albo kluczyka albo zamka szyfrowego. Linka zamykana na kod to najskuteczniejsze zabezpieczenie, które sprawia, że złodzieje nie chcą podejmować ryzyka i raczej szukają łatwiejszego łupu. Jest to zatem skuteczna metoda na zabezpieczenie sprzętu, gdy korzystamy z niego w przestrzeni publicznej. Niektóre linki posiadają nawet alarm dźwiękowy  w postaci syreny, której nie sposób nie usłyszeć.

O bezpieczeństwie dobrze jest myśleć także podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce z laptopem. Tu pojawia się dylemat, czy aby na pewno torba na laptop jest bezpieczna. Dedykowane torby są wygodne i poręczne, ale potrafią zwracać uwagę, ponieważ wyraźnie sygnalizują co się w nich znajduje. Dyskretniejszym rozwiązaniem są pewnie plecaki, bo złodziej nigdy nie ma pewności, co się w nich znajduje. Plecaki wyglądające na zwykłe miejskie czy turystyczne, często mają specjalną kieszeń na komputer oraz kable, a przy tym – nie rzucają się w oczy. Jeśli jednak jesteśmy przekonani do torby, dodatkowe bezpieczeństwo zapewni zamknięcie na szyfr. Dzięki niemu, torba wyrwana z ręki czy porwana z tylnego siedzenia samochodu, nie zostanie tak łatwo otwarta, więc będziemy mogli działać, nim przestępca dostanie się do komputera i zdoła go uruchomić.

Oprogramowanie antykradzieżowe

Oprócz fizycznych zabezpieczeń w razie czego pozostaje także szeroki zakres oprogramowania. Jedną z najpopularniejszych technologii antykradzieżowych jest opracowany przez Intel system Anti-Theft. Podstawą jego działania jest monitorowanie zachowań użytkownika w poszukiwaniu anomalii. Sygnałem ostrzegawczym są nieudane próby logowania, wydłużony czas logowania czy nieregularne połączenia z wyznaczonym serwerem. Gdy pojawi się taka podejrzana aktywność, blokowany jest dostęp do systemu operacyjnego i nie jest możliwe uruchomienie żadnego programu. Anti-Theft działa zatem samoistnie, jeszcze zanim zauważymy kradzież i gdziekolwiek to zgłosimy. Na tym jednak nie koniec, bo jest też wiele aplikacji rozszerzających działanie Anti-Theft. Dodatkowe funkcje mogą obejmować automatyczne szyfrowanie zawartości dysków czy śledzenie lokalizacji, w której znajduje się skradzione urządzenie. Wspomniany system doczekał się zresztą wielu naśladowców – część z nich bezpłatnych – kompatybilnych z różnymi. Ciekawą aplikacją jest na przykład Prey. Umożliwia ona zablokowanie sprzętu, wyświetlanie na ekranie ułożonego przez siebie komunikatu, a nawet zrobienie zdjęcia złodziejowi za pomocą kamerki internetowej. Dużą część z tych akcji można wykonać bez konieczności łączenia się z internetem. Poza tym, dostępny jest także cały arsenał narzędzi utrudniających życie złodziejom, gdy tylko ci będą na tyle nieostrożni by za pośrednictwem skradzionego laptopa podłączyć się do sieci. W tym miejscu warto wymienić oprogramowanie takie, jak Computrace Complete, Inspice Trace czy Laptop Tracker.

Kradzież tożsamości

Kiedyś podszycie się pod inną osobę wymagało stworzenia fikcyjnych dokumentów. Dziś wystarczy przejąć cyfrowe dane w postaci loginów, haseł, numerów PIN czy numerów kart kredytowych. Najlepszym zabezpieczeniem przed wszelkiego rodzaju oszustwami i wyłudzeniem danych jest oczywiście program antywirusowy. I tu warto pamiętać o tym, że oprócz zabezpieczenia komputera osobistego, można też pomyśleć o instalacji na urządzeniu mobilnym (na przykład Kaspersky dla urządzeń z Androidem). Oprócz tego, niezwykle ważny jest rozsądek i zasada ograniczonego zaufania. Hasła do komputera czy do poczty należy regularnie zmieniać, nie zapisywać ich w widocznym miejscu i absolutnie nie podawać do wiadomości osób trzecich. Jeśli to możliwe, należy wstrzymać się ze wszystkimi transakcjami i innymi poufnymi działaniami w przestrzeni publicznej, a już w szczególności z wykorzystaniem publicznych sieci Wi-Fi z nieznanego źródła. Gdy korzystamy z komputera gdzieś, gdzie przebywa dużo osób, mogących patrzeć nam przez ramię, nieocenioną pomocą jest filtr prywatności. Specjalnie zaciemniona powłoka na ekran sprawia, że podczas gdy użytkownik widzi wszystko normalnie, osoby patrzące z większej odległości, z boku lub pod innym kątem, nie widzą, co jest wyświetlone. Listę ostrożnych zachowań należy uzupełnić o blokowanie komputera za każdym razem, gdy od niego odchodzimy (choćby na 30 sekund!), a także korzystanie z czytnika linii papilarnych, jeśli posiadany model dysponuje takim zabezpieczeniem.

Nie ma opisu obrazu

Jak dochodzić swoich praw?

Nawet najbardziej wyszukane i kosztowe metody na zapewniają 100% bezpieczeństwa. Złodzieje uczą się na błędach i znajdują różne sposoby, żeby radzić sobie z zabezpieczeniami. Żeby mieć jakąkolwiek szansę na odzyskanie swojej własności, należy pamiętać o obowiązku przechowywania wszystkich dokumentów, jakie otrzymaliśmy przy zakupie. Ważne jest zachowanie dowodu zakupu notebooka i jego karty gwarancyjnej – nawet po upływie okresu obowiązywania gwarancji. Powinniśmy także znać numer seryjny kupionego przez nas modelu. Najczęściej znajdziemy go na obudowie.

Wykrywalność takich przestępstw związanych z kradzieżą sprzętu komputerowego jest ograniczona, podobnie jak szansa na odzyskanie utraconego mienia. Niekiedy jedynym zadośćuczynieniem może być odszkodowanie od ubezpieczyciela. Dlatego, w przypadku zakupu kosztownego laptopa, dobrym pomysłem jest zainwestowanie w polisę, która obejmuje też kradzież. Nie trzeba daleko szukać takich pakietów MediaMarkt oferuje usługę ubezpieczenia sprzętu.

Okazja czyni złodzieja, dlatego wciąż najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów jest nieprowokowanie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. W razie czego jednak warto zabezpieczyć się na różne sposoby. Antywirus w komputerze jest absolutną podstawą, natomiast dodatkowe oprogramowanie, fizyczne zabezpieczenia czy polisa, to już dodatki. Czy będą potrzebne? To zależy w głównej mierze od ceny urządzenia. W końcu nie ma większego sensu, aby koszty zabezpieczeń przewyższały koszty sprzętu.

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne