MM logo red
  • Darmowa dostawa od 99 zł
  • Wysyłka w 24h
  • Odbiór w sklepie w 29 minut
Nie ma opisu obrazu

Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?

Nie ma opisu obrazu

Zastanawiasz się, jak założyć szkło hartowane na telefon własnoręcznie i zaoszczędzić na płatnej usłudze, którą oferują serwisy bądź sklepy? To zdecydowanie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakładania szkła hartowanego. Sprawdź, dlaczego szkło hartowane to świetna ochrona dla wyświetlacza i jaki rodzaj szkła powinieneś wybrać do swojego smartfona.

Dlaczego warto założyć szkło hartowane na ekran telefonu?

Ekran telefonu to jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Niestety, porysowany (a w najgorszym przypadku pęknięty) sprawia, że korzystanie z urządzenia staje się utrudnione, a czasami nawet niemożliwe.

Niezależnie od tego, czy masz kilkuletniego smartfona, czy też najświeższy model kupiony tuż po premierze, ekran Twojego smartfona nie jest niezniszczalny.

Noszenie smartfona luzem w torebce, plecaku lub w kieszeni sprawia, że ekran jest nieustannie narażony na kontakt z innymi przedmiotami, które mogą uszkodzić jego powierzchnię.

Folie i szkła ochronne powstały właśnie po to, aby ochronić ekran przed uszkodzeniem, pęknięciem,  rozlaniem ciekłych kryształów wyświetlacza. Pełni rolę tarczy, która przyjmuje na siebie siłę uderzenia podczas upadku, minimalizuje kontakt ekranu z ostrymi przedmiotami, amortyzuje uderzenia.

Jakie szkło hartowane wybrać?

Zanim przejdziemy do instrukcji, jak założyć szkło na telefon, przyjrzyjmy się, jakie szkło hartowane powinieneś wybrać. Oto kilka najważniejszych parametrów, które decydują o tym, czy szkło hartowane zapewnia najwyższą ochronę ekranu:

  1. Twardość szkła hartowanego (np. 9H) — informuje o odporności szkła na zarysowanie przy pomocy ostrych przedmiotów. Przykładowo, twardość 9H oznacza, że nawet najtwardsze ołówki (z takim oznaczeniem) nie są w stanie zarysować powierzchni szkła. W ofercie są dostępne również modele z oznaczeniem „D” (np. 9D), które były poddawane próbie zarysowaniu przy pomocy diamentu.
  2. Stopień pokrycia ekranu (np. 2D, 3D lub 5D) — od tego parametru zależy, jak dużą powierzchnię ekranu szkło jest w stanie zakryć. I tak przykładowo szkła 2D pokrywa sporą część ekranu, ale pozostawia odkryte krawędzie. Z kolei szkła typu 3D lub 5D zakrywają front ekranu w 100%.
  3. Ochrona przed śladami palców — szkła hartowane z wyższej półki mają powłoki oleofobowe. Powierzchnia tego typu zmniejsza ślady widoczne na wyświetlaczu i ułatwia utrzymanie go w czystości.

Nie ma opisu obrazu

Jak założyć szkło hartowane na telefon krok po kroku?

Jeżeli już wybrałeś i kupiłeś odpowiednie szkło hartowane, to pora przejść do najważniejszej czynności — zakładania szkiełka na powierzchnię wyświetlacza. Jest jednak kilka rzeczy, o których musisz pamiętać przed przystąpieniem do pracy:

1. Przygotuj swoje miejsce pracy i… zadbaj o czyste dłonie

Znajdź wygodne miejsce (np. stół lub biurko), gdzie możesz komfortowo usiąść na czas zakładania szybki. W trakcie pracy przyda Ci się także dodatkowe oświetlenie, takie jak lampka z regulowanym kątem nachylenia, która precyzyjnie oświetli Twoją przestrzeń roboczą.

Pamiętaj również o umyciu rąk mydłem i wytarciu ich do sucha. Dzięki temu nie pozostawisz żadnych śladów, które mogłyby zmniejszyć przyczepność kleju.

2. Przygotuj swój telefon do zakładania szkła hartowanego

Zdejmij folię ochronną lub szkło hartowane z ekranu. Jeśli nosisz telefon w etui — również je zdejmij. Możesz również wyłączyć telefon, dzięki czemu w 100% skupisz się na zakładaniu szkła, bez ryzyka, że ktoś cię rozproszy lub przypadkiem wciśniesz jeden z bocznych przycisków na telefonie.

Zakładanie szkła na ekran telefonu — instrukcja krok po kroku

Teraz jesteś w pełni przygotowany do zakładania szkła hartowanego na wyświetlacz swojego smartfona. Jak założyć szkło hartowane na telefon w kilku prostych krokach? Wykorzystaj wszystkie akcesoria zamieszczone w zestawie.

  1. Otwórz opakowanie „wet/wipe”, które zawiera mokrą chusteczkę nasączoną alkoholem. Wytrzyj dokładnie ekran — nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu brzegów.
  2. Otwórz opakowanie „dry” zawierające suchą ściereczkę. Osusz ekran telefonu przy pomocy chusteczki.
  3. Usuń pierwszą warstwę ochronną ze szkła, łapiąc je delikatnie za brzegi, tak aby nie dotknąć części pokrytej klejem.
  4. Delikatnie i precyzyjnie przymierz szkło do ekranu — jeszcze go nie naklejaj! Jeśli szkło pasuje i wiesz, w którym miejscu je nakleisz, możesz przyłożyć klejącą część szybki do ekranu.
  5. Przyciśnij sam środek szkła — klej zacznie rozprowadzać się po powierzchni ekranu. Weź ponownie suchą ściereczkę (lub inną z mikrofibry) i dociśnij szybkę, przesuwając tym razem od środka w kierunku brzegów wyświetlacza. Dzięki temu klej będzie przylegać równomiernie, a Ty pozbędziesz się bąbli powietrza.
  6. Usuń drugą folię ochronną ze szkła hartowanego.
  7. Przetrzyj powierzchnię szkła, używając do tego suchej chusteczki.

Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Smartfony

16. luty

Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku

Jak zrootować telefon? I właściwie, dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się, co możesz zyskać, jeśli wykonasz rooting telefonu. Poznaj naszą instrukcję rootowania krok po kroku, dzięki której proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy do przeprowadzenia!

16. luty

Dowiedz się więcej o Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Smartfony

12. luty

Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?

Słuchawki bezprzewodowe w samolocie urozmaicają czas i podnoszą komfort wielogodzinnej podróży. Zajmują mało miejsca w bagażu podręcznym i gwarantują swobodę ruchów na siedzeniu pasażera. Jednak czy korzystanie z komunikacji Bluetooth w samolocie jest dozwolone? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w większości linii lotniczych.

12. luty

Dowiedz się więcej o Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Dlaczego telefon się nagrzewa? Co robić w takiej sytuacji?
Smartfony

22. styczeń

Dlaczego telefon się nagrzewa? Co robić w takiej sytuacji?

Telefon się nagrzewa podczas ładowania lub intensywnej pracy – to całkowicie normalne zjawisko. Problemem jest jednak sytuacja, w której smartfon osiąga na tyle wysoką temperaturę, że trudno jest go utrzymać w dłoni. O czym może świadczyć nadmierne nagrzewanie się i jak mu zapobiec? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł!

22. styczeń

Dowiedz się więcej o Dlaczego telefon się nagrzewa? Co robić w takiej sytuacji?