Częstotliwość odświeżania ekranu – co to jest?
Kupując monitor do
komputera, zwracamy uwagę na kilka czynników. Większość z nich jest oczywista. Łatwo sobie wyobrazić, czym różni się monitor 27 cali od 32 cali albo jak zmienia się obraz w rozdzielczości Full HD i w rozdzielczości 4K.
Częstotliwość odświeżania to natomiast najbardziej abstrakcyjny parametr. Co właściwie oznacza?
W największym skrócie: to
liczba obrazów, jakie monitor może wyświetlić w ciągu sekundy. A zatem częstotliwość odświeżania monitora wynosząca 75 Hz oznacza, że w trakcie sekundy ekran jest w stanie wyświetlić 75 obrazów.
A co jeśli mowa nie o statycznym obrazie, a o ruchomej animacji? Wówczas oznacza to, że ruchomy obraz będzie częściej odświeżany, a zatem ruch na ekranie będzie się wydawał bardziej płynny.
Może mieć to znaczenie w dynamicznych grach, gdzie kluczowy dla zwycięstwa jest błyskawiczny czas reakcji – na przykład w strzelankach.
Czy częstotliwość odświeżania monitora ma znaczenie tylko w grach? Okazuje się, że nie. Ten parametr jest istotny także wtedy, gdy monitor służy nam do codziennej pracy – na przykład w biurze. Okazuje się, że przy niskiej częstotliwości odświeżania oczy szybciej się męczą, a użytkownicy skarżą się na bóle głowy. Nie należy zatem ignorować tego współczynnika.
Jak zmienić częstotliwość odświeżania ekranu?
Warto podkreślić, że to co, producent zapisuje w specyfikacji sprzętu, to maksymalna obsługiwana częstotliwość odświeżania. Nie oznacza to jednak, że jest to wartość domyślna i będzie stosowana za każdym razem, niezależnie od tego, co robimy na komputerze. To tak, jak z zakupem
soundbara czy
zestawu kina domowego, gdzie w specyfikacji podawana jest maksymalna moc, co nie znaczy, że głośniki zawsze będą grać z największą mocą.
Monitor ma podaną częstotliwość odświeżania, jaką jest w stanie obsłużyć, niemniej to, czy zdoła wyświetlić tak szybko i płynnie obraz, który byśmy chcieli, zależy także od możliwości procesora graficznego. Procesor może odpowiadać za wiele wymagających zadań jednocześnie (zwłaszcza w grach). Często komputer nie będzie w stanie zagwarantować jednocześnie najwyższej rozdzielczości i najwyższej częstotliwości odświeżania. Stąd w grach na PC możliwość dostosowania ustawień do swoich preferencji – sami wybieramy, czy bardziej interesuje nas szczegółowy obraz, czy dynamika na ekranie.
Jeśli chcemy zmienić częstotliwości odświeżania ekranu dla wszystkich używanych aplikacji systemowych, najlepiej dokonać zmiany ustawień w obrębie systemu operacyjnego.
Jeśli chcemy ustawić oczekiwaną częstotliwość odświeżania w Windows 10, powinniśmy wykonać następujące kroki:
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na Pulpicie, a następnie wybierz opcję „Ustawienia ekranu”.
- Pojawi się nowe okienko, w którym możesz zmienić orientację ekranu lub rozmiar elementów na ekranie. W tym miejscu należy kliknąć w odnośnik „Zaawansowane ustawienia wyświetlania”.
- Na dole znajdujemy odnośnik „Wyświetl właściwości karty”. Po wybraniu tej opcji przechodzimy do ustawień karty graficznej i monitora.
- W nowym oknie klikamy zakładkę „Monitor” i tam znajdujemy pole „Częstotliwość odświeżania ekranu”. Z rozwijanej listy wybieramy jedną z obsługiwanych częstotliwości odświeżania i zatwierdzamy zmiany przyciskiem „Zastosuj”.
Jeśli mamy kartę graficzną firmy NVIDIA (GeForce), to odświeżanie ekranu można również zmienić za pomocą panelu sterowania NVIDIA.