MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jaki telewizor do gier wybrać? Najlepsze TV gamingowe

Nie ma opisu obrazu

Jaki telewizor do gier wybrać? Telewizor dla gracza jest równie ważny, jak komputer czy konsola. Kompletując sprzęt gamingowy, w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na procesory, karty graficzne czy pamięć RAM, jednak ostatecznie chodzi o to, żeby obraz wyświetlić na ekranie. Poznaj najlepsze TV gamingowe!

Nie każdy telewizor jest odpowiednim wyborem dla gracza. Tani sprzęt wyświetli obraz niższej rozdzielczości, z mniejszą ilością szczegółów i mniej dokładnym odwzorowaniem barw czy detali. Animacje mogą się zacinać, może się też zdarzyć, że postać z gry nie nadąży za twoimi komendami z powodu opóźnienia sygnału. Unikniesz tego, decydując się na zakup telewizora gamingowego.

Telewizor gamingowy – co to znaczy?

 

Telewizor do gier różni się od zwykłego telewizora mniej więcej tym samym, czym monitor gamingowy od zwykłego monitora do pracy biurowej. Bardzo często monitory i telewizory dla graczy mają nawet te same funkcje. Model gamingowy to zatem nic innego, jak produkt o ulepszonej specyfikacji, bardziej kosztowny, z lepiej zoptymalizowanymi parametrami obrazu i dźwięku. Co więcej, najlepszy telewizor do gier ma także zastosowanie do wielu innych aktywności – oglądania filmów i seriali, odpalania klipów z YouTube’a czy prowadzenia telekonferencji na dużym ekranie.

Dawny podział świata gamingowego na gry komputerowe i telewizyjne nie obowiązuje od czasu, gdy posiadacze konsol i komputerów PC mają dostępne te same – poza wyjątkami – tytuły. Podobnie jest z TV do gier, które coraz bardziej przypominają dobry monitor. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dobrych TV do gier szukali nie tylko ci, którzy mają konsole PS5 albo Xbox Series, ale także grający na PC czy laptopach. Perspektywa oglądania dopracowanej grafiki nie na 32-calowym monitorze na biurku, tylko ponad 50-calowym TV zawieszonym na ścianie jest atrakcyjna dla każdego.

Jaki telewizor do gier wybrać? Najważniejsze parametry

 

Podstawowymi parametrami, które koniecznie trzeba sprawdzić przed kupnem telewizora dla gracza, są:

  • technologia wykonania matrycy;
  • rozdzielczość i częstotliwość odświeżania ekranu;
  • procesor i technologie gamingowe;
  • input lag – opóźnienie sygnału wejściowego;
  • HDMI 2.1 – port o dużej przepustowości;
  • funkcje trybu gry;
  • długość przekątnej.

Technologia wykonania ekranu telewizora do gier

 

W naszym rankingu proponujemy modele dość kosztowne. Ta cena wynika nie tylko z rozmiaru ekranu, lecz przede wszystkim z jakości zastosowanego w nich panelu. Pokazujemy matryce:

  • OLED – z pikselami niewymagającymi podświetlenia, niezależnie wyłączanymi, zapewniającymi najlepszą czerń i kontrast, najpełniejsze kolory – to rozwiązanie najbardziej kosztowne;
  • QLED – czyli LCD LED z dodatkową warstwą kropek kwantowych, zapewniających lepsze barwy i kontrast niż zwykłe podświetlenie matrycy LCD diodami LED – to rozwiązanie tańsze i bardzo skuteczne.
  • QLED Mini LED / Neo QLED – czyli QLED podświetlany rozmieszonymi równomiernie za ekranem pomniejszonymi diodami, zgrupowanymi w setki (a czasem nawet tysiące) sterowanych i wyłączanych niezależnie stref.

Kontrast i głębia kolorów mają znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy na ekranie wiele się dzieje, co w grach online może się często zdarzać. W walce z wieloma przeciwnikami albo podczas poszukiwania skarbów, pułapek czy ukrytych przejść każdy detal ma znaczenie. Bogata paleta barw i różne technologie optymalizacji obrazu zdecydowanie ułatwiają zadanie!

Rozdzielczość i częstotliwość odświeżania ekranu

 

Na rynku zdecydowanie dominują telewizory 4K i gry przeznaczone dla TV o tej rozdzielczości. To rozsądny wybór – choć w ramach ciekawostki pokazujemy też jeden model 8K, gotowy na nieodległą przyszłość. Parametrem, któremu należy się dokładniej przyjrzeć, jest częstotliwość odświeżania ekranu. To informacja o tym, jak często w ciągu sekundy może zmieniać się wyświetlany obraz. Konsole nowej generacji i mocne karty graficzne komputerów są w stanie wygenerować 120 kl./s. Aby odtwarzać gry w rozdzielczości 4K i 120 kl, potrzebujesz telewizora z matrycą 120 Hz i portem HDMI 2.1. I tylko takie trafiły do naszego zestawienia.

 

Input lag w telewizorze gamingowym

 

Zasadnicze znaczenie w telewizorze dla graczy ma wartość input lag, czyli opóźnienia sygnału z konsoli powstającego podczas jego przetwarzania przez telewizor – czas, jaki upływa od momentu dostarczenia danych do ich wyświetlenia. Bardzo dobry telewizor dla gracza powinien mieć input lag poniżej 20 ms, do 40 ms – dobry, do 70 ms – za przeciętny, powyżej zaś 70 ms – za niedostateczny. Producenci telewizorów często nie podają w specyfikacji tego parametru.

 

Procesor i technologie gamingowe

  • AALM – automatyczny tryb niskich opóźnień;
  • VRR – dynamiczne dopasowanie liczby klatek na ekranie do sygnału z konsoli;
  • AMD FreeSync (Premium / Premium Pro) – analogiczna do VRR, rekomendowana do konsoli Xbox Series.

 

Przekątna ekranu w telewizorze do gier

 

To oczywiste – im większy ekran, tym większa frajda i jakość grania. Do oglądania telewizji najpopularniejszym wyborem są modele 55–65 cali, natomiast gracze często mierzą jeszcze wyżej. Pamiętaj o tym, że wielkość ekranu powinna być dostosowana do pomieszczenia – do odległości, w jakiej usiądziesz z padem. Odległość = 1,5x wysokość TV. W związku z tym w rankingu zaprezentowaliśmy telewizory gamingowe różnej wielkości. Prawie każdy model występuje jednak w kilku rozmiarach – jeśli zainteresował cię dany telewizor, po prostu sprawdź, czy jest dostępna wersja większa lub mniejsza.

Jaki telewizor do gier? Ranking TV

 

1. miejsce: telewizor OLED Sony XR-55A90J

 

Sony ma w swojej ofercie niejeden ciekawy telewizor dla gracza ze świetną matrycą OLED. W zwycięskim Sony XR-55A90J wspiera ją procesor Cognitive XR, odpowiedzialnym m.in. za podbijanie kontrastu – to seria nagradzana na branżowych targach CES. Oczywiście zapewnia granie w 120 kl./s w 4K, z wykorzystaniem AALM i VRR. Znakomicie wypada także pod względem jakości audio – wbudowany system dźwięku ma pięć głośników, w tym dwa subwoofery. Schowany jest za powierzchnią ekranu, który – wprowadzony w lekkie, niewidoczne gołym okiem wibracje – pomaga tworzyć realistyczny dźwięk, podążający za obrazem, zawsze dobiegający z właściwej strony. W codziennym użytkowaniu mocną stroną jest również Google TV. To dostęp do tysięcy programów, sterowanie głosowe za pomocą Asystenta Google i Amazon Alexa, a także łatwe strumieniowanie materiałów z urządzeń mobilnych przez Chromecast albo AirPlay.

2. miejsce: telewizor Philips 65OLED769/12

 

To drugi w naszym zestawieniu telewizor gamingowy 4K z matrycą OLED. Podobnie jak konkurenci ma wysoką częstotliwość odświeżania – 100/120 Hz i złączę HDMI 2.1, korzysta z technologii automatycznego niskiego opóźnienia (ALLM), zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR), a także AMD FreeSync Premium. Dodatkowym atutem jest funkcja Ambilight, czyli efekty świetlne na ścianie zsynchronizowane z wydarzeniami w grach – w tym modelu diody rozmieszczono na wszystkich krawędziach. Philips 65OLED769/12 jest dobrym zakupem także dla wszystkich miłośników wieczorów filmowych. Wdrożono tu wiele standardów znanych z sal kinowych. Ponadprzeciętne możliwości tego telewizora z topowym procesorem Philips P5 z AI potwierdza certyfikat IMAX Enhanced, obsługuje on również formaty Dolby Vision i Dolby Audio. Dzięki temu można się cieszyć czystym, wyraźnym dźwiękiem w każdej scenie i odwzorowaniem detali nawet w ciemnych obrazach – znalazło się miejsce dla czterech głośników średniotonowych i subwoofera o łącznej mocy aż 70 W. System operacyjny Android TV sprzyja korzystaniu z licznych aplikacji i obsługuje wyszukiwanie głosowe.

3. miejsce: telewizor Samsung QE50QN92DAT

 

Ten telewizor QLED z podświetleniem Mini LED rozmieszczonym w kilkuset niezależnie wyłączanych strefach (w większych modelach z dodatkową powłoką antyrefleksyjną) wyświetla ostry, kontrastowy obraz i perfekcyjnie odwzorowane barwy. Realistyczny obraz to także zasługa technologii Wzmocnienia Głębi Obrazu i działania zaawansowanego Upłynniacza Ruchu. Tryb Komfort dla Oczu dopasuje temperaturę barwową do oświetlenia i pory dnia, aby nawet długa rozgrywka nie powodowała zmęczenia. Znana z monitorów gamingowych technologia FreeSync Premium Pro zastosowana w telewizorze Samsung QE50QN92DAT pomaga dynamicznie synchronizować częstotliwość odświeżania w każdym momencie gry. Wygodne sterowanie telewizorem ułatwia aplikacja SmartThings, dzięki której można w jednym miejscu kontrolować wiele inteligentnych domowych sprzętów Samsunga.

Wiesz już, jaki telewizor do gier wybrać? Możliwości jest całkiem sporo, a co roku pojawiają się nowe modele! Na liście pokazaliśmy TV różnej wielkości.

Czytaj więcej