MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Wersja OEM – co to jest? Czym różni się od BOX?

Nie ma opisu obrazu

Wersja OEM – co to jest? Kupując oprogramowanie, takie jak system operacyjny czy pakiet aplikacji biurowych, możesz zetknąć się z określeniem OEM lub BOX. Przed sfinalizowaniem transakcji warto się dowiedzieć, co oznaczają. Wybór ma bowiem konsekwencje. Dowiedz się, co to wersja OEM, a co to BOX!

Co to jest OEM?

OEM to skrót od Original Equipment Manufacturer. Takie licencje najczęściej są używane w sytuacji, gdy kupujesz sprzęt z zainstalowanym domyślnym oprogramowaniem – na przykład laptop z systemem Windows. Oznacza to, że system operacyjny jest już domyślnie zainstalowany na twoim komputerze. Płacąc za laptop, płacisz też za oprogramowanie. Co ważne, kupowana w ten sposób licencja dotyczy jednego, konkretnego urządzenia.

Kiedyś programy z licencją OEM przypisane były do płyty głównej komputera. Stanowiło to czasem poważny problem, ponieważ ewentualna awaria i konieczność wymiany płyty głównej oznaczały, że trzeba jeszcze raz kupić licencję na program. Obecnie zasady licencji OEM są mniej restrykcyjne – oprogramowanie nie jest przypisane do płyty głównej, tylko do konta Microsoft. Dzięki temu można w ramach tej samej licencji zainstalować program na nowym komputerze – pod warunkiem, że na poprzednim zostanie wcześniej dezaktywowany. Ten wariant licencji OEM nazywa się licencją ESD (Electronic Software Distribution).


Kupno nowego sprzętu razem z oprogramowaniem to niejedyna sytuacja, w której możesz mieć do czynienia z licencją OEM. Takie oprogramowanie można też kupić osobno, np. w sklepie internetowym. W tym przypadku przedmiotem transakcji jest klucz licencyjny, niezbędny do zainstalowania i aktywacji programu lub pakietu programów.

Co to jest wersja BOX?


Wiesz już, co to jest OEM, teraz wyjaśnimy, czym charakteryzuje się oprogramowanie w wersji BOX. To po angielsku oznacza pudełko, dlatego programy w wersji BOX nazywa się także wersją pudełkową. Programy w wersji BOX bardzo długo były dostępne na płytach CD i DVD. Ze względu na to, że nowoczesne laptopy najczęściej nie mają już napędu optycznego, teraz preferowanym nośnikiem jest USB. Oprogramowanie w wersji BOX można zainstalować na dowolnym komputerze albo nawet na kilku urządzeniach – w zależności od zasad licencji. Program potem bez problemu odsprzedasz albo podarujesz komuś w prezencie – licencja BOX oznacza, że nie jest przypisany do jednego, konkretnego sprzętu.

Nie ma opisu obrazu

OEM a BOX – co wybrać?


Podstawową różnicą między oprogramowaniem OEM i BOX jest cena. OEM to mniejsza elastyczność, więc takie produkty cyfrowe są tańsze. Jeśli kupujesz program dla jednego urządzenia, to wybierając OEM zamiast BOX, możesz nieco zaoszczędzić. Różnica w cenie często jednak nie jest aż tak duża, jak można byłoby się spodziewać. W przypadku zakupu oprogramowania dla wielu komputerów (na przykład do biura) bardziej może opłacać się wersja BOX.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując oprogramowanie?


Wybór oprogramowania w wersji OEM lub BOX to nie jest jedyny dylemat. Podejmując decyzję o zakupie programu komputerowego, zwróć uwagę także na inne kwestie:

  • czy licencja jest tylko na rok, czy bezterminowa – może się okazać, że bardziej opłaci się zapłacić jednorazowo większą kwotę niż ponosić co roku koszty odnowienia subskrypcji;
  • na ile urządzeń/stanowisk jest licencja – nieraz różnica w cenie między programem na jedno stanowisko, a takim, który można zainstalować na pięciu komputerach, jest naprawdę niewielka; dotyczy to w szczególności programów antywirusowych;
  • jaki pakiet dokładnie kupujesz – przykładowo zestaw narzędzi Microsoft Office występuje w różnych wariantach – dla użytkowników domowych, uczniów i studentów albo dla firm;
  • kupuj oprogramowanie tylko z pewnego źródła – do zakupu w sieci najlepiej używać oficjalnych stron internetowych dostawców oprogramowania lub renomowanych sklepów internetowych; nigdy nie rób zakupów, korzystając z nieznanych domen – oprogramowanie z niepewnego źródła może być wadliwe lub uszkodzone, a za zachętą do zakupu lub szeroko anonsowaną promocją może kryć się próba oszustwa.

OEM czy BOX – która licencja lepsza?

W przypadku zakupu pojedynczych licencji, gdy najważniejsza jest dla ciebie cena, możesz nieco oszczędzić, decydując się na tańszą wersję OEM. To dobra opcja np. dla uczniów i studentów. Jeśli jednak zależy ci na większej elastyczności, kup oprogramowanie w wersji BOX. To rozwiązanie preferowane przez wielu klientów biznesowych.


Przeczytaj również:

Czytaj więcej
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Komputery

9. wrzesień

Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień

Tanie laptopy PEAQ pracują na systemie Windows i oferują bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft 365 przez cały rok. Urządzenia mają ekran Full HD z matrycą IPS – możesz postawić na lekki 13,3-calowy model Slim albo na 15,6 lub nawet 17,3 cala. Producent specjalizuje się w elektronice w bardzo przystępnej cenie, to komputery do 1000 albo 1500 zł. Przeczytaj, co potrafi tani laptop do pracy PEAQ!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?
Komputery

19. lipiec

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?

Czym się różnią karta graficzna dedykowana a zintegrowana? To jeden z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Dowiedz się, co jest lepsze – karta graficzna dedykowana czy zintegrowana!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?