MM logo red

Złóż zamówienie do godz. 20:00, a dostawę kurierem otrzymasz już jutro ZA DARMO!

 

Nie ma opisu obrazu

GPRS – co to jest w telefonie komórkowym?

Nie ma opisu obrazu

Każda osoba korzystająca z telefonu komórkowego spotkała się kiedyś ze skrótem GPRS. Co to właściwie jest? Za skrótem kryje się technologia, o której można śmiało powiedzieć, że stanowiła podwaliny współczesnej telefonii komórkowej. Jednak wraz z postępem technologicznym GPRS był stopniowo wypierany przez technologie takie jak LTE czy 5G. Dowiedz się, czy warto sobie jeszcze zaprzątać głowę leciwym standardem GPRS?

Standard GPRS – co to jest i dlaczego jest tak ważny?

 

Aby możliwa była komunikacja i wymiana danych pomiędzy urządzeniami mobilnymi, niezbędne jest zapewnienie im możliwości bezprzewodowego przesyłania danych. Za realizację tego zadania odpowiada standard GPRS (General Packet Radio Service), który na terenie Polski działa od 2001 roku. GPRS to technologia bezprzewodowej transmisji danych dzielonych na pakiety. Rozwiązanie to było prawdziwym przełomem. Pozwoliło znacząco unowocześnić technologię 2G oraz rozwój internetu mobilnego. Pakietowanie danych wyeliminowało konieczność transmitowania danych w systemie ciągłym. W efekcie możliwa stała się zmiana systemu rozliczania prowadzonych rozmów z impulsowego na sekundowy.

Wdrożenie GPRS – co to znaczyło dla użytkownika telefonu komórkowego?

 

Podstawową i zarazem największą zaletą GPRS było płacenie za faktyczny czas odbytych rozmów. W przeszłości dzwoniące osoby rozliczane były na podstawie impulsów, czyli okresów o ściśle zdefiniowanym czasie trwania (w zależności od danego operatora była to jedna minuta lub 20 sekund).Klient wykonujący połączenie musiał uiścić pełną opłatę za każdy rozpoczęty impuls, nawet jeśli „zużył” zaledwie jedną wchodzącą w jego skład sekundę. Z oczywistych powodów rozwiązanie to było niekorzystne dla konsumenta, dlatego też klienci sieci komórkowych szybko docenili standard GPRS, który umożliwił wprowadzenie naliczania sekundowego. Kolejną korzyścią płynącą z wdrożenia standardu GPRS było znaczące zwiększenie prędkości transmisji danych, umożliwiające użytkownikom telefonów komórkowych korzystanie z mobilnego internetu. Maksymalna szybkość transferu wynosiła wówczas 114 kb/s, ale w praktyce użytkownicy mogli liczyć na prędkości rzędu 40–70 kb/s.Parametry internetu mobilnego opartego na technologii GPRS pozwalały na swobodne odbieranie oraz wysyłanie maili, a przy odrobinie cierpliwości nawet na przeglądanie stron internetowych. Zużycie danych mobilnych w standardzie GPRS rozliczane było podobnie do rozmów telefonicznych – płaciło się za faktyczną ilość wysłanych oraz odebranych kilobajtów.

Do czego obecnie wykorzystywana jest technologia GPRS w telefonie komórkowym?

 

Standard GPRS jest nadal obsługiwany przez większość telefonów komórkowych, ale ze względu na przestarzałość tej technologii został zepchnięty do roli awaryjnego sposobu łączności. Wynika to ze specyfikacji łączności 2G, której fale są w stanie pokonywać długi dystans. Dzięki temu, gdy korzystamy z komórki w miejscu mocno oddalonym od nadajnika GSM, nadal możliwe jest nawiązanie połączenia. GPRS wykorzystywany jest także przez szereg innych urządzeń – przede wszystkim różnego rodzaju lokalizatory GPS. W urządzeniach tych aktualna pozycja geograficzna (wraz z innymi informacjami telematycznymi) przysyłana jest przy pomocy sieci 2G (w tym GPRS) oraz 3G na serwer producenta konkretnego urządzenia. Pozwala to na monitorowanie w czasie rzeczywistym położenia pojazdu, jego prędkości, a w przypadku rozwiązań flotowych także danych dotyczących poziomu oraz zużycia paliwa.

Czytaj więcej
Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Smartfony

19. luty

Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jak założyć szkło hartowane na telefon własnoręcznie i zaoszczędzić na płatnej usłudze, którą oferują serwisy bądź sklepy? To zdecydowanie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakładania szkła hartowanego. Sprawdź, dlaczego szkło hartowane to świetna ochrona dla wyświetlacza i jaki rodzaj szkła powinieneś wybrać do swojego smartfona.

19. luty

Dowiedz się więcej o Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Smartfony

16. luty

Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku

Jak zrootować telefon? I właściwie, dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się, co możesz zyskać, jeśli wykonasz rooting telefonu. Poznaj naszą instrukcję rootowania krok po kroku, dzięki której proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy do przeprowadzenia!

16. luty

Dowiedz się więcej o Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Smartfony

12. luty

Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?

Słuchawki bezprzewodowe w samolocie urozmaicają czas i podnoszą komfort wielogodzinnej podróży. Zajmują mało miejsca w bagażu podręcznym i gwarantują swobodę ruchów na siedzeniu pasażera. Jednak czy korzystanie z komunikacji Bluetooth w samolocie jest dozwolone? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w większości linii lotniczych.

12. luty

Dowiedz się więcej o Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?