MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Programy prania w pralce – jaki wybrać? Lista programów

Nie ma opisu obrazu

Tkaniny, ręczniki firanki... Jaki program prania wybrać? Mnogość ustawień i funkcji oraz coraz lepsze detergenty sprawiają, że nie ma takich plam, których trzeba się obawiać. Dobrze wiedzieć, jakie są programy w pralce, aby wybierać najbardziej korzystny. Poznaj korzystne i ekologiczne programy w pralce!

Pranie kolorowe i pranie białe – jaki program?

 

Przy szykowaniu ubrań do prania, ważna jest oczywiście selekcja (osobno białe i kolorowe), a także wybór właściwych detergentów (do prania białych tkanin, do kolorowych lub uniwersalne). Nie bez znaczenia pozostaje także wybór właściwego programu. Miks kolorowych ubrań zazwyczaj pierze się, korzystając z jednego ze standardowych programów o takich nazwach, jak „pranie codzienne” albo „bawełna”. Jeśli mamy w swojej garderobie duży wybór ubrań w kolorze czarnym czy ciemnogranatowym, dobrze jest prać je osobno, aby uniknąć odbarwienia. Tutaj może być przydatny program „ciemne kolory”. Program „białe” będzie najlepszy do jasnych ubrań – jak sama nazwa wskazuje – białych, ale też kremowych czy jasnobeżowych.

 

Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na specjalne programy do prania innych rzeczy niż ubrania, które nosimy na co dzień. W końcu do pralki można wrzucić też:

•  pościel,

•  zasłony i firany,

•  koce, narzuty i śpiwory.

 

Zdecydowana większość pralek ma programy przeznaczone do pościeli. Czasem też może pojawić się program przeznaczony ogólnie do tkanin o większych gabarytach.

Pralka i smartfon – dobrana para!

 

Zarządzanie urządzeniami z poziomu smartfona to wygodne rozwiązanie. Może to potwierdzić każdy, kto w ten sposób sterował telewizorem albo domowymi głośnikami. Telefon można parować także z pralką. W jaki sposób konkretnie to się odbywa? Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie technologii Smart Thing, znanej ze sprzętów matki LG. Funkcja pozwala pobrać na smartfona nowe programy prania. Następnie, wystarczy dotknąć symbolu Tag On NFC, aby zainstalować program w pralce. Pamięć mieści 20 pozycji, z coroczną ich aktualizacją. W ten sposób, oprogramowanie w pralce nie jest ograniczone do tego, co było dostępne w dniu zakupu, programy stale mogą ewoluować. Dodatkowo dostępna jest także funkcja inteligentnej diagnostyki, która diagnozuje zagrożenia i podaje rozwiązania w aplikacji na ekranie smartfona. Choć może brzmieć jak niezwykle zaawansowana technologia, pralki działające ze smartfonem są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Pralki współpracujące ze smartfonami to jeden z wielu przykładów praktycznego zastosowania tak zwanego internetu rzeczy (Internet of Things). W najbliższej przyszłości prawdopodobnie będzie rosła liczba urządzeń połączonych za pomocą sieci, które będziemy obsługiwać z poziomu aplikacji. Szybsze przesyłanie danych i stabilne połączenie wielu sprzętów jednocześnie to jedno z kluczowych zadań, w jakich ma pomóc technologia 5G.

Warto pamiętać, że technologia wciąż idzie do przodu. Ściągane przez sieć nowe programy prania czy uruchomienie pralki z poziomu aplikacji to coś, co już coraz rzadziej kogoś dziwi. Obecnie, urządzenia mogą też coraz częściej korzystać też z algorytmów sztucznej inteligencji. Nowoczesna pralka dodatkowo może zapamiętywać wybierane przez Ciebie cykle i funkcje, by dostosowywać najlepsze ustawienia do Twojego stylu życia czy pogody. Dodatkowo, podpowie również, jaki wybrać program suszenia w oparciu o miniony cykl prania. Tak właśnie działa pralka SAMSUNG WW90T634DLH/S6, wyposażona w inteligentny panel AI Control.

Jak dołożyć pranie po uruchomieniu pralki?

 

Gdy włączymy już pranie, nagle odnajdują się kolejne ubrania wymagające odświeżenia albo, jak na złość, oblewamy sosem ulubioną koszulę, którą planowaliśmy założyć jutro. Takie sytuacje to codzienność, więc producenci postanowili coś z tym zrobić. Już jakiś czas temu zrobiło się głośno o pralkach Samsung z technologią Add Wash. Bardzo łatwo było je poznać, ponieważ dodatkowy, mały otwór do dorzucania prania, zdecydowanie rzucał się w oczy. Add Wash to efektowna technologia, ale są też inne sposoby na dodawanie prania, bez czekania na koniec aktualnie uruchomionego programu. Zamiast dodatkowych drzwi, wystarczy możliwość zrobienia pauzy i odblokowania drzwi. W wielu pralkach można przerwać program i uzyskać dostęp do bębna w ciągu kilku sekund, a po dorzuceniu ubrań (na dowolnym etapie danego cyklu prania)  – wrócić do ostatnio wykonywanej czynności.

Świeże pranie nawet kilka godzin po wyjęciu z bębna – tak, to możliwe!

 

Jak powszechnie wiadomo, pranie należy rozwiesić zaraz po wyjęciu go z bębna po zakończeniu danego programu. Tyle teorii, ale rzeczywistość bywa różna. W końcu nie zawsze jesteśmy akurat w domu, gdy pralka pierze, i mamy czas, żeby zaprzątać sobie tym głowę. Często jednak bywa inaczej. Standardem jest funkcja opóźnionego startu, która pozwala uruchomić program o konkretnej godzinie. Potem pranie tylko czeka, aż wrócimy do domu. Rzecz w tym, że gdy czeka wewnątrz bębna zbyt długo, wyjmiemy pogniecione ubrania, które na dodatek wcale nie muszą przyjemnie pachnieć. Na szczęście, i na to znalazł się odpowiedni program prania, jak technologia Fresh Care+ w pralkach Whirlpool. Dzięki temu, świeżość w takich pralkach utrzymuje się nawet sześć godzin po zakończeniu ostatniego programu.

A co z nadmiarem zagnieceń? Gdy często pierzemy koszule albo pościel, to realny problem. Bo cóż z tego, że pralka szybko upora się z plamami, skoro w następnej kolejności zmarnujemy wiele godzin na prasowanie? Najlepszy sposób na pogniecioną tkaninę to para wodna. Natomiast warto wiedzieć, że wcale nie musi pochodzić z żelazka lub generatora pary. Równie dobrze, ubranie można potraktować gorącym powietrzem, jeszcze zanim wyjmiemy je z pralki. Zbawienie dla eleganckich czy często przebierających się osób to programy parowe o różnych nazwach. Przykładowo, w pralkach Amica, funkcja nazywa się Steam Touch i pozwala zredukować liczbę zagnieceń o 70% -  i co za tym idzie - zaoszczędzić cenny czas. Podobnie działa to w przypadku prostej i niedrogiej pralce Beko WUE8622WBPSE – tutaj analogiczny program ma nazwę Steam Cure. Łatwiejsze prasowanie ułatwi także pralka HAIER i-Pro 7 HW80-B14979 z programem Easy Iron.

Programy w pralce do prania w niskiej temperaturze

 

Na zużycie energii w pralce składa się wiele różnych funkcji. Oprócz wprawiania bębna w ruch, wiele prądu pochłania też podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury. A zatem pranie w niskiej temperaturze to mniejsze zużycie energii i oszczędność. Wiele osób ma jednak złe doświadczenia, ponieważ do tej pory uporczywe plamy udawało się usuwać głównie w bardzo ciepłej wodzie. Używanie wysokich temperatur do prania to nie tylko rozrzutność, ale też większa szansa na zniszczenie delikatnych tkanin. Odpowiedzią na te problemy jest technologia Eco Bubble. Na samym początku cyklu prania z połączenia detergentu, wody i powietrza tworzy się aktywna piana, głęboko wnikająca w tkaniny. Pozwala to efektywnie usunąć zabrudzenia, jednocześnie chroniąc kolor i fakturę ubrań. Niedroga pralka wykorzystująca taką funkcję to na przykład SAMSUNG WW80TA026AE/EO Ecobubble.

 

Dobra pralka powinna być cicha. Jeśli chcemy przeprać szybko ubrania, nie budząc przy tym sąsiadów, to głośność pracy także jest bardzo ważna – szczególnie w nowym budownictwie, gdzie często ściany są cienkie i wszystko słychać. Z myślą o takich potrzebach, stworzono takie rozwiązania, jak pralka WHIRLPOOL W6X W845WB EE Supreme SilenceTo najcichsza pralka na rynku, która ma silnik ZEN i dźwiękoszczelne panele. Super ciche pranie generuje hałas tylko 65 dB!

Jaki szybki i ekologiczny program prania wybrać?

 

Im krócej pralka pierze, tym lepiej, zwłaszcza, jeśli chcemy zrobić pranie przed wyjściem z domu lub puścić kilka cykli prania, bo właśnie wróciliśmy z całą rodziną z dwutygodniowych wakacji. Dlatego producenci ścigają się ze sobą, oferując jak najkrótsze trwanie programu szybkiego. Rezultaty robią wrażenie. Druga kwestia to zużycie wody i energii elektrycznej. Pralka, podobnie jak lodówka, jest używana bardzo często, więc zwrócenie uwagi na jej klasę energetyczną jest naprawdę ważne i może mieć duży wpływ na wysokość rachunków. Jednak oprócz wyboru odpowiedniego modelu pralki, można także wybierać konkretne ekologiczne programy. W praktyce, oznaczają one niższe temperatury (bo mnóstwo prądu poświęca się na podgrzanie wody) oraz wolniejsze obroty. Oprócz tego, w pralkach znajdziemy jeszcze bardzo wiele wyspecjalizowanych, oryginalnych programów, przeznaczonych do różnych potrzeb. Jednym z liderów w tej dziedzinie jest marka Beko. Kupując pralkę tej firmy, dostaniemy program Pupil, (do skutecznego pozbywania się psiej lub kociej sierści), specjalny program przeznaczony do parnia ubranek niemowlęcych, a nawet osobny program Dark Care, dedykowany tkaninom w ciemniejszych barwach.

Nowoczesne programy prania w pralce – jest w czym wybierać!

 

Podsumowując, nowoczesne pralki mają coraz więcej technologii zwiększających komfort użytkowania i obniżających koszty. Wszystkie te rozwiązania, można podzielić na kilka kategorii.

 

•  Łatwe zarządzenie pracą urządzenia – tu kluczową innowacją jest wykorzystanie smartfonów, także w kontekście ściągania nowych programów online, a nie tylko sterowania na odległość, co jest już zdecydowanie dłużej praktykowanym rozwiązaniem.

•  Dla zapominalskich – Fresh Care+ oraz Add Wash i inne technologie umożliwiające dodawanie odzieży po włączeniu pralki. Nie szkodzi, że zapomnimy o razu rozwiesić prania albo nie wszystko umieścimy w bębnie. Dobra pralka wybacza te drobne błędy i nie generuje problemów.

•  Do wszelkich specyficznych, niestandardowych potrzeb – w tym miejscu warto wymienić programy prania krótkiego (nie są dla każdego niezbędne), a także programy dopasowane do dzieci, alergików, czy opiekunów zwierząt domowych. Na tym jednak nie koniec, bo jak pisaliśmy wcześniej, są programy do ciemnych ubrań, tak samo jak do dżinsowych.Czy w przyszłości należy spodziewać się takich rozwiązań jako standardu? Prawdopodobnie tak. Takie technologie mogą się upowszechnić, podobnie jak automatyzacja wagowa czy automatyczne dozowanie detergentu. Kiedyś nowinka – dziś codzienność. Jednak, aby już teraz cieszyć się komfortem, warto myśleć nie tylko o tym, jaki program prania wybrać, ale przede wszystkim, jakie kupić urządzenie, aby najciekawsze programy były u nas dostępne.

Na koniec jeszcze warto wspomnieć o kosztach prania. Żeby korzystanie z urządzenia się opłacało, pralka powinna mieć też dobrą klasę energetyczną, czyli zużywać mało energii. Warto pamiętać, że od 2021 roku obowiązują nowe klasy energetyczne dla urządzeń AGD, które są zdecydowanie bardziej restrykcyjne niż poprzednia klasyfikacja. Dodatkowo, pamiętając o oszczędzaniu, można do lekko zabrudzonych ubrań używać programu Eco, zamiast standardowego programu do prania – pomoże to również zadbać nie tylko o naszą kieszeń i wysokość rachunków za prąd, ale też o środowisko naturalne.

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne