MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Brak dźwięku w laptopie – jak to naprawić? Jak go przywrócić?

Nie ma opisu obrazu

Brak dźwięku w laptopie – jak to naprawić? Jak go przywrócić? Może się wydawać, że nie jest to wcale duży kłopot – w końcu na przykład z telefonu często korzystamy w opcji wyciszonej, a i na samym komputerze zdarza się, ze pracujemy z wyłączonym dźwiękiem, by nie zaskakiwały nas automatyczne włączające się odgłosy z reklam w otwieranych kartach. Dowiedz się, jak przywrócić dźwięk w laptopie, aby dalej komfortowo korzystać ze sprzętu!

Nie działa dźwięk w laptopie? Najczęstsze przyczyny


Problemy z dźwiękiem mogą mieć wiele przyczyn – od zwykłego przeoczenia, pominięcia lub po prostu - boku włączenia głosu, po bardziej skomplikowane awarie, wymagające interwencji specjalisty lub dokupienie dodatkowego sprzętu, na przykład – głośników do komputera i laptopa. Przyglądając się po kolei przyczynom problemu z dźwiękiem, łatwiej znajdziemy rozwiązania najbardziej palących kwestii, które pojawiają się, gdy głos w laptopie nie działa tak, jak powinien. Z czego może to wynikać? Zacznijmy od najbardziej oczywistych powodów, które najszybciej możemy zniwelować! Co mogliśmy zrobić, że dźwięk przestał działać?

  • Wyłączyliśmy głos w laptopie, na przykład używając skrótu klawiaturowego, którego istnienia nie mieliśmy świadomości.
  • Podłączaliśmy zepsute słuchawki do komputera.

Zanim zaczniemy szukać sposobów na to, jak naprawiać poważne problemy z dźwiękiem, dobrze przyjrzeć się temu, jak włączyć głos w laptopie. To, wbrew pozorom, częsta przyczyna sytuacji, w której dźwięk nie jest prawidłowo odtwarzany. W końcu mogliśmy jakiś czas wcześniej wyłączyć dźwięk i zapomnieć o tym fakcie albo przez przypadek, korzystając ze skrótu klawiaturowego, wyłączyliśmy dźwięk, nie rejestrując świadomie tego faktu. Dlatego w takiej sytuacji, dobrze zacząć od początku, sprawdzając, jak włączyć dźwięk w laptopie. Ścieżka ta będzie nieco inna, w zależności od modelu komputera. Niezależnie od tego jednak, czy korzystamy z komputera z Windowsem czy z MacBooka, warto zajrzeć do ustawień, gdzie znajdziemy kompletne informacje na temat aktualnych preferencji dotyczących dźwięku, ustawionych na naszym komputerze. Zwykle także w tym miejscu sprawdzimy zarówno to, czy dźwięk jest w ogóle włączony, jak również ustawioną głośność. Na większości komputerów, zwłaszcza tych z Windowsem, informacje na temat dźwięku są wyświetlane na pasku zadań, w prawym dolnym rogu – obok informacji dotyczących połączenia z Wi-Fi. Jeśli przypadkowo dokonaliśmy jakichś modyfikacji w zakresie ustawień, zerknięcie do źródła informacji, pozwoli szybko wprowadzić korekty, powracając do ustawień sprzed niezamierzonego wprowadzania zmian.


Druga pozycja na liście łatwych do wyjaśnienia problemów z dźwiękiem, to kwestia korzystania z tych samych sprzętów w ten sam sposób. Mając własne słuchawki do komputera, nie korzystamy z nich też na telefonie, by przekonać się, jak dobrze działają i porównać je z innymi modelami. Dlatego trudniej wychwycić, jeśli sprzęt, z którego korzystamy tylko na jednym sprzęcie, ulegnie uszkodzeniu. Z dźwiękiem może być oczywiście w tym samym momencie wszystko w porządku. Po prostu, przez zepsute słuchawki, nie dociera on do naszych uszu. Jeśli więc napotkamy taki problem, dobrze zacząć od sprawdzenia słuchawek, podłączając je do innego sprzętu lub spróbować przesłuchać muzykę, film lub podcast bez słuchawek, bazując tylko na wbudowanych do laptopa głośnikach.

Jak zaktualizować sterowniki karty dźwiękowej?


Zainstalowanie aktualizacji sterowników karty dźwiękowej w komputerze, nie jest niezwykle skomplikowane. Cała procedura obejmuje kilka kroków, którym warto się przyjrzeć.

Jak upewnić, czy nasze sterowniki są aktualne, by naprawić problem z brakiem dźwięku w laptopie? Czas na instrukcję krok po kroku:

  1. Sprawdź producenta karty dźwiękowej, sprawdzając informacje na stronie www sklepu online lub po prostu, wpisując model Twojego laptopa w wyszukiwarkę Google.
  2. Przejdź na stronę producenta i pobierz aktualizacje sterowników karty dźwiękowej - zwykle są jasno oznaczone jako materiały do pobrania.
  3. Zainstaluj aktualizacje sterowników.
  4. Zrestartuj komputer – nie zawsze jest to wymagane, ale ponowne uruchomienie może okazać się pomocne.

Jeśli problemem były faktycznie nieaktualne sterowniki, dźwięk powinien zacząć działać. W przypadku braku poprawy, źródła problemu należy szukać gdzieś indziej.

Warto jednak mieć świadomość, że problemy z dźwiękiem w laptopie mogą wynikać też z braku instalowania kolejnych aktualizacji. Dlatego jeśli system przypomina nam o konieczności zaktualizowania, nie powinniśmy w nieskończoność tego odkładać – w tym może bowiem tkwić problem z niedziałającym głosem.

Dźwięk w laptopie – najpopularniejsze awarie


Oczywiście, najprostsze wytłumaczenia braku głosu w laptopie nie zawsze okazują się najbardziej trafną diagnozą. Dobrze więc przyjrzeć się innym możliwym problemom, które mogą wystąpić. Niektóre z nich możemy spróbować rozwiązać samodzielnie, w innych – przyda się wsparcie ekspertów. Pamiętajmy, że o ile zwykle sami nie naprawimy zepsutego gniazda słuchawkowego, o tyle możemy dokładać starań, by sprzęt był w jak najlepszym stanie – na przykład złącza słuchawek. Dbanie o odpowiednie przechowywanie i transportowanie zarówno laptopa, jak i słuchawek ma niebagatelny wpływ na jakość i sprawność funkcjonowania sprzętu. Może się jednak zdarzyć, że pomimo naszych wysiłków, pojawią się problemy z dźwiękiem laptopa. Z jakich usterek mogą one wynikać? Lista może obejmować:

  • uszkodzenie głośników,
  • uszkodzenie wejścia na słuchawki,
  • niezaktualizowane sterowniki karty dźwiękowej.

O ile w przypadku uszkodzeń głośników czy gniazda słuchawkowego, nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty, tak w przypadku nieaktualnych sterowników, możemy poradzić sobie sami, próbując rozwiązać problem na własną rękę.

Problemy z dźwiękiem – co jeszcze warto wypróbować?


Zanim ostatecznie poddamy się i oddamy komputer w ręce specjalisty, mamy jeszcze kilka opcji, które mogą pomóc nam samodzielnie rozwiązać problem z dźwiękiem w laptopie.
Co możemy zrobić? Wypróbować różne formaty dźwięku!
W przypadku laptopa z Windowsem, ustawienie innego formatu nie powinno być bardzo skomplikowane.

Powinniśmy zajrzeć do: 
• panelu sterowania,
• „Sprzęt i dźwięk”, gdzie na karcie „Odtwarzanie” prawym przyciskiem myszy klikniemy w „Urządzenie domyślne”, by następnie wybrać „Właściwości”,
• Na karcie „Zaawansowane” zmieniamy ustawienie w polu „Domyślny format”, a następnie akceptujemy, by sprawdzić, czy zmiany przyniosły efekt.
Jeśli to nie pomogło, to jakie inne mamy opcje?
• Ponowne uruchomienie usług audio
Jak to zrobić na laptopie z Windowsem?
• W polu wyszukiwania wpisujemy „Usługi”.
• Wybieramy usługi związane z audio, a następie klikamy w nie prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję „Uruchom ponownie”.
• Jakie usługi do restartu powinniśmy wybrać? Na pewno: Windows Audio oraz Konstruktor punktów końcowych audio systemu Windows.
Jak widać, nie jest to skomplikowana procedura i obejmuje zaledwie kilka kroków. Może jednak okazać się sposobem na rozwiązanie problemów z dźwiękiem.

Brak dźwięku w laptopie? To już nie problem!


Jeśli jesteśmy jednak pewni, że wszystkie domowe sposoby poradzenia sobie z problemem z głosem w laptopie zawiodły, wskazane będzie skonsultowanie się ze specjalistą. To on orzeknie, czy usterka jest poważna i czy jej naprawa to koszt, który czasem nie przewyższy wartości sprzętu – zwłaszcza, gdy korzystamy z niego już kilka lat. Dowiedz się również, jak przywrócić komputer lub laptop do ustawień fabrycznych.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. AirTag – co to jest? Jak działa?
  2. G-Sync – co to jest? Jak włączyć tę technologię?

Czytaj więcej
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Komputery

9. wrzesień

Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień

Tanie laptopy PEAQ pracują na systemie Windows i oferują bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft 365 przez cały rok. Urządzenia mają ekran Full HD z matrycą IPS – możesz postawić na lekki 13,3-calowy model Slim albo na 15,6 lub nawet 17,3 cala. Producent specjalizuje się w elektronice w bardzo przystępnej cenie, to komputery do 1000 albo 1500 zł. Przeczytaj, co potrafi tani laptop do pracy PEAQ!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?
Komputery

19. lipiec

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?

Czym się różnią karta graficzna dedykowana a zintegrowana? To jeden z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Dowiedz się, co jest lepsze – karta graficzna dedykowana czy zintegrowana!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?