Czym się charakteryzują dobre słuchawki z mikrofonem?
Trudno wskazać uniwersalne cechy słuchawek, bo wiele zależy od konkretnych wymagań użytkownika. Słuchawek poszukują zarówno osoby ceniące sobie minimalizm (małe słuchawki douszne), jak i osoby, którym wcale nie przeszkadza pokaźnych rozmiarów pałąk w słuchawkach nausznych. Można kierować się podobnymi kryteriami, co przy wyborze słuchawek do muzyki, niemniej są pewne niuanse, które mogą zdecydować o tym, że słuchawki do rozmów wybierzemy w inny sposób. Szukając idealnego modelu, warto spojrzeć na kilka cech.
- Słuchawki przewodowe czy słuchawki bezprzewodowe – od tego warto zacząć. Jeśli słuchawek używamy głównie w jednym miejscu (w domu, w biurze), być może przewód nie będzie problem. W sytuacji, gdy często się przemieszczamy, wygodniej jednak pracować bez kabla. Większa swoboda ruchów ma jednak pewną wadę – w przypadku gdy sięgamy po słuchawki bezprzewodowe, trzeba pamiętać o ich regularnym ładowaniu.
- Wygoda – im dłużej korzystamy ze słuchawek w ciągu dnia, tym większe znaczenie będzie mieć komfort. Producenci stosują wiele metod na zwiększenie wygody – wymienne wkładki, piankę dostosowującą się do kształtu ucha, wyjątkowo miękkie wyściółki itd. Trudno jednoznacznie powiedzieć, które rozwiązanie jest najlepsze, bo wiele zależy tutaj od indywidualnych preferencji.
- Jakość wykonania – wpływa na wygodę, jak również na żywotność zestawu. Generalnie, takie słuchawki wykonane z tworzyw sztucznych na dłuższą metę się nie sprawdzają. Mogą być łamliwe i niewygodne. Dlatego lepiej szukać modeli na bazie stali lub aluminium, lub lekkich słuchawek True Wireless.
- Aktywna redukcja hałasu (ANC) – to funkcja potrzebna, gdy chcemy odciąć się od dźwięków z otoczenia i skupić na dźwięku ze słuchawek. Może okazać się bardzo pomocna, gdy wokół nas jest hałas uniemożliwiający komunikację w standardowym trybie.
- Redukcja szumów – to najczęściej funkcja nie tyle słuchawek, co mikrofonu. Pozwala przekazywać czysty dźwięk, aby był lepiej słyszalny i wyraźniejszy.
- Liczba i rodzaj mikrofonów – w zależności od modelu, w zestawie słuchawkowym możemy mieć jeden lub kilka mikrofonów, które będą widoczne albo ukryte. W dużych słuchawkach często mikrofon umieszcza się na pałąku, zwykle można zmieniać jego położenie lub nawet całkowicie go zdementować.
- Współpraca z innymi urządzeniami – warto sprawdzić, czy słuchawki działają z wybranym sprzętem. Często słuchawki współpracujące z PC działają także z konsolą. Dodatkową korzyścią może być obsługa z poziomu aplikacji, sterowanie zegarkiem czy współpraca z asystentami głosowymi.
Teraz już wiesz, co będzie ważne, gdy wybiera się słuchawki z mikrofonem do komputera. Ranking pokazuje szerokie spektrum możliwości – w końcu wymagania są zróżnicowane – tak samo jak ceny sprzętu. Zobacz, jakie urządzenia wybraliśmy.