Polacy i obowiązki domowe - infografika

Prace domowe są nieodłączną częścią codziennego życia – Polacy spędzają około 35 godzin tygodniowo na rozmaite obowiązki domowe, a 76% deklaruje, że sprząta w każdym tygodniu. Nie zdajemy sobie jednak sprawy ile czasu te czynności zajmują nam podczas całego roku. O tym, jakich obowiązków Polacy nie lubią najbardziej oraz w jaki sposób zaoszczędzić można czas na pracach domowych, ukazuje najnowsza infografika MediaMarkt. 

2 lata – tyle czasu z całego życia zabiera nam sprzątanie. Choć to dużo, zobaczyć można zmiany, związane z długością sprzątania w ciągu tygodnia, jakie zaszły w ciągu ostatnich 40 lat. Średni czas prac domowych w Polsce w 1965 roku wynosił około 44 godzin tygodniowo, a w 2016 roku jest to już 9 godzin mniej. To o 3 godziny więcej w porównaniu ze średnią europejską.

Średni czas prac domowych

Obowiązki domowe nie dla wszystkich należą do przyjemności. Najbardziej nielubianą czynnością Polaków jest mycie okien (51%), następnie jest to prasowanie (46%), a dalej zmywanie naczyń (36%). W czołówce znalazło się również odkurzanie, codzienne przygotowywanie posiłków oraz rozwieszanie i suszenie prania.

Jakich obowiązków nie lubimy?

Pomimo braku zamiłowania do prac domowych 76% Polaków deklaruje sprzątanie w każdym tygodniu, a blisko 1/3 z nich sprząta codziennie. Głównym powodem, dla którego dbamy o porządek w domu jest zauważenie brudu (60%), natomiast dla 10% główną motywacją są planowani goście. Z kolei dla 8% sprzątanie jest sposobem na relaks.

Dlaczego sprzątamy?

Wykonując codzienne prace nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo czasu zajmują nam domowe obowiązki. Inwestując w nowoczesne sprzęty nie tylko ułatwić możemy sobie pracę, ale również oszczędzić czas… i mieć nawet 74 godziny wolnego! Korzystając ze zmywarki oszczędzamy około 25 godzin rocznie, roboty sprzątające pozwalają zaoszczędzić 13 godzin wolnego,a żelazka parowe nawet 25 godzin w skali roku.
W tym czasie przeczytać można około 9 książek po 500 stron, nadrobić zaległości filmowe w liczbie 37 filmów, posłuchać 63 płyt (po 70 minut) albo przejechać 1480 kilometrów na rowerze.

Ile oszczędzamy?

Dawniej nie wyobrażaliśmy sobie przestrzeni domowej z urządzeniami, takimi jak: zmywarka, pralka automatyczna, piekarnik z termoobiegiem czy żelazko parowe. Dzisiaj jest to codzienność, bez której nie wyobrażamy sobie życia – daje duży komfort i wygodę oraz oszczędza nasz czas. Technologia stale jednak idzie na przód i to, co wczoraj wydawało się zbędnym luksusem, obecnie jest na porządku dziennym. Przykładem może być robot sprzątający, który dokładnie usuwa wszelki brud z podłogi, myjka elektryczna, dzięki której w szybki i wygodny sposób umyć można okna albo pralka automatyczna z funkcją Direct Injection, która zaoszczędzi nasz czas i pozwoli prać ubrania bez konieczności sortowania kolorów i tkanin.

Źródła:
papilot.pl/lifestyle-ciekawostki/20678/Ile-godzin-tygodniowo-poswiecamy-na-prace-w-domu-Gotowanie-pranie-sprzatanie.html
dailymail.co.uk/femail/article-2289791/Women-spend-year-half-life-cleaning-house-men-half-long-according-Rug-Doctor.html
zalajkowane.pl/ile-czasu-poswiecamy-na-codzienne-czynnosci/
wirtualnemedia.pl/artykul/polacy-deklaruja-przestrzeganie-zasad-higieny
papilot.pl/lifestyle-ciekawostki/8846/Jakich-obowiazkow-najbardziej-nie-lubimy.html
regiodom.pl/portal/wiadomosci/analizy-raporty/ile-czasu-na-sprzatanie-przeznaczaja-polki-raport
zjawiska.pl/jakich-prac-domowych-najbardziej-nie-lubimy/
metrocafe.pl/metrocafe/1,145523,13701334,Gdzie_znajdziesz_faceta__ktory_lubi_sprzatac__Na_Podlasiu.html
Infografika Polacy i_ obowiązki domowe

powrót