Mediamarkt Logo

Po jakim czasie lodówka zaczyna chłodzić? Co ile powinna się włączać i wyłączać?

Po jakim czasie lodówka zaczyna chłodzić? Co ile powinna się włączać i wyłączać?

Chociaż wszyscy mają w domu chłodziarkę i nie wyobrażają sobie bez niej codziennego życia, prawie nikt nie zastanawia się, po jakim czasie lodówka zaczyna chłodzić i jak w ogóle działa. Te kwestie są istotne – nie tylko przy pierwszym uruchomieniu sprzętu. Prawidłowe korzystanie z lodówki oznacza niższe rachunki za energię oraz dłuższą żywotność urządzenia. Zobacz, jak zadbać o lodówkę od jej pierwszych chwil w twoim domu!

Właściwy wybór modelu i umiejscowienia lodówki – o czym pamiętać?


Już na etapie projektowania swojej kuchni warto zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie wszystkich sprzętów. Lodówka powinna stać blisko gniazdka sieciowego i z dala od źródeł ciepła, które mogłyby zakłócać jej pracę. W związku z tym chłodziarkę należy oddzielić od piekarnika, płyty grzejnej i zmywarki. Nie jest też dopuszczalne, żeby lodówka znajdowała się blisko kaloryfera. Kolejny istotny aspekt to ocena wielkości lodówki. Czy w kuchni powinna być standardowa lodówka z zamrażalnikiem o szerokości 60 cm, czy może znacznie pojemniejszy model side-by-side? Odpowiedni wybór to ważna kwestia, bo chłodziarki należą do tych sprzętów, które wymienia się bardzo rzadko – najczęściej z powodu poważnej awarii albo przeprowadzki. Temat należy więc dobrze przemyśleć i przed zakupem poczytać poradniki, np. nasz ranking lodówek.

Jak długo pracuje nowa lodówka po włączeniu?


Kiedy znalezienie właściwego sprzętu masz już za sobą, pozostaje kwestia transportu i odpowiedniego uruchomienia urządzenia. Dostawa z instalacją lodówki jest usługą, którą można zamówić w MediaMarkt. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli nie czujesz się na siłach, żeby zajmować się tym samodzielnie. Wymaga to zaangażowania. Już samo przewiezienie lodówki we właściwy sposób jest wyzwaniem, a pozostaje jeszcze wniesienie, ustawienie we właściwym miejscu, odpowiednie pozycjonowanie, uprzątnięcie opakowań...Gdy sprzęt stoi już w wyznaczonym miejscu, może się wydawać, że pozostaje już tylko włożyć do środka żywność. Musisz z tym jeszcze poczekać! Dlaczego? Zaraz po podłączeniu do gniazdka sieciowego lodówka nie jest jeszcze w stanie we właściwy sposób chłodzić produktów spożywczych! Jak długo powinna pracować lodówka, zanim będzie można umieścić tam jedzenie? To, po jakim czasie lodówka zaczyna chłodzić do odpowiedniej temperatury, zależy od konkretnego modelu, ale też od ustawień termostatu. Im niższa temperatura ma być osiągnięta, tym dłużej to potrwa. Zazwyczaj proces ten zajmuje od 4 do 8 godzin, choć są modele, które potrzebują na to nawet 12 godzin. Czas pierwszego schładzania się lodówki zwykle jest podany w instrukcji – pamiętaj, by się z nią dokładnie zapoznać. Dlaczego należy zwracać uwagę na to, po jakim czasie lodówka zaczyna chłodzić? Ważne, aby nie wkładać od razu do środka artykułów spożywczych. Takie działanie opóźni osiągnięcie optymalnej temperatury urządzenia, a do tego – nie zagwarantuje odpowiednich warunków dla przechowywania żywności. Jeśli do chłodziarki włożysz warzywa albo owoce, które kilka godzin będą znajdować się w zbyt wysokiej dla nich temperaturze, nie będzie mieć to aż tak dużego znaczenia. Inaczej jest jednak w przypadku produktów mrożonych, mięs, wędlin czy masła – to ryzykowne dla zdrowia.

Co ile powinna włączać się lodówka?


Gdy pierwsze uruchomienie masz już za sobą, możesz odetchnąć z ulgą. Po tym, jak lodówka osiągnęła właściwą temperaturę, głównym zadaniem urządzenia będzie utrzymywanie jej na konkretnym poziomie. Klasa energetyczna lodówki powinna być istotnym czynnikiem przy zakupie urządzenia – jest podłączona do prądu cały czas. Czemu? Ponieważ utrzymywanie właściwej temperatury w chłodziarce jest procesem ciągłym. Wystarczy, że otworzysz drzwi i dołożysz kolejne produkty, wpuszczając do środka ciepłe powietrze z zewnątrz – wówczas temperatura wewnątrz ulega zmianie i musi zostać wyrównana. Przez większość czasu silnik lodówki pracuje bardzo cicho, w sposób praktycznie niesłyszalny. Jednak co pewien czas usłyszysz wyraźnie głośniejsze działanie agregatu. Możesz odnieść wrażenie, że sprzęt włącza się na jakiś czas, a potem – wyłącza (cichnie). W rzeczywistości utrzymywanie właściwej cyrkulacji w lodówkach z kompresorem inwerterowym trwa cały czas. Pobór energii regulowany jest płynnie, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem urządzenia. Wykres parametru wykazuje regularne wzrosty od 2 do kilkudziesięciu watów – i ponowne spadki do minimum. Tak mniej więcej co godzinę, z nielicznymi, krótkimi poborami powyżej 100 W.W sklepach – i w bardzo wielu domostwach – są też jeszcze lodówki z kompresorem tłokowym, starszego typu. To konstrukcja tańsza, jeśli chodzi o koszt zakupu, a taka sprężarka co jakiś czas całkowicie się wyłącza. Lecz w fakturze, jaką dostajesz od dostawcy energii, okaże się, że technologia jest droższa, bardziej prądożerna. Takie lodówki generują ok. 30% zużycia energii w mieszkaniu! Trudno więc jednoznacznie określić, co ile powinna włączać się lodówka – oraz jak często i jak długo agregat będzie generował większy hałas. Przysłuchując się dokładnie pracy lodówki, można usłyszeć stukanie przypominające odgłos silnika samochodowego, dmuchanie wentylatora lub bulgotanie związane z przemieszczaniem się substancji chłodzących. Czasami możesz też zwrócić uwagę na trzask – to znak, że plastikowe elementy lodówki rozszerzają się i kurczą, co jest normalne przy zmianach temperatury. Częstotliwość pojawiania się tych dźwięków może się zwiększać lub zmniejszać, w zależności od tego, na jakim etapie cyklu chłodzenia jest lodówka w danej chwili. Charakterystyczne dźwięki wydaje też kostkarka, gdy tworzą się w niej kostki lodu. Opisane odgłosy nie są powodem do obaw, pod warunkiem, że nie są zbyt głośne lub nie występują w sposób ciągły. Niepokojące może być natomiast bzyczenie lub brzęczenie – znak, że zostało przerwane połączenie między wężem a zaworem wodnym. Czasem, gdy urządzenie pracuje głośniej niż zazwyczaj albo częściej da się usłyszeć jego intensywne działanie, możliwe, że właśnie udało ci się wykryć awarię. Sygnałem alarmowym może być także zwiększony pobór prądu przez urządzenie (widoczny na fakturze dostawcy energii). Co robić w tej sytuacji?

  • Sprawdź, czy na pewno drzwi lodówki i zamrażarki się domykają.
  • Sprawdź, czy nie jest uszkodzona uszczelka.
  • Upewnij się, że wewnątrz nie zbierają się lód ani szron – nowoczesne lodówki mają system No Frost, ale w przypadku awarii technologia przestaje działać.
  • Zmień ustawienie temperatury – przekonaj się, czy wpłynie to na pracę lodówki. Może się okazać, że przyczyną jest awaria czujników.
  • Sprawdź skraplacz – to charakterystyczna kratka, którą znajdziesz z tyłu urządzenia – jeśli jest bardzo zakurzona, może negatywnie wpływać na jakość pracy chłodziarki.

Najczęściej nieprawidłowe działanie lodówki związane jest z awarią agregatu (sprężarki) lub termostatu. Jeśli masz podejrzenia, że sprzęt nie działa prawidłowo, warto wezwać fachową pomoc.

Jakie funkcje w lodówce pomogą skutecznie chłodzić?


Na koniec warto wymienić jeszcze kilka popularnych technologii, które sprawiają, że codzienne korzystanie z lodówki jest zacznie wygodniejsze. W końcu każda chłodziarka ma to samo główne zadanie – właściwie chłodzić i mrozić żywność. Dzięki technologicznym udogodnieniom niektóre modele robią to lepiej niż inne. Zobacz, jakich haseł warto szukać w opisach modeli, które wpadły ci w oko. To przykładowe nazwy własne – mogą różnić się w zależności od producenta.

  • All-Around Cooling– system mający za zadanie skuteczne doprowadzenie chłodnego powietrza do wszystkich części lodówki, dzięki czemu na każdej półce żywność będzie chłodzona we właściwy sposób.
  • Power Cool– oznacza intensywnie wdmuchiwanie zimnego powietrza do chłodziarki. Włączenie tej funkcji może skrócić czas chłodzenia o ok. 30% – przydaje się np. wtedy, gdy chcesz szybciej podać gościom zimne napoje lub desery.
  • Power Freeze– ustawia temperaturę w zamrażalniku na najniższy poziom i uruchamia intensywny nadmuch zimnego powietrza. Dzięki temu zrobisz kostki lodu lub głęboko zamrozisz żywność w czasie krótszym nawet o jedną trzecią!

Te funkcje wykorzystują lodówki Samsung. Warto przyjrzeć im się uważnie!


W lodówkach Whirlpoool stały przepływ powietrza w komorze nazywa się Cool Breeze. Amerykańska firma ma także odpowiedniki dla funkcji Power Cool i Power Freeze – nazywają się Fast Cooling i Fast Freezing. W lodówkach Siemens za równomierne rozprowadzanie powietrza odpowiada technologia multiAirflow. Innym ciekawym pomysłem w tym modelu jest superchłodzenie. Przydaje się, aby szybko obniżyć temperaturę wewnątrz chłodziarki do 2°C. W ten sposób zapobiegasz niepożądanemu wzrostowi temperatury schłodzonego jedzenia, gdy wkładasz do środka nowe, cieplejsze rzeczy. Lodówki LG mają opatentowany system równomiernego rozprowadzania powietrza nazywany Door Cooling. Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem jest technologia Linear Cooling, wykorzystująca czujnik, który pomaga utrzymać precyzyjną temperaturę, wahającą się w zakresie 0,5°C.

Jak długo powinna pracować lodówka i co w jej codziennym użytkowaniu może niepokoić?


Pierwsze uruchomienie chłodziarki we właściwy sposób jest ważne. Warto znać czas, po jakim czasie lodówka zaczyna chłodzić, ale też być czujnym podczas kolejnych lat użytkowania, wychwytując wszelkie nieprawidłowości. Producenci najczęściej dają co najmniej 10 lat gwarancji na kompresor inwerterowy w lodówce. Ale prawidłowo użytkowany sprzęt może działać jeszcze dłużej! Jeśli interesuje cię temat lodówek, zwróć też uwagę na inne nasze poradniki:

• Lodówka do małej kuchni – przegląd modeli
• Cicha lodówka do kuchni – przegląd modeli


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:


1. Ranking lodówek Side by Side – jaką wybrać?

2. Ranking drukarek atramentowych – jaki najlepszy sprzęt wybrać?

3. Najlepszy laptop do pracy – jak wybrać biznesowy model?

Po jakim czasie lodówka zaczyna chłodzić? Co ile powinna się włączać i wyłączać?
Czytaj więcej
Jak suszyć włosy? Urządzenia Koenic
Poradniki

16. kwiecień

Jak suszyć włosy? Urządzenia Koenic

Zastanawiasz się, jak suszyć włosy, aby nie uszkodzić ich delikatnej struktury? Nie wiesz, jak kręcić włosy lokówką czy lokówko-suszarką – jak ich bezpiecznie używać? To popularne narzędzia do stylizacji, które pozwalają na uzyskanie rozmaitych fryzur we własnej łazience. Dowiedz się, jak pielęgnować włosy za pomocą takich urządzeń, i poznaj sprawdzone, niedrogie produkty marki Koenic!

16. kwiecień

Dowiedz się więcej o Jak suszyć włosy? Urządzenia Koenic
Koenic: co to za firma?
Poradniki

15. kwiecień

Koenic: co to za firma? Opinie i produkty

Wiele osób słyszało o Koenic – co to za firma? Jej produkty dostępne są w sklepach MediaMarkt w całej Europie. To przede wszystkich urządzenia dużego i małego AGD do kuchni, łazienki i salonu, do gotowania, czyszczenia, do pielęgnacji... Zawsze w bardzo dobrej cenie! Wybierz Koenic – opinię wyrobisz sobie sam, przedstawiamy najbardziej popularne sprzęty tej europejskiej marki!

15. kwiecień

Dowiedz się więcej o Koenic: co to za firma? Opinie i produkty
Test Philips Ovi Smart 2.0
Poradniki

4. kwiecień

Test Philips Ovi Smart 2.0 – poradnik użytkowania frytownicy łączącej się z internetem

Czy wiesz, co to airfryer – jak działa Philips Ovi Smart 2.0? Oto urządzenie kompleksowe. Eleganckie i bardzo duże – na zdjęciu widzisz testowy model XXL. Ponad ośmiolitrowy król kuchni, a to nie koniec liczb: 2200 W oraz 22 w 1 – czyli moc i dostępne funkcje gotowania. Temperaturę stale monitoruje termometr, urządzenie połączysz z aplikacją, na telefonie wybierzesz przepis, a ustawienia zostaną automatycznie wysłane do Twojego Ovi. Przeczytaj poradnik użytkowania frytownicy łączącej się z aplikacją NutriU!

4. kwiecień

Dowiedz się więcej o Test Philips Ovi Smart 2.0 – poradnik użytkowania frytownicy łączącej się z internetem