Suszarka czy pralko-suszarka? Co lepiej wybrać?
Dobrze zacząć od przyjrzenia się plusom i minusom obu rozwiązań. Zastanawiasz się, czy lepsza będzie pralko-suszarka razem czy osobno? Zobacz, co sprawdzi się w twoim przypadku!
Pralko-suszarka to dobry zakup, ponieważ:
● kupujesz jedno uniwersalne urządzenie, więc koszt zakupu jest znacznie mniejszy niż przy dwóch osobnych sprzętach;
● zajmuje tyle samo miejsca, co zwykła pralka.
Mając na uwadze zalety, trzeba jednak mieć świadomość pewnych ograniczeń. W związku z tym, że pralki i suszarki mają nieco inną konstrukcję bębna, musisz pamiętać, że pralko-suszarka jest kompromisem między dwoma urządzeniami. Dlatego jako uniwersalny sprzęt często pracuje z trochę mniejszą wydajnością, a przy tym cechuje się niższą klasą energetyczną. Poza tym maksymalna pojemność przy praniu i suszeniu się różni. W związku z tym w specyfikacji maksymalny wsad określony jest za pomocą dwóch liczb – jedna dotyczy prania, druga suszenia. Zatem nie należy się dziwić, że gdy upierzesz pełny bęben, nie uda się od razu wysuszyć wszystkich ubrań, a jedynie ich część.
Pralka i suszarka do prania, jako osobne urządzenia, to uzasadniony wybór, gdy:
● chcesz mieć sprzęt najwyższej jakości i możesz sobie pozwolić na większy wydatek;
● zależy ci na tym, żeby pranie i suszenie dwóch wsadów mogło odbywać się jednocześnie;
● masz dużą łazienkę lub osobne pomieszczenie gospodarcze.
Osobne sprzęty to większa niezależność. Suszarka umożliwia suszenie prania, podczas gdy kolejna partia już pierze się w pralce. Ze względu na tego rodzaju wygodę inwestycja może się opłacić. Pralka i suszarka osobno generują mniejsze koszty związane ze zużyciem wody i energii elektrycznej.
Szczególnie widoczna jest różnica w zużyciu wody. Pralko-suszarka wykorzystują ją podczas cyklu dwukrotnie. Początkowo pierze cały załadunek, odwirowuje i odpompowuje wodę do kanalizacji. To jednak nie koniec. Woda potrzebna jest także w procesie suszenia, żeby móc schłodzić rozgrzane elementy. Zwykłe suszarki bębnowe, zwłaszcza te kondensacyjne, nie pobierają wody w trakcie procesu suszenia. Woda, która jest wypompowywana z prania w procesie odwirowywania, pozostaje w urządzeniu. Na końcu cyklu jest usuwana poprzez zintegrowany system zbierania wilgoci, np. do pojemnika, który opróżniasz.
A co w sytuacji, gdy chcesz wybrać dwa urządzenia, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca w pomieszczeniu, żeby sprzęty stały obok siebie? Mogą stać jedno na drugim – pod warunkiem, że będą połączone specjalnym łącznikiem.
Firma Samsung poszła nawet o krok dalej. Pralka i suszarka mogą być ze sobą połączone nie tylko w sensie dosłownym, gdy jeden sprzęt stoi na drugim. Najnowsze technologie umożliwiają także przesyłanie informacji między urządzeniami. Gdy uruchomisz pranie, suszarka już wie, jakie tkaniny zostały wrzucone do bębna. Kiedy przełożysz zawartość do suszarki, program zostanie dobrany automatycznie. Szukaj modeli z funkcją Samsung AI Control.