Pralka idealna dla rodzica – sprawdź, jaki model wybrać

Rodzice mają specyficzne potrzeby jeśli chodzi o pranie. Może się o tym przekonać wiele par, które kupowały pralkę, jeszcze zanim ich dzieci pojawiły się na świecie, a niedługo musieli myśleć o wyborze zupełnie innym modelu, który lepiej pasowałby do nowych potrzeb. W gospodarstwach domowych prowadzonych przez rodziny, pierze się o wiele częściej niż u singli czy par. Oprócz tego, że zmienia się po prostu liczba domowników i co za tym idzie - kompletów ubrań do wyprania, to, zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka, dochodzi wiele różnych sytuacji, gdy brudzi się cała rodzina – nauka jedzenia, wizyty na placach zabaw i na boisku, prace plastyczne. Jaka pralka będzie najbardziej odpowiednia dla rodziców? Pomagamy dobrać właściwy model.


Jaka powinna być pojemność pralki wymiary?


Im większa pralka, tym lepiej. W gospodarstwach domowych, w których są dzieci, praktycznie nigdy nie zdarza się problem, że bęben pralki jest zbyt pusty, aby opłacało się włączać program. Zwłaszcza, że dzięki automatyce wagowej, nowoczesne pralki dobierają precyzyjnie wszystkie parametry, aby nie zużywać niepotrzebne wody, energii czy detergentów. Znacznie częściej kłopotem jest brak miejsca na pranie i konieczność uruchamiania urządzenia nawet dwa razy dziennie. Ile powinna pomieścić dobra pralka? Dla rodziny 3-osbowej, najlepiej rozglądać się z modelami, które pomieszczą przynajmniej 8 kilogramów. W przypadku liczniejszych rodzin - nawet  9 kg lub 10 kg. To praktycznie na starcie eliminuje kompaktowe modele ładowane od góry czy bardzo wąskie pralki ładowane od frontu. Rodzinna pralka ma raczej standardowe wymiary, gdzie szerokość wynosi 60 cm, wysokość ok. 85 cm, natomiast różnić się może głębokością. Nie w każdej łazience zmieści się pralka głęboka na 64 cm, ale są też pojemne modele, mające głębokość zalewie 52-54 cm. Z pewnością przed zakupem warto bardzo dokładnie wymierzyć pomieszczenie i wziąć poprawkę na to, że pralka nie będzie przecież stała przy samej ścianie, bo potrzebne jest jeszcze miejsce na podłączenie do kontaktu i do sieci kanalizacyjnej.


Pralka dla rodziców


Jaki programy do prania szczególnie przydadzą się rodzicom?


Kupując pralkę warto zwracać uwagę nie tylko na liczbę programów, ale także ich rodzaj i charakterystykę. Co będzie najbardziej istotne dla rodzica?


  • Program szybki – tu nie chodzi o pozbycie się trudnych plam, a szybkie odświeżenie odzieży. Pojawienie się w domu dziecka (zwłaszcza pierwszego) potrafi wywrócić świat do góry nogami. Skoro w nowej rzeczywistości zaczyna brakować czasu na sen, posiłki i hobby, brakuje też czasu na pranie. Gdy chcemy szybko wyprać ubrania, bo nie ma już co na siebie włożyć, program trwający ok. 20 minut to idealne rozwiązanie!


  • Program higieniczny – nazywany także programem do ubranek dziecięcych, czy programem baby protect. Niezależnie od nazwy, sens jest ten sam – chodzi tutaj o wypranie ubrań w wysokiej temperaturze i dokładne płukanie w celu pozbycia się bakterii. Oczywiście, nie można takim programem potraktować wełnianych swetrów czy innych delikatnych tkanin, ale do wyprania śpioszków będzie w sam raz.


  • Programy parowe – to dobry sposób na ułatwienie sobie życia. Użycie pary już na etapie prania w pralce, sprawia, że ubrania są mniej wygniecione i łatwiej je później prasować.


  • Programy z suszeniem – to także cenne udogodnienie. W lecie stosunkowo łatwo o wysuszenie nawet dużej ilości ubrań, zwłaszcza jeśli mamy balkon i jest ciepło. W okresie jesienno-zimowym to już może być wyzwanie – pranie schnie dłużej, na zewnątrz deszcz albo śnieg i nie wiadomo, jak sobie radzić, gdy w przygotowaniu jest kolejne pranie, a poprzednie wciąż pozostaje mokre na suszarce. Suszenie maszynowe to cenna pomoc. Warto jest czekać kilka godzin, aby wyjąć z pralki nie tylko wyprane, ale także suche ubrania.


Ważne funkcje pralki, które docenią rodzice


Jest kilka funkcji, które wydają się wręcz skrojone pod potrzeby rodzin. W domu pełnym dzieci, dużo jest niespodziewanych sytuacji i nigdy nie wiadomo, o jakiej porze przyjdzie nam zabierać się  porządki, przygotowywanie posiłków czy właśnie pranie. Na pewno przydatną opcją jest tak zwany tryb nocny, który umożliwia uruchomienie pralki w taki sposób, aby nie narobiła za dużo hałasu. Wiele osób ocenia te funkcję opóźnionego startu, czyli możliwość ustawienia prania tak, aby odbyło się o konkretnej godzinie. W ten sposób, zajmiemy się rozwieszaniem w dogodnym dla siebie czasie oraz zniknie obawa, że w natłoku obowiązków pranie po prostu wyleci nam z głowy.

Warto także wspomnieć o zabezpieczeniu przed dziećmi. Odpowiednie rozwiązania sprawiają, że możemy być pewni, że dziecko nie wyłączy prania, nie przerwie albo nie przestawi programu przed przypadkowe wciśnięcie jakiegoś przycisku.


Pralka przeznaczona do prania dziecięcych ubrań


Czy klasa energetyczna ma znaczenie?


W nowoczesnych pralkach wysoka klasa energetyczna to standard. Czy w związku z tym, warto zajmować się w ogóle tym czy pralka ma klasę A+ czy A+++? Oczywiście, że tak! Nawet niewielkie różnice potrafi zrobić różnicę w budżecie domowym. W końcu, im więcej cykli prania, tym więcej potencjalnych oszczędności.


Czy warto kupić pralko-suszarkę?


To tańsze rozwiązanie niż kupowanie pralki i suszarki osobno. Często też jedyne dostępne, gdy mamy niewielką łazienkę. Opinie na temat tych urządzeń są podzielone. Zarzuca się im, że są mniej efektywne od innych i nieekologiczne. Z drugiej strony, możliwość suszenia prania w najbardziej podbramkowych sytuacjach to ogromna wartość!


Pralka dla rodzica – polecane modele


Mając na uwadze wszystkie wymienione wyżej spostrzeżenia wybraliśmy kilka modeli szczególnie godnych polecenia dla rodziców. Oto pralki, na które warto zwrócić uwagę.


  • Pralka SAMSUNG Quick Drive WW90M644OPW/EO – bardzo dobrze oceniana, nowoczesna pralka z wsadem do 9 kilogramów. Pracuje stosunkowo cicho, więc nie przeszkadza wieczorem czy podczas drzemki. Ma specjalne drzwi Addwash, które umożliwiają dorzucenie odzieży w trakcie trwania prania. W celu skuteczniejszego usuwania trudnych zabrudzeń w niskich temperaturach, wykorzystuje technologię aktywnej piany Eco Bubble.


  • Pralka BOSCH WAN2826FPL – niedroga pralka o bardzo dobrej klasie energetycznej A+++. W ramach programu superkrótkiego, umożliwia wypranie 2 kg lekko zabrudzonych ubrań w zaledwie 15 minut. Pracuje dość cicho, ma system zabezpieczeń przed dziećmi i mieści w bębnie do 8 kg.


  • Pralka BEKO PWTV10744XWAD – pralka mieszcząca aż 10 kilogramów wsadu. Idealna dla rodziców oraz posiadaczy zwierząt, ponieważ ma także program pupil, który szczególnie dobrze radzi sobie z sierścią na ubraniach. Poziom hałasu nie jest tu zbyt wysoki, bo standardowo dochodzi do 55cdB i tylko na czas wirowania przekracza 70 dB. Pralka używa funkcji parowych, ma zabezpieczenie przed dziećmi i specjalny program Baby Protect.


  • Pralka SAMSUNG WW90J5246FW/EO – cicha pralka o dobrej klasie energetycznej. Wykorzystuje technologię Eco Bubble, ma specjalny program do odzieży dziecięcej. Szybkie pranie zajmuje pralce zaledwie 15 minut. Pojemność to 9 kg.


  • Pralko-suszarka LG F4DN408S0 – niedroga pralka z możliwością suszenia ubrań. Maksymalny wsad to 9 kg w przypadku prania i 5 kg dla programów z suszeniem odzieży. Jest cicha zarówno podczas prania, jak i podczas suszenia. Dzięki technologii NFC, jest kompatybilna ze smartfonem – można ściągać przez aplikację nowe programy i aktywować poprzez zbliżenie telefonu do urządzenia. W standardzie ma parowy program antyalergiczny, ciche pranie, program do ubranek dziecięcych i program szybki – wszystko o potrzeba rodzicom. 
Kupienie dobrej pralki dla rodziców cale nie jest prostą sprawą, zwłaszcza gdy mają wiele innych wyzwań na głowie. Mamy nadzieję, że nasz poradnik trochę ułatwi to zadanie i pozwoli wybrać mądrze. Bo pralka to w końcu zakup na wiele lat.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(tr