Co wpływa na głośność pracy komputera?
Zestawy komputerowe cechują się różna kulturą pracy – wiele zależy tutaj od konkretnego modelu. Co więcej, głośność może się zmieniać. Zazwyczaj nowy komputer nie generuje żadnych problemów, a nadmierny hałas pojawia się po kilku miesiącach albo nawet kilku latach.
Co jest przyczyną? Najczęściej to intensywna praca wiatraków odpowiedzialnych za chłodzenie zainstalowanych podzespołów. A zatem szybkie obroty to skutek
zbyt wysokiej temperatury procesora. Z tego powodu, znaczna część pomysłów na cichą pracę będzie mieć związek z obniżeniem temperatury. Gdy komputer działa zbyt głośno, prawdopodobnie za bardzo się nagrzewa.
Co z tym zrobić? Poniżej lista 8 sposobów na to, jak wyciszyć wentylator w komputerze.
Po pierwsze – pozbądź się kurzu!
Bardzo częstą przyczyną podwyższonej temperatury komputera jest nadmiar kurzu. Dlatego można zacząć od rozkręcenia obudowy i dokładnego wyczyszczenia wnętrza. Bardzo pomoże w tym sprężony gaz do czyszczenia. To rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w sytuacji, gdy chcemy uporządkować podzespoły w środku, jak również wtedy, gdy pragniemy pozbyć się okruchów z klawiatury. Jeśli uważamy, że będziemy często używać gazu, warto od razu sięgnąć po większe opakowanie – na przykład o gaz o pojemności 600 ml.
Po drugie – rozważ wymianę wentylatorów
Może też być tak, że to nie nadmiar kurzu stanowi problem. Często winna może być niewłaściwie dobrana moc wiatraków. Być może skutecznym rozwiązaniem będzie wymiana wentylatorów chłodzących na bardziej wydajne.
Po trzecie – sprawdź ustawienia
Zanim pobiegniesz do sklepu po nowe wentylatory, warto przyjrzeć się temu, jak działają te obecnie używane. Może okazać się, że wystarczy obniżyć ich prędkość obrotową. W tym celu należy albo skorzystać z odpowiedniej aplikacji, albo zmienić ustawienia z poziomu BIOS-a.
Po czwarte – rozważ zmianę chłodzenia
A może wentylatory to nie jest najbardziej efektywny sposób na chłodzenie procesora? Może, zamiast szukać sposobów na to, jak wyciszyć wentylator, lepiej pomyśleć o alternatywnych sposobach na obniżenie temperatury? Wiele osób ceni sobie inne metody chłodzenia. Wśród graczy popularne jest chłodzenie wodne. Jeśli tylko posiadana obudowa umożliwia montaż tego typu komponentów, warto spróbować. Koszty wcale nie będą duże. Mając laptopa, a nie komputer stacjonarny, będziemy zapewne w trudniejszej sytuacji, jednak i tutaj nie jesteśmy bez wyjścia. Jeśli konstrukcja uniemożliwia zmianę chłodzenia, zawsze można zdecydować się na podstawki chłodzące. Sięgnij też po więcej porad na to, jak schłodzić laptopa.
Piąty sposób – zmiana zasilacza
Zasilacze do PC to jeden z tych elementów, które często są zupełnie ignorowane, gdy przyglądamy się specyfikacji komputera. Takie podejście może okazać się dużym błędem. Wbrew pozorom, odpowiedni dobór zasilacza do mocy wszystkich podzespołów to ważna kwestia. Może się okazać, że zbyt mała moc powoduje zbytnie nagrzewanie się zasilacza. Na szczęście – da się to naprawić.
Szósty sposób – wymiana obudowy
Czasami wymiana obudowy może się okazać konieczna, gdy chcemy zmienić system chłodzenia (patrz punkt 4). Jednak patrząc na obudowę, należy patrzeć nie tylko na jej rozmiar, kształt i możliwość integracji z rożnymi potrzebnymi częściami. Warto popatrzeć także na to:
- z czego jest zrobiona obudowa,
- czy posiada filtry przeciwkurzowe,
- czy jej front jest przewiewny.
Sposób siódmy – modyfikacja umiejscowienia
W tym miejscu warto także wspomnieć o metodzie dla oszczędnych. Zamiast wymieniać obudowę, można też zmienić rozmieszczenie elementów wewnątrz. Czasami największe kłopoty generują luźne, nieuporządkowane kable czy niepotrzebne części, które hamują przepływ powietrza. Może się okazać, że sprawę załatwi zwykłe uporządkowanie tego, co znajduje się w środku. Wbrew pozorom, to nie dla każdego proste i oczywiste rozwiązanie! Odrobina wiedzy i wprawy w składaniu zestawów komputerowych może okazać się całkowicie wystarczającym remedium na głośną pracę komputera. W takim przypadku, jedyne co zainwestujemy, to swój czas.
Sposób ósmy – wymiana dysku
Chociaż wyciszenie komputera często wiąże się z chłodzeniem i wentylatorami, to nie zawsze tak jest. Warto też rozważyć przypadek, w którym winę ponosi dysk twardy. Mowa tutaj o starych dyskach HDD. W tym miejscu warto przypomnieć, że składa się on z talerza lub zespołu talerzy, z cienką warstwą nośnika magnetycznego, oraz głowic elektromagnetycznych, które umożliwiają zapis i odczytywanie danych. W porównaniu z nowocześniejszym dyskiem SSD, jest nie tylko wolniejszy i bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne, ale także bardziej hałaśliwy.