Płyta indukcyjna czy ceramiczna – którą wybrać? Która jest zdrowsza, a która zużywa więcej prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna? To ważne pytanie, gdy urządzamy swoją kuchnię. Wybór płyty grzejnej wpływa na wygodę, bezpieczeństwo, codzienny komfort oraz wysokość rachunków za energię. Warto zatem podchodzić do tego zagadnienia z rozwagą i rozważyć wszystkie za i przeciw. Zobacz nasz poradnik dotyczący wyboru płyty ceramicznej czy indukcyjnej, żeby pozbyć się wątpliwości.


Płyta indukcyjna a ceramiczna – podstawowe różnice


Często w nowym budownictwie nie występuje w ogóle instalacja gazowa, nie ma zatem możliwości korzystania z kuchenek gazowych. Dysponując jedynie instalacją elektryczną, mamy ograniczony wybór właściwie do dwóch opcji – płyta ceramiczna lub indukcyjna.


Obie wydają się atrakcyjne, zwłaszcza że nie trzeba się martwić o płomienie czy ulatniający się gaz. Są jednak pewne szczegóły, które sprawiają, że wybór nabiera znaczenia.


Przede wszystkim płyty grzejne w zależności od rodzaju są inaczej skonstruowane:


  • Za działanie płyty ceramicznej odpowiadają grzałki, które nagrzewając wybrane przez nas pola grzewcze, stopniowo oddają swoją energię naczyniom. Osiągnięcie wysokiej temperatury wymaga jednak czasu.


  • W przypadku płyt indukcyjnych mamy do czynienia z indukcją. Źródłem energii cieplnej jest zatem zmienne pole magnetyczne. Energia przekazywana jest bezpośrednio do naczynia, sama płyta pozostaje zatem chłodna. To duża wygoda. Oprócz mniejszej szansy na poparzenie się przez dziecko zaletą jest też fakt, że płytę można umyć zaraz po użyciu, nie czekając aż ostygnie.


Płyta ceramiczna czy indukcyjna – którą z nich wybrać?


Płyta indukcyjna czy ceramiczna – zużycie prądu


Co decyduje o tym, ile prądu będzie zużywać płyta? Najważniejsza jest jej efektywność, czyli stosunek wytworzonej energii do energii trafiającej do ogrzania potrawy w naczyniu. W przypadku płyt indukcyjnych straty są znacznie mniejsze. Mówi się, że ich wydajność dochodzi do 90%. W przypadku płyt ceramicznych – około 60%. Na tym tle zdecydowanie najmniej efektywne są płyty gazowe – około 45%.


Różnicę w rachunkach szybko mogą jednak pokryć wydatki na nowe garnki do indukcji. Korzystając z indukcji, potrzebujemy bowiem specjalnych garnków ferromagnetycznych. Na pocieszenie warto jednak dodać, że są to naczynia dobrej jakości, zatem powinien być to zakup na lata.Płyta indukcyjna czy ceramiczna – zdrowie


Jeszcze nie tak dawno niektórzy obawiali się nowoczesnych płyt grzejnych, twierdząc, że mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Na szczęście te szkodliwe i nieprawdziwe mity udało się obalić. Pole magnetyczne nie stanowi zagrożenia dla zdrowej osoby, bo żeby tak się działo, musielibyśmy być narażeni na jego działanie przez kilkanaście godzin dziennie. Wątpliwości można mieć jedynie w przypadku osób używających rozruszników serca czy aparatów słuchowych. Indukcja może być natomiast szkodliwa… dla naszych kart kredytowych. Warto zatem trzymać swój portfel z daleka od płyty tego typu!Płyty ceramiczne a indukcyjne – porównanie konkretnych modeli


Skoro wiemy już, czym się różni płyta indukcyjna od ceramicznej, warto przyjrzeć się liście konkretnych modeli, które polecamy. W zestawieniu umieściliśmy płyty o zróżnicowanej cenie i standardzie, aby oferta była szeroka i dopasowana do rozmaitych potrzeb.


Na jakie parametry zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej płyty dla siebie?


Istotne będą takie cechy jak:


  • cena,
  • całkowita moc,
  • poziom regulacji mocy,
  • dodatkowe funkcje,
  • rozmiary i liczba pól grzejnych – to najczęściej standardowy wymiar pasujący, do 60 cm szafki kuchennej.


Najlepsze płyty ceramiczne


Płyta ceramiczna BEKO HIC 64400 E

To niedroga płyta składająca się z 4 pól grzejnych o łącznej mocy 6000 W. Poziom mocy dla wszystkich palników ustawimy, korzystając z 9-stopniowej skali. Średnica pól grzejnych to 2×180 mm i 2×140 mm.


Płyta ceramiczna AMICA PC6400ZD

To model o nieco większej mocy – łącznie 6500W na wszystkich polach. Co ważne, ma tutaj zastosowanie technologia Hi-light, która umożliwia rozgrzanie pola do wysokiej temperatury w ciągu zaledwie 3 sekund. Poszczególne pola mają moc 2×1200 W, 1800 W i 2300 W. Dzięki inteligentnej technologii płyta jest bardzo bezpieczna. Oprócz blokady rodzicielskiej, uniemożliwiającej włączenie grzania przez dziecko, ma także specjalny wskaźnik informujący, czy pole już jest zimne, czy jeszcze wydziela ciepło resztkowe.


Płyta ELECTROLUX EHF6547FXK

Płyta, która podobnie jak poprzednie mieści się w przedziale cenowym poniżej 1000 zł. Ma moc aż 7100 W. Zapewnia intuicyjne sterowanie dotykowe, w tym możliwość zrobienia pauzy, która zatrzymuje gotowanie i umożliwia ponowne uruchomienie z tymi samymi parametrami. Przydatne chociażby wtedy, gdy musimy na chwilę wyjść z kuchni czy odebrać pilny telefon i oderwać się od gotowania. Regulacja mocy obejmuje 14 poziomów.


Najlepsze płyty indukcyjne


Płyta SAMSUNG NZ64F3NM1AB

Płyta wykonana ze szkła ceramicznego, o standardowej szerokości 59 cm z 4 polami grzejnymi. Ma zabezpieczenie przed dziećmi i funkcję rozpoznawania średnicy garnka. Dodatkową funkcją jest zabezpieczenie przed przegrzaniem, poza tym automatycznie wyłącza się po rozlaniu wody na panelu sterowania. Do wyboru mamy 9 poziomów mocy, a także szybkie gotowanie dzięki technologii Booster.


Płyta indukcyjna ELECTROLUX EIV634 Slim-Fit

Bardzo dobrze oceniana, wyjątkowo smukła płyta z 4 palnikami. Bez problemu można umieścić ją w blacie o grubości 12 mm nad szufladami i w blacie 28 mm nad piekarnikiem. Pola grzewcze są elastyczne i dopasowuje się do wielkości naczynia. Można również połączyć dwie strefy w jedną i ustawić na ich powierzchni te same parametry (Funkcja Bridge). Jej całkowita moc to 7350W. Ma podświetlany panel sterujący. Można zintegrować jej działanie z okapem.


Płyta indukcyjna WHIRLPOOL ACM 816 BA

Podobnie jak wymieniona wcześniej, ta płyta także daje możliwość łączenia pól za sprawą technologii FlexiCook. Ma 4 pola i 9 poziomów mocy do wyboru.


Płyta indukcyjna AMICA PI6540PTK

Niedroga, nowoczesna płyta wyposażona w timer. Mechanizm umożliwia automatyczne zakończenie gotowania po wyznaczonym czasie. Ma funkcję szybkiego nagrzewania i podtrzymania ciepła, rozpoznaje stawiane na płycie naczynia, aby dopasować powierzchnię nagrzewania do ich średnicy. Maksymalna moc to 7400 W.


Płyta indukcyjna BOSCH PUE611BB1E

Płyta wykonana z ceramiki typu HighSpeed. Ma cyfrowy wskaźnik stopnia grzania, 17 stopni regulacji poziomu mocy i funkcję PowerBost, przyśpieszającą gotowanie.


Wiadomo, że płyta indukcyjna ceramiczna czy szklana jest nowoczesnym i popularnym rozwiązaniem. Coraz częściej wprowadza się właśnie takie rozwiązania zamiast tradycyjnej kuchenki, czyli palników gazowych wraz z piekarnikiem. Po lekturze tego poradnika wybór konkretnej opcji powinien być już łatwiejszy.


Zobacz więcej

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać? Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Zapowiadane podwyżki cen prądu zmuszą do poszukiwania oszczędności. Warto sobie uświadomić, ile prądu zużywa lodówka. Być może te obliczenia przybliżą nas do decyzji o szybszym zakupie prawdziwie energooszczędnego urządzenia.

Więcej

Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz? Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz?

Grill w piekarniku to duże urozmaicenie w kuchni. Dzięki tej funkcji możemy przygotować wiele smacznych potraw bez użycia tłuszczu, w dodatku niezależnie od pogody.

Więcej

Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić? Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Szczegółowe informacje o tym, jak rozmrozić lodówkę, prezentujemy w poniższym poradniku!

Więcej

Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać? Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać?

Zastanawiasz się na zakupem nowej lodówki no frost? Zobacz jaką wybrać.

Więcej

Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić? Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić?

Zastanawiasz się, jaką zamrażarkę kupić? Nasz poradnik na pewno Ci się przyda! 

Więcej

Jaki ekspres do kawy do 3500 zł? Ranking 2021 Jaki ekspres do kawy do 3500 zł? Ranking 2021

Jakie modele ekspresów do kawy do 3500 zł polecamy? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system? No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

Wszystkie nowoczesne lodówki wyposażone są w system No Frost. Na czym polega jego działanie i czy różni się w zależności od modelu? Zobacz najważniejsze informacje na temat No Frost.

Więcej

Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową? Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Zastanawiasz się, jak umyć mikrofalówkę i pozbyć się z niej zapachu? To dobrze! O czyszczeniu mikrofalówki nie należy zapominać.

Więcej

Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać? Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć lodówkę? Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze i bez wielkiego wysiłku, polecamy nasz poradnik!

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]