MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Cicha lodówka – ranking. Jaki poziom hałasu wybrać?

Nie ma opisu obrazu

Potrzebna ci cicha lodówka? Zobacz listę najlepszych urządzeń. Prezentujemy najcichsze lodówki na rynku i podpowiadamy, którą warto wybrać. Wymień głośną lodówkę na lepszy model i śpij spokojnie!

Poziom hałasu lodówki – dlaczego jest ważny?

Kupując lodówkę do kuchni, zwracasz uwagę na wiele elementów. Przede wszystkim – na wymiary i pojemność, ale również kolorystykę – jeśli chcesz być konsekwentny, wybierając kolor wszystkich sprzętów. Ważnym parametrem jest także klasa energetyczna urządzenia. Standardem w nowoczesnych lodówkach jest system No Frost, który sprawia, że nie zbiera się szron i lodówki nie trzeba regularnie rozmrażać.

Bardzo często zapomina się jednak o dość kluczowym aspekcie, jakim jest poziom hałasu lodówki. W przeciwieństwie do odkurzacza czy blendera lodówka jest sprzętem, który pracuje praktycznie non stop. Uzasadnione jest zatem zwrócenie uwagi na to, jak głośno działa. Na rynku jest sporo cichych lodówek – do zabudowy i nie tylko. Co warto o nich
wiedzieć? Podpowiadamy w tym artykule oraz przedstawiamy ranking urządzeń.

Ciche lodówki – ranking 2024

W naszym zestawieniu skupiliśmy się na lodówkach wolnostojących, Jeśli potrzebna ci cicha lodówka do zabudowy, możesz poszukać odpowiedniego modelu w rankingu lodówek do zabudowy. Warto jednak pamiętać, że zabudowana lodówka zazwyczaj i tak jest cicha, ponieważ część dźwięków skutecznie tłumią grubsze ścianki, za którymi kryje się sprzęt.

Miejsce 1.: lodówka Samsung Bespoke RB38C7B5DB1/EF

Plusy:

  • możliwość wymiany panelu,
  • SpaceMax – cienkie ścianki
  • odpowiednia wilgotność (szuflada Humidity Fresh+),
  • składana półka.

Ranking otwiera lodówka Samsung Bespoke RB38C7B5DB1/EF. Generowany przez nią poziom hałasu to jedynie 35 dB. Jednak nie tylko z tego powodu jest bardzo popularna. Jej największy atut to modułowa konstrukcja z wymiennymi panelami przednimi. Przednią część obudowy można zdementować i wymienić na wersję w innym kolorze. Dzięki temu rozwiązaniu można odmienić kuchnię… nie wymieniając sprzętu! Samsung ma w ofercie różne fronty z metalu oraz za szkła o rozmaitej kolorystyce. Sam wybierz, czy wolisz elegancki granat, głęboką czerń czy satynowy beż. Cicha lodówka Samsung jest przy tym dość tania w eksploatacji: 108 kWh zużywanej energii na rok oznacza, że sprzęt ma klasę energetyczną A – dziś to wyjątkowa rzadkość! Przy niewielkich wymiarach zewnętrznych lodówka Samsung jest bardzo pojemna. Aż 276 l w chłodziarce i 114 l w zamrażalniku to zasługa cienkich ścian wykonanych w technologii Space Max. Lodówka przypadnie ci do gustu, jeśli lubisz przechowywać dużo warzyw i owoców. Produkty dłużej pozostaną świeże, jeśli włożysz je do szuflady Humidity Fresh+ z regulowanym poziomem wilgotności. Możesz też szybko chłodzić i mrozić produkty, korzystając z funkcji Power Cool i Power Freeze.

Miejsce 2.: lodówka Whirlpool W7X 83T KS 2

Plusy:

  • czujniki Szósty Zmysł,
  • wygodne sterowanie na zewnętrznym panelu.

To najcichsza lodówka w naszym rankingu. Emituje hałas wynoszący 34 dB. Mimo to w rankingu znajduje się na drugim miejscu. Na pewno nie jest tak bardzo energooszczędna jak Samsung. 201 kWh na rok – klasa energetyczna D. W porównaniu z Samsung BeSpoke sprzęt Whirlpool ma także trochę mniejszą pojemność – 231 l w chłodziarce i 104 l w zamrażarce. Ważną zaletą jest dostęp do nowoczesnych funkcji – szybkiego chłodzenia i zamrażania, alarm wysokiej temperatury albo czujniki Szósty Zmysł automatycznie obniżające temperaturę w lodówce po włożeniu nowych produktów. Bardzo komfortowe jest zmienianie ustawień lodówki – dotykowy panel znajduje się na zewnątrz, więc nie ma potrzeby, by otwierać drzwi i wpuszczać ciepłe powietrze do środka.

Miejsce 3.: lodówka LG GBB72SWUGN

Plusy:

  • odpowiednia wilgotność (Fresh Balancer),
  • niskie różnice temperatury (Multi Air Flow),
  • składana półka.

Następna propozycja to lodówka LG GBB72SWUGN. Tworzy hałas o natężeniu do 35 dB, więc jest równie cicha jak Samsung. Zużycie energii dochodzące do 215 kWh na rok oznacza, że ma klasę energetyczną D. Czym się wyróżnia? Na plus przemawia technologia Fresh Balancer regulująca poziom wilgotności, aby produkty dłużej pozostawały świeże. Na pochwały zasługuje także system cyrkulacji powietrza Multi Air Flow, który skutecznie niweluje niewielkie różnice temperatury – powstające na przykład przy otwieraniu drzwi i dokładaniu nowych produktów. Cicha lodówka LG to dobry wybór dla każdego!

Miejsce 4.: lodówka Beko B5RCNA405ZXBR

Plusy:

  • system naświetlania HarvestFresh,
  • mniej brzydkich zapachów dzięki FreshGuard,
  • dobra cena,
  • składana półka na butelki.

Następna lodówka, która generuje hałas do 35 dB i ma klasę energetyczną D. Pod względem wymiarów przypomina modele Samsunga i Whirlpoola, a jej pojemność to 249 l w chłodziarce oraz 106 l w zamrażalniku. Ważnym wyróżnikiem jest system HarvestFresh, czyli funkcja polegająca na emitowaniu kolorowego światła imitującego różne pory dnia. Ciekawym rozwiązaniem jest także składana półka na butelki. Miłośników przetworów ucieszy też funkcja szybkiego mrożenia oraz FreshGuard, czyli samoczyszczący się system odświeżania powietrza i pozbywania się nieprzyjemnych zapachów. Cicha lodówka Beko B5RCNA405ZXBR to atrakcyjna propozycja w przystępnej cenie!

Miejsce 5.: lodówka Bosch KGN39AICT Serie 6

Plusy:

  • powłoka AntiFingerprint,
  • odpowiednia wilgotność (szuflada VitaFresh),
  • niskie różnice temperatury (Multi Air Flow),
  • wygodne sterowanie na zewnętrznym panelu,
  • kompatybilna z aplikacją Home Connect.

Ranking zamyka cicha lodówka Bosch KGN39AICT Serie 6. Poziom hałasu lodówki to tylko 35 dB, więc na pewno nie będzie ci przeszkadzać. 163 kWh zużywane rocznie to wynik zasługujący na klasę energetyczną C. W środku zmieścisz 260 l w chłodziarce oraz 103 l w zamrażarce. Lodówkę łatwo utrzymać w czystości – dzięki technologii AntiFingerprint na froncie nie będą zostawać tłuste odciski palców. Producent zadbał także o łatwe zarządzanie przestrzenią w środku – półki można swobodnie przesuwać, łączyć, składać i rozkładać, aby dopasować układ do aktualnych potrzeb. Inną wyróżniającą technologią jest metaliczna ściana MultiAirFlow ułatwiająca równomierne rozprowadzanie powietrza.

Jak poziom hałasu lodówki jest dopuszczalny?

W trakcie dnia, gdy stykasz się z wieloma innymi źródłami dźwięku, działanie lodówki jest niemal niezauważalne. Co innego w nocy, gdy generalnie panuje cisza, którą pracująca intensywnie chłodziarka może zakłócić. Kiedy będzie przeszkadzać? Najczęściej w sytuacji, gdy kuchnia znajduje się blisko sypialni. Szczególnie narażeni na niedogodności są ci, którzy śpią w pokoju połączonym z aneksem kuchennym. Głośna lodówka nie powinna jednak przeszkadzać w bardzo w dużym domu, zwłaszcza gdy kuchnia znajduje się na parterze, a sypialnie na piętrze.

Osobna kwestią jest, jak bardzo jesteś wyczulony na wszelkiego rodzaju hałasy i jak twardy masz sen. Niektórym osobom przeszkadzają pozornie ciche dźwięki, jak kapanie wody z kranu, inni potrafią spać przy włączonej muzyce i telewizji. Jest to kwestia bardzo subiektywna. Najcichsze lodówki generują hałas do 35 decybeli (dB). Właśnie takie modele zawarliśmy w naszym rankingu.

Czemu lodówka jest głośna?

Co tak naprawdę sprawia, że lodówka generuje hałas? Za niepożądane dźwięki odpowiada przede wszystkim wentylator. Jeśli jest uszkodzony, hałas może być większy niż standardowo. To jednak nie jest jedyną przyczyną kłopotów. Na głośność działania mogą wpływać także:

  • wypoziomowanie,
  • zużyta sprężarka,
  • w przypadku lodówek z wbudowaną kostkarką także osadzający się kamień, blokujący przepływ wody.

Dobrze jest zatem wykluczyć możliwość awarii, zanim pomyślisz o zakupie nowej, cichej lodówki, zwłaszcza jeśli poprzednia była nabyta stosunkowo niedawno. Jeśli poziom hałasu lodówki przekracza akceptowalny poziom, należy zacząć od próby naprawy.

Nie ma opisu obrazu

Jak sprawdzić, czy lodówka jest cicha?

Na szczęście to proste. Nie musisz wcale polegać na opinii sprzedawcy, czy szukać recenzji użytkowników. Producenci podają konkretne, mierzalne dane w specyfikacji urządzenia. Chcąc wybrać spośród dostępnych modeli jedynie ciche lodówki, powinieneś sprawdzić:

  • poziom hałasu – to konkretna wartość określona w decybelach (dB),
  • klasa emisji hałasu – to ranga w postaci przypisanej litery od A do G, która funkcjonuje analogicznie jak określanie klasy energetycznej urządzenia.

Cicha lodówka – podsumowanie

Najcichsza lodówka znacząco ułatwi życie. Dobrze jest zatem uwzględniać ten parametr, patrząc na specyfikację sprzętu, bo może mieć to większe znaczenie niż się wydaje. Cicha lodówka do zabudowy lub cicha lodówka wolnostojąca mogą naprawdę poprawić komfort życia.


Czytaj więcej