MM logo red
Nie ma opisu obrazu

MacBook Air czy Pro – który laptop Apple wybrać?

Nie ma opisu obrazu

Jakiego MacBooka wybrać? Nie wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy preferujesz MacBook Air czy Pro. Dostępne urządzenia z tych dwóch serii mogą być zupełnie inaczej skonfigurowane. Warto patrzeć nie tylko na wielkość ekranu czy wbudowaną pamięć wewnętrzną, ale również uwzględniać zastosowany chip, decydujący o wydajności. Sprawdź, który MacBook jest dla Ciebie!

Jaki MacBook w 2024 r.?


Dziś coraz rzadziej słyszy się pytanie, czy warto kupić MacBooka. Komputery marki Apple przez lata zbudowały swoją wysoką renomę. Ich cena, wyższa od większości laptopów konkurencji, już raczej nie budzi zdziwienia – wiadomo bowiem, za co się płaci. Każdy MacBook to urządzenie trwałe, wytrzymałe i niezawodne. Cechuje się dobrym designem i wysoką wydajnością. Doskonale sprawdza się jako sprzęt do pracy, dlatego wiele firm oraz freelancerów sięga po laptopy tej marki. Jakie modele można brać pod uwagę, chcąc kupić nowy komputer Apple?
Firma z Cupertino pomyślała o różnorodności, tworząc linię swoich produktów. Komputery osobiste, podobnie jak iPady czy Apple Watch występują w kilku wariantach. Aktualnie promowane są przede wszystkim następujące modele:

To jednak tylko wybrane możliwości. W sklepach wciąż można kupić także MacBooki Pro z chipem M1 Pro lub M2 Pro!

Jaki MacBook najlepszy? Zwróć uwagę na chip!


Wybierając laptop, na pewno jesteś przyzwyczajony do przejrzenia specyfikacji z uwzględnieniem wielkości wyświetlacza, ilości pamięci RAM czy wielkości pamięci wewnętrznej. W przypadku najnowszych urządzeń Apple bardzo istotna stała się także kwestia chipa, czyli układu scalonego, który jest odpowiedzialny za dokonywanie obliczeń (CPU) i przetwarzanie grafiki (GPU). Aż do 2020 r. MacBook wykorzystywał procesory Intela. Gdy pojawiła się alternatywa, zmiany w laptopach Apple nabrały tempa. W 2020 r. pojawiły się komputery z chipem M1, w 2022 r. zadebiutował chip M2, a w 2023 r. najnowszy chip M3. Czym różnią się te układy? Dzięki doskonaleniu procesu technologicznego zwiększają się ich możliwości. Wyższy standard zastosowanego chipa oznacza większą wydajność komputera, szybsze przetwarzanie danych oraz mniej energochłonne działanie. Wynika to z zastosowania większej liczby tranzystorów, co poprawia moc obliczeniową jednostki. Układy scalone (chipy) w komputerach Apple oprócz nazwy (M1, M2, M3) opisuje także wersja. Przykładowo chip M3, występuje w wersji standardowej a także w wariancie M3 Pro i M3 Max. Procesor M1 ma także wersję M1 Pro i M1 Ultra. 

MacBook Pro czy Air? Co lepsze?


Apple konsekwentnie stawia na dwie główne linie urządzeń. MacBook Air to komputer lekki, poręczny i bardziej mobilny niż MacBook Pro, jednak ustępujący mu pod względem specyfikacji. MacBook Pro to urządzenie o większych możliwościach. To dla tej linii produktowej zarezerwowane są potężniejsze chipy. MacBook Air warto wybrać z myślą o podróżowaniu z komputerem. Taki laptop łatwiej zabrać na przykład do kawiarni albo do pociągu. MacBook Pro jest natomiast optymalnym wyborem, jeśli kluczowa jest bardzo wydajna praca nad złożonymi zadaniami – np. nad obróbką filmów w wysokiej rozdzielczości albo tworzeniem grafiki w 3D. Wszystkie komputery Apple można pochwalić za bardzo długi czas pracy na baterii. W przypadku modeli z serii MacBook Air, w pełni naładowana bateria wystarcza nawet na 18 godzin. Dla MacBooka Pro maksymalny czas pracy to 15 godzin przeglądania internetu lub 22 godziny odtwarzania wideo. Jak widać, nie trzeba się spieszyć z podłączaniem zasilacza. 

Jaki MacBook wybrać? Wyjaśniamy 


Szukając idealnego MacBooka, należy uwzględnić hierarchię swoich potrzeb oraz możliwości finansowe. Na początek przyjrzyj się najbardziej podstawowej wersji. MacBook Air 13 z procesorem M1 to obecnie najtańszy laptop Apple na rynku. Wybierając ten model, zyskujesz to co najważniejsze – dostęp do ekosystemu Apple. Możesz cieszyć się korzystaniem z systemu operacyjnego macOS, dostępem do ulubionych aplikacji takich jak Keynote, Apple Music czy Apple TV, a także łatwym parowaniem komputera z innymi urządzeniami z nadgryzionym jabłuszkiem na obudowie. Komputer jest wydajny, lekki i wygodny w obsłudze, a w codziennej pracy pomaga podświetlana klawiatura. Wyróżnia się także dobrej jakości ekranem ze znakomitym odwzorowaniem barw. Nawet w najtańszych MacBookach Apple stosuje wyświetlacze w technologii Retina. 
Minimalnie droższy jest MacBook Air 13 z procesorem M2. Jakie korzyści daje nowocześniejszy procesor? W Apple dokładnie to obliczyli! CPU jest szybsze o 18% w stosunku do procesora M1, a GPU ma moc większą o 35%. Wyższa generacja chipa oznacza także obsługę większej liczby rdzeni GPU. M1 ma siedem rdzeni, a M2 aż dziesięć. To jednak nie koniec zalet. MacBook Air z procesorem M2 ma także wyraźnie węższą ramkę na górze ekranu, co przekłada się na większą powierzchnię wyświetlacza – to dokładnie 13,6” zamiast 13,3” w modelu z procesorem M1. Sama technologia wykonania matrycy także jest nowocześniejsza. W miejsce standardowego ekranu Retina, zastosowano Liquid Retina, czyli poprawioną wersję, cechującą się między innymi wyższym poziomem jasności. Inną zaletą jest wyższa rozdzielczość kamery FaceTime – 1080p w MacBooku Air M2 to większa wartość niż 720p w modelu MacBook Air M1. Waga obu urządzeń pozostaje bardzo podobna (MacBook Air M1 – 1,29 kg, MacBook Air M2 – 1,24 kg). Urządzenia z rodziny MacBook Air to nie tylko te najmniejsze. Dla osób, które przeważnie pracują w jednym miejscu (w domu albo w biurze), preferowanym rozwiązaniem może być sprzęt z większym ekranem. Jeśli nie chcesz inwestować w droższy MacBook Pro, możesz wybrać MacBook Air 15 z procesorem M2. 
A co, jeśli oferta laptopów MacBook Air w pełni Cię nie satysfakcjonuje? W tej sytuacji pozostaje wybór komputera z rodziny MacBook Pro. Ciekawa alternatywą dla tych najnowszych (z procesorem M3), są nieco starsze wersje wyposażone w procesor M1 Pro z 16-rdzeniowym GPU.

Sam zdecyduj, czy preferujesz wersję z większym ekranem, czy jednak wolisz mniejszy ekran (14,2” zamiast 16,2”), ale za to większą wbudowaną pamięć wewnętrzną. Warto odnotować, że w MacBookach Pro stosuje się wyświetlacze Liquid Retina XDR (Extreme Dynamic Range), czyli topowe modele z jeszcze lepszym kontrastem niż te używane w MacBookach Air. 

Jaki MacBook najlepszy? Podsumowanie


Jak widzisz, wybór laptopa Apple to złożona sprawa. W sklepach jest dostępne wiele modeli, które sprzedawane są w różnej konfiguracji. Dzięki temu że oferta jest szeroka, każdy powinien znaleźć odpowiedni MacBooka dla siebie! 
Chcesz porównać MacBooki z innymi urządzeniami? Sprawdź ranking laptopów do nauki oraz zestawienie najlepszych laptopów biznesowych.

Przeczytaj również:

Czytaj więcej
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Komputery

9. wrzesień

Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień

Tanie laptopy PEAQ pracują na systemie Windows i oferują bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft 365 przez cały rok. Urządzenia mają ekran Full HD z matrycą IPS – możesz postawić na lekki 13,3-calowy model Slim albo na 15,6 lub nawet 17,3 cala. Producent specjalizuje się w elektronice w bardzo przystępnej cenie, to komputery do 1000 albo 1500 zł. Przeczytaj, co potrafi tani laptop do pracy PEAQ!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?
Komputery

19. lipiec

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?

Czym się różnią karta graficzna dedykowana a zintegrowana? To jeden z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Dowiedz się, co jest lepsze – karta graficzna dedykowana czy zintegrowana!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?