Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Płyta indukcyjna czy gazowa – którą wybrać?

Płyta indukcyjna czy gazowa? Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć, zabierając się za aranżację kuchni. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Jeśli nie wiesz, co lepiej sprawdzi się w twoim przypadku, przeczytaj nasz poradnik. Analizujemy koszt, bezpieczeństwo i komfort użytkowania różnych rodzajów sprzętu.


Płyta indukcyjna czy gazowa – co wybrać?


Indukcja czy gaz – co się bardziej opłaca?


Wysoka inflacja sprawia, że wiele osób bliżej przygląda się kosztom życia, chcąc zapanować nad wydatkami. Dotyczy to także opłat stałych, w tym rachunków za gaz i energię. Co będzie tańsze – płyta indukcyjna czy gazowa? Niestety, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ponad wszelką wątpliwość można wykazać, że płyta indukcyjna działa w bardziej efektywny sposób, ogrzewając nie samo naczynie, a jego zawartość. I to od razu, gdy tylko garnek zostanie postawiony na właściwym polu. Szacuje się, że efektywność płyty indukcyjnej to ok. 90%, czyli tylko 10% energii jest marnowane. W przypadku ogrzewania gazem jest inaczej. Ten sposób gotowania generuje duże straty, ponieważ ok. 50% energii cieplnej uwalnianej w wyniku spalania gazu ogrzewa potrawę, a reszta jest rozpraszana.

Co więcej, gotowanie na indukcji (zwłaszcza przy włączonej funkcji Booster) jest szybsze. Te różnice w efektywności tracą jednak na znaczeniu, gdy porównasz ze sobą ceny prądu i gazu. Gaz wciąż jest tańszy, więc przeliczając zużycie po aktualnych stawkach, można dojść do wniosku, że stałe koszty eksploatacji płyty indukcyjnej i płyty gazowej będą podobne.

A co z kosztem zakupu? Analizując ceny zauważysz, że płyty gazowe są tańsze niż indukcyjne. Wiele modeli na gaz można kupić już za 600 zł. Tymczasem ceny płyt indukcyjnych standardowej wielkości (szerokość 60 cm) zaczynają się od 1000 zł. Czy to duża różnica? Raczej nie zaważy na całkowitych kosztach umeblowania i wyposażenia kuchni.

Płyta gazowa czy indukcyjna – poznaj wady i zalety rozwiązań!


Na koniec warto jeszcze wspomnieć o płytach gazowych bez płomieni. To stosunkowo nowa technologia promowana przez polską firmę Solgaz. Płyty tego rodzaju wyglądem przypominają płyty indukcyjne. Palniki schowane są pod szkłem, gdzie poza zasięgiem oka użytkownika gaz jest spalany efektywniej niż w standardowych urządzeniach z otwartym płomieniem. Dzięki innowacyjnej konstrukcji płyty gazowe bez płomienia zużywają mniej gazu niż standardowe. Niestety są zdecydowanie droższe. Koszt zakupu płyty Solgaz to ok. 2000 zł.


Co jest bardziej bezpieczne – płyta gazowa czy indukcyjna?


Chcą ustalić, co jest lepsze – indukcja czy gaz – czas przejść do następnego aspektu, jakim jest bezpieczeństwo. Tutaj trzeba odnotować wyraźną przewagę, jaką zyskują płyty indukcyjne. Korzystając z indukcji, zdecydowanie trudniej się poparzyć. Wynika to z braku płomieni oraz tego, że płyta się nie nagrzewa – w przeciwieństwie do tradycyjnych palników. Z tego powodu indukcję wybiera wielu rodziców małych dzieci.
Kolejna kwestia to używanie instalacji gazowej lub butli. Jej nieszczelność może prowadzić do zatrucia albo wybuchu. W przypadku korzystania z indukcji napędzanej prądem elektrycznym takie zagrożenie nie występuje. To oznacza, że znów trzeba przyznać punkt indukcji.


Gaz czy indukcja – co jest bezpieczniejsze?


Co jest wygodniejsze – gaz czy indukcja?


Gotowanie na gazie jest praktykowane od początku XX w. Indukcja to nowoczesność i innowacje. Mając płytę indukcyjną, można korzystać z wielu zaawansowanych funkcji, takich jak:


  • automatyczne włączenie pola grzejnego po postawieniu na nim naczynia;
  • łączenie dwóch pól grzejnych w jedną strefę;
  • automatyczne dostosowywanie wielkości pola grzejnego do kształtu naczynia;
  • wyłączenie się płyty po zaprogramowanym czasie;
  • programy (konkretna moc) – takie jak topienie masła i czekolady czy gotowanie ryżu;
  • funkcja booster, dzięki której można użyć większej mocy, by gotować jeszcze szybciej.

Istotne są także aspekty związane z utrzymaniem czystości. Płyty indukcyjne mają płaską powierzchnię, którą łatwo czyścić. Konstrukcja palników gazowych wymusza natomiast ich regularne szorowanie, które bywa uciążliwe, gdy brud i tłuszcz wchodzą w trudno dostępne zakamarki.

To wyraźnie pokazuje, że miłośnicy nowoczesnych technologii mają po swojej stronie ważne argumenty. Nie brakuje jednak osób, które mają inne zdanie. Pamiętaj o tym, że płyty indukcyjne, coraz popularniejsze w wielu gospodarstwach domowych, zazwyczaj nie są używane w profesjonalnej gastronomii. Dlaczego? Szefowie kuchni podkreślają, że to sprzęt, który nie daje pełnej kontroli nad intensywnością podgrzewania i temperaturą. Tradycyjnej palniki gazowe, mimo swoich wad, wciąż pozwalają lepiej zapanować nad tym, co się dzieje w garnku.

Trzeba też dodać, że największa zaleta indukcji może się okazać także jej największą wadą. Zastosowanie technologii prądów wirowych i wykorzystywanie fal magnetycznych do gotowania wymaga użycia skomplikowanych mechanizmów, które bywają zawodne. Stąd przekonanie o większej awaryjności płyt indukcyjnych w porównaniu z palnikami gazowymi.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia przerw w dostawie prądu. Zerwanie linii energetycznych czy inna awaria w okolicy sprawi, że na płycie indukcyjnej nic nie będzie można ugotować. Tymczasem bez problemu ugotujesz wtedy obiad na płycie gazowej! Awarie sieci gazowej są rzadsze.


Płyta indukcyjna czy gazowa – co wybrać?


Zarówno gaz jak i indukcja mają swoje wady i zalety. Niezależnie od tego, czy chcesz urządzić kuchnię w zabudowie z płytą, czy wolisz korzystać z wolnostojącej kuchni z piekarnikiem, dylematy są podobne. Kuchenka indukcyjna czy gazowa? Płyta na indukcję czy na gaz? Warto spokojnie rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw i wówczas podjąć ostateczną decyzję.

Oczywiście, dotyczy to osób, które mają możliwość skorzystaniu z obu opcji. W nowoczesnym budownictwie często rezygnuje się z instalacji gazowych – deweloper niejako podejmuje decyzję w imieniu mieszkańców osiedla. Brak przyłącza gazowego w budynku oznacza bowiem używanie płyt i kuchenek elektrycznych. A ze wszystkich typów płyt elektrycznych zdecydowanie najkorzystniejsza jest indukcja!


Przeczytaj także:

Garnek na płytę indukcyjną

Przeczytaj więcej

Pralka nie grzeje wody – co może być przyczyną?

Pralka nie grzeje wody – co może być przyczyną?

Jak reagować, gdy pralka nie grzeje wody? Wyjaśniamy, co może być przyczyną takiej awarii, i jak sobie z nią poradzić. Doradzimy też, co robić, żeby podobne usterki nie pojawiały się w przyszłości. Zobacz, jak sprawdzić, czy pralka podgrzewa wodę, i w jaki sposób wykryć usterkę.
Czy lodówka może stać obok piekarnika? Czy to dobre ustawienie?

Czy lodówka może stać obok piekarnika? Czy to dobre ustawienie?

Lodówka obok piekarnika? To dość nietypowy pomysł, ale przy niewielkich przestrzeniach każdy centymetr jest na wagę złota, a odpowiednie rozmieszczenie urządzeń wymaga kreatywności. Czy piekarnik może być koło lodówki, czy takie ustawienie prowadzi do uszkodzenia sprzętu? Pora wyjaśnić tę kwestię, zanim przystąpisz do urządzania kuchni!
Lodówka się nie wyłącza i cały czas chodzi – co robić w takiej sytuacji?

Lodówka się nie wyłącza i cały czas chodzi – co robić w takiej sytuacji?

Jeśli lodówka się nie wyłącza, to znaczy, że układ chłodzenia nie działa prawidłowo. Zacznij od… uważnego posłuchania urządzenia! Najczęściej długie okresy głośnej pracy wskazują na potencjalne kłopoty. Skala problemu jest zależna od jego przyczyn. Proste czynności konserwacyjne można wykonać samodzielnie, a przy poważniejszych awariach warto skorzystać z pomocy fachowca. Jak rozpoznać, dlaczego lodówka cały czas chodzi? Zobacz praktyczny poradnik!
Co można myć w zmywarce, a czego nie? Poradnik

Co można myć w zmywarce, a czego nie? Poradnik

Czego nie myć w zmywarce? Lista przedmiotów, które nie powinny tam trafić, obejmuje wiele pozycji! Duża ilość wody, wysokie ciśnienie i detergenty mogą zaszkodzić niektórym naczyniom. Korzystanie ze zmywarki to wygoda i oszczędność czasu – nie chcesz jednak z brudem i tłuszczem pozbyć się także malowanych wzorów. Albo, co gorsza, doprowadzić do odkształcenia czy pęknięcia cennej filiżanki. Sprawdź, co można myć w zmywarce, a co lepiej czyścić ręcznie!
Zmywarka do zabudowy 45 cm – ranking

Zmywarka do zabudowy 45 cm – ranking

W nowoczesnych kuchniach o niewielkiej powierzchni najlepiej sprawdzi się zmywarka do zabudowy 45 cm – ranking tych sprzętów znajdziesz w artykule. Jeśli urządzasz mieszkanie lub planujesz gruntowny remont i wymianę sprzętów AGD, lista polecanych urządzeń będzie pomocna. Jaka mała zmywarka do zabudowy będzie najlepsza? Zobacz ranking i zdecyduj sam!
Jak odetkać zatkany zlew? Sprawdzone sposoby

Jak odetkać zatkany zlew? Sprawdzone sposoby

Gdy woda stoi zamiast spływać, czujesz nieprzyjemny zapach i słyszysz podejrzane bulgotanie, to znak, że trzeba poszukać sposobów na to, jak odetkać zlew. Zdarza się, że odpływu dostaną się resztki jedzenia, a także fusy, obierki czy skorupki jajek – woda z opłukanych naczyń nie jest wówczas we właściwy sposób odprowadzana do rur. Zamiast wpadać w panikę, trzeba działać. Zobacz, jak odetkać zlew w kuchni prostymi metodami!
Jak urządzić małą kuchnię? Gdzie ustawić lodówkę?

Jak urządzić małą kuchnię? Gdzie ustawić lodówkę?

Zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię, aby była funkcjonalna? Przy wybieraniu mebli kluczowe jest, gdzie będzie znajdować się zlew oraz najważniejsze sprzęty AGD – lodówka, płyta grzejna, piekarnik i mikrofalówka. Posiadanie dużej kuchni pozwala puścić wodze fantazji. W rozległym pomieszczeniu można sobie pozwolić na różne niestandardowe i eleganckie rozwiązania – pojemną i funkcjonalną lodówkę side-by-side, wyspę kuchenną z umieszczonym pod nad nią okapem, nietypowe oświetlenie, czy sprzęty schowane w zabudowie. Przeczytaj, też jaka zmywarka do małej kuchni jest najlepsza!
Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Zapowiadane podwyżki cen prądu zmuszą do poszukiwania oszczędności. Warto sobie uświadomić, ile prądu zużywa lodówka. Być może te obliczenia przybliżą nas do decyzji o szybszym zakupie prawdziwie energooszczędnego urządzenia.
Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Jaki wybrać?

Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Jaki wybrać?

Chcesz wiedzieć, jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Zobacz nasz poradnik!
Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz?

Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz?

Nie wiesz, jak działa funkcja grill w piekarniku? Jest standardem w kuchniach gazowo-elektrycznych i piekarnikach wolnostojących, ale nie każdy wykorzystuje ją zgodnie z przeznaczeniem. Masz ochotę na burgera albo grillowane warzywa? Poznaj najważniejsze zasady, by cieszyć się ulubionymi grillowanymi potrawami – bez wychodzenia z kuchni!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]