Co to jest chipset?
Patrząc na specyfikację komputera, często zwraca się uwagę na poszczególne elementy – procesor, wielkość pamięci RAM, kartę graficzną, dysk. Warto jednak mieć świadomość, że żeby wszystko razem działało, potrzebna jest odpowiednia konstrukcja umożliwiająca umieszczenie wszystkich części we właściwym miejscu, a także zapewnienie komunikacji między nimi. Jednym z najważniejszych parametrów płyty głównej jest zastosowany chipset, czyli zestaw chipów wmontowanych w płytę główną. Chipy tworzą układ scalony, opowiedziany za szybki przepływ informacji pomiędzy procesorem a innymi komponentami.
Chipsety mogą się różnić konstrukcją, efektywnością działania, a także konstrukcją. Bardzo długo na rynku funkcjonowały chipsety złożone z dwóch połączonych ze sobą elementów – mostka północnego i mostka południowego. Dziś, w nowoczesnych płytach głównych, większość zadań wykonuje wbudowany w procesor kontroler. Warto pamiętać, że nazwa chipsetu i nazwa płyty głównej to nie to samo. Jeden chipset może występować w wielu modelach płyty głównej, a fakt, że płyta używa tego samego chipsetu wcale nie oznacza, że będzie działać dokładnie tak samo. Płyty główne z tym samym chipsetem może różnić naprawdę wiele cech. Chociażby:
- fizyczny rozmiar,
- standard,
- częstotliwość pracy,
- ilość złącz.
A zatem, właściwy wybór chipsetu ma znaczenie, warto jednak pamiętać, że to tylko jeden z parametrów opisujących sposób, w jaki działają płyty główne. Płyty z tym samym chipsetem mogą być dostępne w zupełnie innych cenach. Przykładowo, popularny chipset AMD B450 wykorzystuje zarówno tania płyta główna B450M DS3H (rev. 1.0), jak również ponad dwa razy droższa płyta główna GIGABYTE B450 Aorus Pro (rev. 1.0).