Nie działa dźwięk w laptopie? Najczęstsze przyczyny
Problemy z dźwiękiem mogą mieć wiele przyczyn – od zwykłego przeoczenia, pominięcia lub po prostu - boku włączenia głosu, po bardziej skomplikowane awarie, wymagające interwencji specjalisty lub dokupienie dodatkowego sprzętu, na przykład – głośników do komputera i laptopa. Przyglądając się po kolei przyczynom problemu z dźwiękiem, łatwiej znajdziemy rozwiązania najbardziej palących kwestii, które pojawiają się, gdy głos w laptopie nie działa tak, jak powinien. Z czego może to wynikać? Zacznijmy od najbardziej oczywistych powodów, które najszybciej możemy zniwelować! Co mogliśmy zrobić, że dźwięk przestał działać?
- Wyłączyliśmy głos w laptopie, na przykład używając skrótu klawiaturowego, którego istnienia nie mieliśmy świadomości.
- Podłączaliśmy zepsute słuchawki do komputera.
Zanim zaczniemy szukać sposobów na to, jak naprawiać poważne problemy z dźwiękiem, dobrze przyjrzeć się temu, jak włączyć głos w laptopie. To, wbrew pozorom, częsta przyczyna sytuacji, w której dźwięk nie jest prawidłowo odtwarzany. W końcu mogliśmy jakiś czas wcześniej wyłączyć dźwięk i zapomnieć o tym fakcie albo przez przypadek, korzystając ze skrótu klawiaturowego, wyłączyliśmy dźwięk, nie rejestrując świadomie tego faktu. Dlatego w takiej sytuacji, dobrze zacząć od początku, sprawdzając, jak włączyć dźwięk w laptopie. Ścieżka ta będzie nieco inna, w zależności od modelu komputera. Niezależnie od tego jednak, czy korzystamy z komputera z Windowsem czy z MacBooka, warto zajrzeć do ustawień, gdzie znajdziemy kompletne informacje na temat aktualnych preferencji dotyczących dźwięku, ustawionych na naszym komputerze. Zwykle także w tym miejscu sprawdzimy zarówno to, czy dźwięk jest w ogóle włączony, jak również ustawioną głośność. Na większości komputerów, zwłaszcza tych z Windowsem, informacje na temat dźwięku są wyświetlane na pasku zadań, w prawym dolnym rogu – obok informacji dotyczących połączenia z Wi-Fi. Jeśli przypadkowo dokonaliśmy jakichś modyfikacji w zakresie ustawień, zerknięcie do źródła informacji, pozwoli szybko wprowadzić korekty, powracając do ustawień sprzed niezamierzonego wprowadzania zmian.
Druga pozycja na liście łatwych do wyjaśnienia problemów z dźwiękiem, to kwestia korzystania z tych samych sprzętów w ten sam sposób. Mając własne słuchawki do komputera, nie korzystamy z nich też na telefonie, by przekonać się, jak dobrze działają i porównać je z innymi modelami. Dlatego trudniej wychwycić, jeśli sprzęt, z którego korzystamy tylko na jednym sprzęcie, ulegnie uszkodzeniu. Z dźwiękiem może być oczywiście w tym samym momencie wszystko w porządku. Po prostu, przez zepsute słuchawki, nie dociera on do naszych uszu. Jeśli więc napotkamy taki problem, dobrze zacząć od sprawdzenia słuchawek, podłączając je do innego sprzętu lub spróbować przesłuchać muzykę, film lub podcast bez słuchawek, bazując tylko na wbudowanych do laptopa głośnikach.