PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane – dwie wersje konsoli w dniu premiery!

W trakcie konferencji Sony potwierdziło wcześniejsze zapowiedzi na temat konsoli najnowszej generacji. Nie zabrakło też nowych faktów, zarówno o konsoli PlayStation 5, jak i o zapowiadanych grach i akcesoriach. Co oferuje konsola PlayStation 5? Informacje tuż po oficjalnej prezentacji – sprawdź!


Jak wygląda konsola PS5?


Wygląd nowej konsoli bardzo dobrze koresponduje z zaprezentowanym już wcześniej padem DualSense. Tym razem na obudowie nie dominuje kolor czarny, jak to było w przypadku konsol PS2, PS3 i PS4, tylko biel. Bryła jest futurystyczna i bardzo charakterystyczna. Asymetrycznych kształtów PlayStation 5 nie sposób pomylić z innym urządzeniem i bez wątpienia w każdym salonie będzie się rzucać w oczy. Zgodnie z przewidywaniami design PS5 ma niewiele wspólnego z zaprezentowaną w październiku 2019 wersją developerską konsoli w kształcie litery V.Dwie wersje konsoli PlayStation 5


Wygląda na to, że na rynku konsol przyjmie się oferowanie kilku urządzeń w różnych cenach w zależności od potrzeb użytkownika. Już od lat można wybierać między tańszym PlayStation 4 Slim a potężniejszym PlayStation 4 Pro. Ta strategia najwyraźniej się sprawdza i będzie kontynuowana.

Wiadomo, że w dniu premiery można będzie kupić PS5:


 • w wariancie z napędem Blu-ray UHD za 499 euro
 • w wersji Digital Edition za 399 euro


Premiera zapowiedziana jest w Polsce na 19 listopada. 

Prezentacja PlayStation5

“PlayStation” is a registered trademark or trademark of Sony Interactive Entertainment Inc


Jakie gry w dniu premiery na PS5?


Skoro mowa o grach, czas przyjrzeć się liście tytułów, które ogłoszono jako dostępne wraz z premierą PlayStation 5. Ekskluzywne gry, niedostępne na inne platformy, zawsze były mocną stroną konsoli Sony. Czy tym razem jest podobnie? Podczas konferencji wymieniono potwierdzone premiery gier. Najciekawsze z nich to:


 • Gran Turismo 7,
 • Horizon: Forbidden West,
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales,
 • Ratchet&Clank: Rift Apart,
 • Resident Evil Village.


Lista na pewno jest obiecująca. Można mieć pewność, że przez pierwszy miesiąc będzie w co pograć, niezależnie od tego, jaki gatunek gier najbardziej nas interesuje.


Akcesoria do PS5


Oczywiście, najciekawszym tematem konferencji była sama konsola oraz gry, niemniej nie należy zapominać o akcesoriach.

Podczas prezentacji zobaczyliśmy też:


 • DualSense TM kontroler bezprzewodowy
 • Stacja ładująca DualSense TM
 • Pilot
 • Słuchawki bezprzewodowe PULSE 3D TM
 • Kamera HD


Na pewno cieszy dostępność pilota, bo używanie pada podczas modyfikowania ustawień filmu nigdy nie było zbyt wygodne i intuicyjne. Ciekawe są także słuchawki, które powinny doskonale się uzupełniać z goglami PlayStation VR.


Specyfikacja PlayStation 5


Specyfikację konsoli PS5 poznaliśmy już wcześniej. Warto jedynie przypomnieć, że najważniejsze nowinki technologiczne to:


 • wykorzystanie ray tracingu, czyli śledzenie promieni świetlnych w czasie rzeczywistym,
 • obsługa dźwięku 3D oraz rozdzielczości 8K,
 • wykorzystanie dysku SSD zamiast HDD, co ma znacząco przyśpieszyć uruchamianie gier.


W porównaniu z obecną wersją konsoli PS5 będzie o wiele wydajniejszą opcją. Na pewno wrażenie robi 16 GB pamięci RAM oraz 8-rdzeniowy procesor. Wydajność układu graficznego ma wynosić 10,28 TFLOPS. To powinno ucieszyć programistów, którzy będą mieć o wiele większe możliwości przy tworzeniu gier niż w tej chwili. Obecnie najmocniejsza wersja PlayStation 4 Pro oferuje 4,2 TFLOPS. Nowa generacja będzie wypadać o wiele lepiej chociażby w zestawieniu z gamingowymi komputerami PC.

Podsumowując, PlayStation 5 oferuje prawdziwą zupełną nowość w świecie konsol i to na kilku poziomach. Ogromne zmiany widać i w wyglądzie urządzenia, i